Čaglin: stanovništvo i statistika
Čaglin: stanovništvo 1.906 (2025), površina 178,2 km², gustoća naseljenosti 10,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 355. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −23,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.906
- 178,2 km²
- 11 stanovnika/km²
Čaglin u brojkama
Ključne informacije
Požeško-slavonska županija: Čaglin je na 10. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 10).
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju: Čaglin ima 83,3 %, u usporedbi s prosjekom od 98,1 % (Požeško-slavonska županija) i državnim prosjekom od 99,2 %.
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika: Čaglin ima 314, u usporedbi s prosjekom od 425 (Požeško-slavonska županija) i državnim prosjekom od 500.
Kretanje broja stanovnika: Čaglin
Čaglin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.479, a 2025. godine 1.906.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.162 |
| 2021 | 2.093 |
| 2022 | 2.044 |
| 2023 | 2.005 |
| 2024 | 1.947 |
| 2025 | 1.906 |
Jeste li znali?
- Požeško-slavonska županija: prvo mjesto za „Prosječna starost stanovništva”.
- Požeško-slavonska županija: prvo mjesto za „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 24.958.
- Gustoća naseljenosti 10,5 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Čaglin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Čaglin | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,5 god. | 44,5 god. | 44,8 god. | 147. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,2 % | 22,9 % | 22,9 % | 201. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,4 % | 14,3 % | 13,7 % | 308. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −19,0 ‰ | −6,9 ‰ | −6,8 ‰ | 519. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −9,4 ‰ | −1,9 ‰ | 3,1 ‰ | 483. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,0 ‰ | 0,2 ‰ | 3,7 ‰ | 437. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Čaglin | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.329 | 35.343 | 2.390.500 | 359. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 630 | 552 | 604 | 252. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 3,5 % | 2,5 % | 7,9 % | 361. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 44,8 % | 28,6 % | 25,9 % | 37. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 88,1 m² | 102,0 m² | 100,4 m² | 471. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 72 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,1 | 6,3 | 7,2 | 391. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 83,3 % | 98,1 % | 99,0 % | 544. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Čaglin | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 12,3 % | 48,6 % | 12,8 % | 277. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 6,6 % | 20,4 % | 31,3 % | 522. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Čaglin | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 24,2 % | 10,1 % | 6,0 % | 52. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,6 % | 20,8 % | 19,5 % | 503. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,8 % | 8,2 % | 9,0 % | 222. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 5.586 € | 7.917 € | 7.821 € | 535. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.882 € | 11.729 € | 11.010 € | 298. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.457 € | 6.387 € | 6.391 € | 444. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 314 | 425 | 456 | 538. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 291 | 339 | 302 | 323. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Čaglin | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,5 % | 7,7 % | 4,6 % | 146. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 31,7 % | 42,5 % | 45,2 % | 529. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 258 | 15.171 | 1.262.193 | 340. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 133 | 251 | 150 | 303. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 43,4 % | 37,1 % | 55,5 % | 380. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Čaglin | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,6 % | 6,4 % | 6,5 % | 223. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Čaglin | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,65 | 2,67 | 2,75 | 336. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Čaglin | Požeško-slavonska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 24 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 25 | 2.336 | 158.685 | 445. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 13 | 39 | 35 | 468. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 57 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 140 | 4.727 | 291.355 | 339. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 73 | 79 | 72 | 250. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,6 | 7,9 | 6,3 | 322. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 41 | 2.200 | 139.372 | 381. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 22 | 37 | 28 | 382. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,1 % | 16,2 % | 13,0 % | 492. mjesto od 545 |
Čaglin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−19,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −11,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−9,4 ‰ u 2025, u usporedbi s 51,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
5.586 € u 2025, u usporedbi s 3.242 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.882 € u 2025, u usporedbi s 6.894 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.457 € u 2025, u usporedbi s 3.572 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
258 u 2024, u usporedbi s 219 u 2011
Gdje je Čaglin?
Susjedne lokalne jedinice
- Kutjevo11 km · 4.389
- Podcrkavlje15 km · 2.113
- Pleternica16 km · 8.455
- Levanjska Varoš16 km · 672
- Donja Motičina17 km · 1.247
- Jakšić17 km · 3.209
- Našice17 km · 13.561
- Sibinj19 km · 5.445
Požeško-slavonska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Čaglin?
Čaglin ima 1.906 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 355. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Čaglin: kolika je površina?
Čaglin ima površinu od 178,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 11 stanovnika/km².
Čaglin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Čaglin) promijenio se s 2.479 na 1.906, odnosno za −23,1 %.
Čaglin: gdje se nalazi?
Županija: Požeško-slavonska županija. Geografska širina 45,350, geografska dužina 17,983.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (Čaglin): kolika je vrijednost?
Čaglin: „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju” iznosi 83,3 % (2021), što je 544. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 99,0 %.
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (Čaglin): kolika je vrijednost?
Čaglin: „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika” iznosi 314 (2025), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 456.
Čaglin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Čaglin): Kutjevo (11 km), Podcrkavlje (15 km), Pleternica (16 km), Levanjska Varoš (16 km), Donja Motičina (17 km).