Stanovništvo · 2024
Prirodni prirast na 1000 stanovnika: rang-lista lokalnih jedinica
Prirodni prirast na 1000 stanovnika: na prvom je mjestu Orehovica s 11,7 ‰, a na posljednjem Majur s −36,6 ‰. Medijan za sve rangirane lokalne jedinice (njihov broj: 546) iznosi −6,8 ‰. Rang-lista obuhvaća lokalne jedinice s najmanje 500 stanovnika.
Postolje i prvih 100
Redak na koji pokazujeteDržavni medijanPrijeđite mišem preko retka, dodirnite ga ili ga odaberite tipkovnicom da vidite njegov položaj na državnoj ljestvici.
| # | Lokalna jedinica | Županija | Prirodni prirast na 1000 stanovnika |
|---|---|---|---|
| 1 | Orehovica | Međimurska županija | 11,7 ‰ |
| 2 | Karojba | Istarska županija | 6,3 ‰ |
| 2 | Pribislavec | Međimurska županija | 6,3 ‰ |
| 4 | Đulovac | Bjelovarsko-bilogorska županija | 5,9 ‰ |
| 5 | Podstrana | Splitsko-dalmatinska županija | 5,7 ‰ |
| 6 | Imotski | Splitsko-dalmatinska županija | 4,7 ‰ |
| 7 | Tar-Vabriga - Torre-Abrega | Istarska županija | 4,5 ‰ |
| 8 | Zmijavci | Splitsko-dalmatinska županija | 4,2 ‰ |
| 9 | Sveti Petar u Šumi | Istarska županija | 3,4 ‰ |
| 10 | Sveti Filip i Jakov | Zadarska županija | 3,1 ‰ |
| 10 | Metković | Dubrovačko-neretvanska županija | 3,1 ‰ |
| 10 | Mala Subotica | Međimurska županija | 3,1 ‰ |
| 13 | Poličnik | Zadarska županija | 2,9 ‰ |
| 14 | Solin | Splitsko-dalmatinska županija | 2,8 ‰ |
| 15 | Bibinje | Zadarska županija | 2,6 ‰ |
| 16 | Župa dubrovačka | Dubrovačko-neretvanska županija | 2,5 ‰ |
| 17 | Dugo Selo | Zagrebačka županija | 2,4 ‰ |
| 18 | Proložac | Splitsko-dalmatinska županija | 2,3 ‰ |
| 19 | Viškovo | Primorsko-goranska županija | 2,1 ‰ |
| 19 | Otok | Splitsko-dalmatinska županija | 2,1 ‰ |
| 21 | Kraljevec na Sutli | Krapinsko-zagorska županija | 1,9 ‰ |
| 22 | Vrgorac | Splitsko-dalmatinska županija | 1,7 ‰ |
| 23 | Ružić | Šibensko-kninska županija | 1,6 ‰ |
| 24 | Bale - Valle | Istarska županija | 1,5 ‰ |
| 25 | Nedelišće | Međimurska županija | 1,4 ‰ |
| 26 | Viljevo | Osječko-baranjska županija | 1,3 ‰ |
| 26 | Dicmo | Splitsko-dalmatinska županija | 1,3 ‰ |
| 28 | Blato | Dubrovačko-neretvanska županija | 1,2 ‰ |
| 29 | Dugopolje | Splitsko-dalmatinska županija | 1,0 ‰ |
| 30 | Petrijanec | Varaždinska županija | 0,7 ‰ |
| 30 | Sinj | Splitsko-dalmatinska županija | 0,7 ‰ |
| 32 | Klenovnik | Varaždinska županija | 0,6 ‰ |
| 32 | Cerna | Vukovarsko-srijemska županija | 0,6 ‰ |
| 34 | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | 0,5 ‰ |
| 35 | Vidovec | Varaždinska županija | 0,4 ‰ |
| 36 | Voćin | Virovitičko-podravska županija | 0,0 ‰ |
| 36 | Kanfanar | Istarska županija | 0,0 ‰ |
| 38 | Kaštela | Splitsko-dalmatinska županija | −0,2 ‰ |
| 39 | Barban | Istarska županija | −0,4 ‰ |
| 40 | Rugvica | Zagrebačka županija | −0,5 ‰ |
| 41 | Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica | Istarska županija | −0,6 ‰ |
| 42 | Šandrovac | Bjelovarsko-bilogorska županija | −0,7 ‰ |
| 42 | Pakoštane | Zadarska županija | −0,7 ‰ |
| 44 | Andrijaševci | Vukovarsko-srijemska županija | −0,9 ‰ |
| 45 | Brckovljani | Zagrebačka županija | −1,0 ‰ |
| 45 | Berek | Bjelovarsko-bilogorska županija | −1,0 ‰ |
| 45 | Sukošan | Zadarska županija | −1,0 ‰ |
| 45 | Murter-Kornati | Šibensko-kninska županija | −1,0 ‰ |
| 49 | Virje | Koprivničko-križevačka županija | −1,1 ‰ |
| 49 | Sikirevci | Brodsko-posavska županija | −1,1 ‰ |
| 49 | Kolan | Zadarska županija | −1,1 ‰ |
| 49 | Vuka | Osječko-baranjska županija | −1,1 ‰ |
| 53 | Kamanje | Karlovačka županija | −1,2 ‰ |
| 53 | Klis | Splitsko-dalmatinska županija | −1,2 ‰ |
| 55 | Sveti Petar Orehovec | Koprivničko-križevačka županija | −1,3 ‰ |
| 55 | Svetvinčenat | Istarska županija | −1,3 ‰ |
| 55 | Konavle | Dubrovačko-neretvanska županija | −1,3 ‰ |
| 58 | Zrinski Topolovac | Bjelovarsko-bilogorska županija | −1,4 ‰ |
| 58 | Podcrkavlje | Brodsko-posavska županija | −1,4 ‰ |
| 60 | Pušća | Zagrebačka županija | −1,5 ‰ |
| 60 | Veliki Bukovec | Varaždinska županija | −1,5 ‰ |
| 60 | Drenje | Osječko-baranjska županija | −1,5 ‰ |
| 60 | Bilice | Šibensko-kninska županija | −1,5 ‰ |
| 64 | Vrbovec | Zagrebačka županija | −1,6 ‰ |
| 65 | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | −1,7 ‰ |
| 65 | Seget | Splitsko-dalmatinska županija | −1,7 ‰ |
| 65 | Čakovec | Međimurska županija | −1,7 ‰ |
| 68 | Velika Gorica | Zagrebačka županija | −1,8 ‰ |
| 68 | Makarska | Splitsko-dalmatinska županija | −1,8 ‰ |
| 68 | Pazin | Istarska županija | −1,8 ‰ |
| 68 | Višnjan - Visignano | Istarska županija | −1,8 ‰ |
| 68 | Opuzen | Dubrovačko-neretvanska županija | −1,8 ‰ |
| 73 | Zaprešić | Zagrebačka županija | −1,9 ‰ |
| 73 | Otok | Vukovarsko-srijemska županija | −1,9 ‰ |
| 75 | Jakovlje | Zagrebačka županija | −2,0 ‰ |
| 75 | Sveta Nedelja | Zagrebačka županija | −2,0 ‰ |
| 75 | Korčula | Dubrovačko-neretvanska županija | −2,0 ‰ |
| 78 | Zadar | Zadarska županija | −2,1 ‰ |
| 78 | Podturen | Međimurska županija | −2,1 ‰ |
| 78 | Sveta Marija | Međimurska županija | −2,1 ‰ |
| 81 | Dugi Rat | Splitsko-dalmatinska županija | −2,2 ‰ |
| 81 | Nerežišća | Splitsko-dalmatinska županija | −2,2 ‰ |
| 81 | Marčana | Istarska županija | −2,2 ‰ |
| 81 | Tinjan | Istarska županija | −2,2 ‰ |
| 85 | Koprivnički Ivanec | Koprivničko-križevačka županija | −2,3 ‰ |
| 85 | Vrpolje | Brodsko-posavska županija | −2,3 ‰ |
| 85 | Našice | Osječko-baranjska županija | −2,3 ‰ |
| 85 | Bol | Splitsko-dalmatinska županija | −2,3 ‰ |
| 85 | Zagreb | Grad Zagreb | −2,3 ‰ |
| 90 | Samobor | Zagrebačka županija | −2,4 ‰ |
| 90 | Okrug | Splitsko-dalmatinska županija | −2,4 ‰ |
| 92 | Donja Stubica | Krapinsko-zagorska županija | −2,5 ‰ |
| 92 | Ražanac | Zadarska županija | −2,5 ‰ |
| 92 | Tordinci | Vukovarsko-srijemska županija | −2,5 ‰ |
| 92 | Postira | Splitsko-dalmatinska županija | −2,5 ‰ |
| 96 | Bistra | Zagrebačka županija | −2,6 ‰ |
| 96 | Plitvička Jezera | Ličko-senjska županija | −2,6 ‰ |
| 96 | Strizivojna | Osječko-baranjska županija | −2,6 ‰ |
| 99 | Farkaševac | Zagrebačka županija | −2,7 ‰ |
| 99 | Kravarsko | Zagrebačka županija | −2,7 ‰ |
Dno rang-liste
| # | Lokalna jedinica | Županija | Prirodni prirast na 1000 stanovnika |
|---|---|---|---|
| 532 | Novo Virje | Koprivničko-križevačka županija | −21,4 ‰ |
| 532 | Promina | Šibensko-kninska županija | −21,4 ‰ |
| 534 | Unešić | Šibensko-kninska županija | −21,6 ‰ |
| 535 | Trpinja | Vukovarsko-srijemska županija | −22,3 ‰ |
| 536 | Brod Moravice | Primorsko-goranska županija | −23,8 ‰ |
| 537 | Dvor | Sisačko-moslavačka županija | −24,8 ‰ |
| 538 | Krnjak | Karlovačka županija | −25,1 ‰ |
| 539 | Gvozd | Sisačko-moslavačka županija | −26,2 ‰ |
| 540 | Ervenik | Šibensko-kninska županija | −27,0 ‰ |
| 541 | Lokvičići | Splitsko-dalmatinska županija | −27,4 ‰ |
| 542 | Skrad | Primorsko-goranska županija | −27,7 ‰ |
| 543 | Žumberak | Zagrebačka županija | −27,9 ‰ |
| 544 | Donji Lapac | Ličko-senjska županija | −30,9 ‰ |
| 544 | Biskupija | Šibensko-kninska županija | −30,9 ‰ |
| 546 | Majur | Sisačko-moslavačka županija | −36,6 ‰ |
Usporedba po županijama
Prosjeci stopa ponderirani brojem stanovnika; zbrojevi za brojčane vrijednosti.
- Grad Zagreb−2,3 ‰
- Dubrovačko-neretvanska županija−2,4 ‰
- Splitsko-dalmatinska županija−2,5 ‰
- Međimurska županija−2,7 ‰
- Zagrebačka županija−3,1 ‰
- Zadarska županija−3,7 ‰
- Istarska županija−5,4 ‰
- Varaždinska županija−6,0 ‰
- Brodsko-posavska županija−6,0 ‰
- Bjelovarsko-bilogorska županija−6,5 ‰
- Krapinsko-zagorska županija−6,5 ‰
- Koprivničko-križevačka županija−6,5 ‰
- Požeško-slavonska županija−6,9 ‰
- Šibensko-kninska županija−7,0 ‰
- Osječko-baranjska županija−7,0 ‰
- Vukovarsko-srijemska županija−7,6 ‰
- Primorsko-goranska županija−7,7 ‰
- Karlovačka županija−8,3 ‰
- Virovitičko-podravska županija−8,8 ‰
- Sisačko-moslavačka županija−9,4 ‰
- Ličko-senjska županija−10,1 ‰
Ostale rang-liste na istu temu
Česta pitanja
Koja lokalna jedinica je prva po pokazatelju „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”?
Prvo mjesto za „Prirodni prirast na 1000 stanovnika” zauzima Orehovica, s 11,7 ‰.
Koliki je medijan za pokazatelj „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”?
Medijan za sve rangirane lokalne jedinice (njihov broj: 546) iznosi −6,8 ‰.