Obrazovanje · 2021
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem: na prvom je mjestu Kostrena s 40,4 %, a na posljednjem Đulovac s 3,7 %. Medijan za sve rangirane lokalne jedinice (njihov broj: 545) iznosi 13,0 %. Rang-lista obuhvaća lokalne jedinice s najmanje 500 stanovnika.
Postolje i prvih 100
Redak na koji pokazujeteDržavni medijanPrijeđite mišem preko retka, dodirnite ga ili ga odaberite tipkovnicom da vidite njegov položaj na državnoj ljestvici.
| # | Lokalna jedinica | Županija | Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem |
|---|---|---|---|
| 1 | Kostrena | Primorsko-goranska županija | 40,4 % |
| 2 | Zagreb | Grad Zagreb | 39,1 % |
| 3 | Opatija | Primorsko-goranska županija | 35,3 % |
| 4 | Dubrovnik | Dubrovačko-neretvanska županija | 34,9 % |
| 5 | Split | Splitsko-dalmatinska županija | 34,8 % |
| 6 | Rijeka | Primorsko-goranska županija | 32,8 % |
| 7 | Kastav | Primorsko-goranska županija | 32,7 % |
| 8 | Trpanj | Dubrovačko-neretvanska županija | 32,6 % |
| 9 | Medulin | Istarska županija | 32,3 % |
| 10 | Varaždin | Varaždinska županija | 32,1 % |
| 11 | Zadar | Zadarska županija | 30,8 % |
| 12 | Omišalj | Primorsko-goranska županija | 30,5 % |
| 13 | Osijek | Osječko-baranjska županija | 30,2 % |
| 13 | Šolta | Splitsko-dalmatinska županija | 30,2 % |
| 15 | Pula - Pola | Istarska županija | 28,6 % |
| 16 | Sutivan | Splitsko-dalmatinska županija | 28,4 % |
| 17 | Podstrana | Splitsko-dalmatinska županija | 28,3 % |
| 18 | Zaprešić | Zagrebačka županija | 27,9 % |
| 19 | Fažana - Fasana | Istarska županija | 27,4 % |
| 19 | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | 27,4 % |
| 21 | Punat | Primorsko-goranska županija | 26,9 % |
| 22 | Lovran | Primorsko-goranska županija | 26,6 % |
| 23 | Crikvenica | Primorsko-goranska županija | 26,5 % |
| 23 | Rovinj - Rovigno | Istarska županija | 26,5 % |
| 25 | Koprivnica | Koprivničko-križevačka županija | 26,2 % |
| 25 | Bol | Splitsko-dalmatinska županija | 26,2 % |
| 25 | Jelsa | Splitsko-dalmatinska županija | 26,2 % |
| 28 | Samobor | Zagrebačka županija | 26,1 % |
| 28 | Malinska-Dubašnica | Primorsko-goranska županija | 26,1 % |
| 28 | Janjina | Dubrovačko-neretvanska županija | 26,1 % |
| 31 | Kraljevica | Primorsko-goranska županija | 26,0 % |
| 32 | Gradac | Splitsko-dalmatinska županija | 25,9 % |
| 33 | Vis | Splitsko-dalmatinska županija | 25,8 % |
| 34 | Viškovo | Primorsko-goranska županija | 25,7 % |
| 34 | Šibenik | Šibensko-kninska županija | 25,7 % |
| 34 | Makarska | Splitsko-dalmatinska županija | 25,7 % |
| 34 | Čakovec | Međimurska županija | 25,7 % |
| 38 | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | 25,4 % |
| 39 | Okrug | Splitsko-dalmatinska županija | 25,3 % |
| 40 | Hvar | Splitsko-dalmatinska županija | 25,2 % |
| 40 | Poreč - Parenzo | Istarska županija | 25,2 % |
| 40 | Orebić | Dubrovačko-neretvanska županija | 25,2 % |
| 43 | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | 25,1 % |
| 43 | Župa dubrovačka | Dubrovačko-neretvanska županija | 25,1 % |
| 45 | Karlovac | Karlovačka županija | 25,0 % |
| 45 | Matulji | Primorsko-goranska županija | 25,0 % |
| 45 | Pazin | Istarska županija | 25,0 % |
| 45 | Lastovo | Dubrovačko-neretvanska županija | 25,0 % |
| 49 | Podgora | Splitsko-dalmatinska županija | 24,8 % |
| 50 | Cres | Primorsko-goranska županija | 24,7 % |
| 50 | Mali Lošinj | Primorsko-goranska županija | 24,7 % |
| 52 | Labin | Istarska županija | 24,6 % |
| 53 | Mošćenička Draga | Primorsko-goranska županija | 24,4 % |
| 54 | Baška Voda | Splitsko-dalmatinska županija | 24,3 % |
| 55 | Krk | Primorsko-goranska županija | 24,2 % |
| 55 | Ližnjan - Lisignano | Istarska županija | 24,2 % |
| 57 | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | 23,9 % |
| 58 | Požega | Požeško-slavonska županija | 23,8 % |
| 59 | Kolan | Zadarska županija | 23,7 % |
| 59 | Solin | Splitsko-dalmatinska županija | 23,7 % |
| 61 | Velika Gorica | Zagrebačka županija | 23,5 % |
| 61 | Zabok | Krapinsko-zagorska županija | 23,5 % |
| 61 | Vinkovci | Vukovarsko-srijemska županija | 23,5 % |
| 64 | Baška | Primorsko-goranska županija | 23,3 % |
| 65 | Šenkovec | Međimurska županija | 23,2 % |
| 66 | Trogir | Splitsko-dalmatinska županija | 23,1 % |
| 67 | Sveta Nedelja | Zagrebačka županija | 23,0 % |
| 67 | Preko | Zadarska županija | 23,0 % |
| 67 | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | 23,0 % |
| 67 | Brela | Splitsko-dalmatinska županija | 23,0 % |
| 71 | Gospić | Ličko-senjska županija | 22,9 % |
| 71 | Novigrad - Cittanova | Istarska županija | 22,9 % |
| 71 | Ploče | Dubrovačko-neretvanska županija | 22,9 % |
| 74 | Dobrinj | Primorsko-goranska županija | 22,8 % |
| 75 | Postira | Splitsko-dalmatinska županija | 22,7 % |
| 76 | Lumbarda | Dubrovačko-neretvanska županija | 22,6 % |
| 77 | Bakar | Primorsko-goranska županija | 22,5 % |
| 77 | Umag - Umago | Istarska županija | 22,5 % |
| 79 | Funtana - Fontane | Istarska županija | 22,4 % |
| 80 | Novi Vinodolski | Primorsko-goranska županija | 22,3 % |
| 81 | Krapina | Krapinsko-zagorska županija | 22,2 % |
| 81 | Daruvar | Bjelovarsko-bilogorska županija | 22,2 % |
| 83 | Slavonski Brod | Brodsko-posavska županija | 22,0 % |
| 84 | Stubičke Toplice | Krapinsko-zagorska županija | 21,9 % |
| 84 | Biograd na Moru | Zadarska županija | 21,9 % |
| 84 | Imotski | Splitsko-dalmatinska županija | 21,9 % |
| 84 | Stari Grad | Splitsko-dalmatinska županija | 21,9 % |
| 88 | Čavle | Primorsko-goranska županija | 21,7 % |
| 88 | Kaštela | Splitsko-dalmatinska županija | 21,7 % |
| 90 | Vodice | Šibensko-kninska županija | 21,6 % |
| 91 | Sisak | Sisačko-moslavačka županija | 21,5 % |
| 91 | Milna | Splitsko-dalmatinska županija | 21,5 % |
| 93 | Dugi Rat | Splitsko-dalmatinska županija | 21,4 % |
| 93 | Metković | Dubrovačko-neretvanska županija | 21,4 % |
| 95 | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | 21,2 % |
| 96 | Županja | Vukovarsko-srijemska županija | 20,9 % |
| 97 | Buzet | Istarska županija | 20,8 % |
| 97 | Smokvica | Dubrovačko-neretvanska županija | 20,8 % |
| 99 | Dugo Selo | Zagrebačka županija | 20,6 % |
| 99 | Delnice | Primorsko-goranska županija | 20,6 % |
Dno rang-liste
| # | Lokalna jedinica | Županija | Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem |
|---|---|---|---|
| 531 | Vladislavci | Osječko-baranjska županija | 5,7 % |
| 532 | Severin | Bjelovarsko-bilogorska županija | 5,5 % |
| 532 | Drenje | Osječko-baranjska županija | 5,5 % |
| 534 | Gola | Koprivničko-križevačka županija | 5,4 % |
| 534 | Šandrovac | Bjelovarsko-bilogorska županija | 5,4 % |
| 536 | Farkaševac | Zagrebačka županija | 5,3 % |
| 536 | Jagodnjak | Osječko-baranjska županija | 5,3 % |
| 538 | Čađavica | Virovitičko-podravska županija | 5,0 % |
| 539 | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | 4,8 % |
| 539 | Popovac | Osječko-baranjska županija | 4,8 % |
| 541 | Tounj | Karlovačka županija | 4,7 % |
| 541 | Zrinski Topolovac | Bjelovarsko-bilogorska županija | 4,7 % |
| 541 | Sopje | Virovitičko-podravska županija | 4,7 % |
| 544 | Vrbje | Brodsko-posavska županija | 4,5 % |
| 545 | Đulovac | Bjelovarsko-bilogorska županija | 3,7 % |
Usporedba po županijama
Prosjeci stopa ponderirani brojem stanovnika; zbrojevi za brojčane vrijednosti.
- Grad Zagreb39,1 %
- Primorsko-goranska županija28,0 %
- Dubrovačko-neretvanska županija26,9 %
- Splitsko-dalmatinska županija25,7 %
- Istarska županija23,9 %
- Zadarska županija22,3 %
- Šibensko-kninska županija20,8 %
- Zagrebačka županija20,0 %
- Osječko-baranjska županija19,7 %
- Karlovačka županija18,9 %
- Varaždinska županija18,2 %
- Ličko-senjska županija17,5 %
- Koprivničko-križevačka županija16,7 %
- Požeško-slavonska županija16,2 %
- Međimurska županija16,1 %
- Sisačko-moslavačka županija15,9 %
- Krapinsko-zagorska županija15,7 %
- Vukovarsko-srijemska županija15,3 %
- Brodsko-posavska županija15,0 %
- Bjelovarsko-bilogorska županija14,6 %
- Virovitičko-podravska županija13,1 %
Ostale rang-liste na istu temu
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgojaDjeca u dječjim vrtićimaDjeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnikaOsnovne školeUčenici osnovnih školaUčenici osnovnih škola na 1000 stanovnikaUčenika po učitelju u osnovnim školamaStudenti prema mjestu stalnog prebivalištaStudenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)
Česta pitanja
Koja lokalna jedinica je prva po pokazatelju „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”?
Prvo mjesto za „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem” zauzima Kostrena, s 40,4 %.
Koliki je medijan za pokazatelj „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”?
Medijan za sve rangirane lokalne jedinice (njihov broj: 545) iznosi 13,0 %.