Goričan: stanovništvo i statistika
Goričan: stanovništvo 2.144 (2025), površina 21,7 km², gustoća naseljenosti 98,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 326. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −19,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.144
- 21,7 km²
- 99 stanovnika/km²
Goričan u brojkama
Ključne informacije
Međimurska županija: Goričan je na 18. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Goričan ima 46,5 %, u usporedbi s prosjekom od 36,3 % (Međimurska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Prosječna površina nastanjenog stana: Goričan ima 123,2 m², u usporedbi s prosjekom od 114,3 m² (Međimurska županija) i državnim prosjekom od 92,6 m².
Kretanje broja stanovnika: Goričan
Goričan: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.647, a 2025. godine 2.144.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.376 |
| 2021 | 2.324 |
| 2022 | 2.278 |
| 2023 | 2.244 |
| 2024 | 2.193 |
| 2025 | 2.144 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.039.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Donji Kraljevec (4.211 st.), udaljena 3,0 km.
Svi pokazatelji: Goričan
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Goričan | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,0 god. | 42,9 god. | 44,8 god. | 363. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,3 % | 20,6 % | 22,9 % | 426. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,0 % | 16,1 % | 13,7 % | 350. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,8 ‰ | −2,7 ‰ | −6,8 ‰ | 307. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −18,7 ‰ | 0,6 ‰ | 3,1 ‰ | 532. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,8 ‰ | 1,6 ‰ | 3,7 ‰ | 487. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Goričan | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.063 | 45.217 | 2.390.500 | 405. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 454 | 429 | 604 | 477. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,6 % | 3,7 % | 7,9 % | 449. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,8 % | 18,9 % | 25,9 % | 250. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 123,2 m² | 114,3 m² | 100,4 m² | 13. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 280 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,8 | 16,3 | 7,2 | 257. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,3 % | 98,4 % | 99,0 % | 329. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Goričan | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 71,0 % | 75,1 % | 12,8 % | 40. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 21,8 % | 31,1 % | 31,3 % | 376. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Goričan | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,0 % | 4,4 % | 6,0 % | 461. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 46,5 % | 36,3 % | 19,5 % | 9. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 17,5 % | 11,7 % | 9,0 % | 30. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.196 € | 8.032 € | 7.821 € | 376. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.188 € | 11.948 € | 11.010 € | 242. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.009 € | 5.740 € | 6.391 € | 496. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 462 | 469 | 456 | 257. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 281 | 257 | 302 | 386. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Goričan | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,9 % | 3,9 % | 4,6 % | 255. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,3 % | 50,7 % | 45,2 % | 102. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 275 | 33.572 | 1.262.193 | 324. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 125 | 320 | 150 | 322. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 65,4 % | 54,9 % | 55,5 % | 161. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Goričan | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 2,0 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 2,7 % | 3,9 % | 6,5 % | 529. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Goričan | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,07 | 3,07 | 2,75 | 109. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Goričan | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 62 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 78 | 5.324 | 158.685 | 298. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 36 | 51 | 35 | 246. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 59 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 143 | 9.009 | 291.355 | 331. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 67 | 86 | 72 | 331. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,7 | 8,2 | 6,3 | 315. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 53 | 2.926 | 139.372 | 329. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 25 | 28 | 28 | 327. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,7 % | 16,1 % | 13,0 % | 307. mjesto od 545 |
Goričan: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−18,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.196 € u 2025, u usporedbi s 4.688 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.188 € u 2025, u usporedbi s 7.990 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.009 € u 2025, u usporedbi s 3.247 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
275 u 2024, u usporedbi s 872 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Goričan?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Goričan?
Goričan ima 2.144 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 326. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Goričan: kolika je površina?
Goričan ima površinu od 21,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 99 stanovnika/km².
Goričan: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Goričan) promijenio se s 2.647 na 2.144, odnosno za −19,0 %.
Goričan: gdje se nalazi?
Županija: Međimurska županija. Geografska širina 46,383, geografska dužina 16,683.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Goričan): kolika je vrijednost?
Goričan: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 46,5 % (2021), što je 9. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Prosječna površina nastanjenog stana (Goričan): kolika je vrijednost?
Goričan: „Prosječna površina nastanjenog stana” iznosi 123,2 m² (2021), što je 13. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 100,4 m².
Goričan: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Goričan): Donji Kraljevec (3,0 km), Sveta Marija (6,8 km), Prelog (7,5 km), Domašinec (8,5 km), Donji Vidovec (10 km).