Levanjska Varoš: stanovništvo i statistika
Levanjska Varoš: stanovništvo 672 (2025), površina 10,6 km², gustoća naseljenosti 63,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 536. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −34,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 672
- 10,6 km²
- 63 stanovnika/km²
Levanjska Varoš u brojkama
Ključne informacije
Osječko-baranjska županija: Levanjska Varoš je na 42. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 42).
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju: Levanjska Varoš ima 79,0 %, u usporedbi s prosjekom od 98,7 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 99,2 %.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Levanjska Varoš ima 0,7 %, u usporedbi s prosjekom od 58,0 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Levanjska Varoš
Levanjska Varoš: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.023, a 2025. godine 672.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 777 |
| 2021 | 759 |
| 2022 | 723 |
| 2023 | 703 |
| 2024 | 682 |
| 2025 | 672 |
Jeste li znali?
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.485.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Trnava (1.123 st.), udaljena 8,2 km.
Svi pokazatelji: Levanjska Varoš
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Levanjska Varoš | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,1 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 245. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,6 % | 22,0 % | 22,9 % | 357. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,0 % | 13,7 % | 13,7 % | 484. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,3 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 289. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −6,0 ‰ | 1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 437. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 0,0 ‰ | 2,7 ‰ | 3,7 ‰ | 408. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Levanjska Varoš | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 671 | 138.748 | 2.390.500 | 513. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 875 | 537 | 604 | 130. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 23,7 % | 3,1 % | 7,9 % | 108. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 31,3 % | 23,3 % | 25,9 % | 173. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 76,7 m² | 96,5 m² | 100,4 m² | 537. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 567 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,8 | 11,1 | 7,2 | 232. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 79,0 % | 98,7 % | 99,0 % | 545. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Levanjska Varoš | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 0,7 % | 58,0 % | 12,8 % | 538. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 9,7 % | 47,3 % | 31,3 % | 514. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Levanjska Varoš | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 27,6 % | 9,1 % | 6,0 % | 31. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,0 % | 17,5 % | 19,5 % | 514. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,6 % | 8,1 % | 9,0 % | 360. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 5.991 € | 8.658 € | 7.821 € | 514. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.295 € | 12.254 € | 11.010 € | 497. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.780 € | 6.878 € | 6.391 € | 391. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 387 | 451 | 456 | 460. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 290 | 319 | 302 | 329. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Levanjska Varoš | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 15,7 % | 8,8 % | 4,6 % | 13. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 32,9 % | 45,3 % | 45,2 % | 521. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 62 | 74.139 | 1.262.193 | 520. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 91 | 297 | 150 | 412. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 43,6 % | 34,0 % | 55,5 % | 378. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Levanjska Varoš | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,0 % | 5,9 % | 6,5 % | 211. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Levanjska Varoš | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,47 | 2,60 | 2,75 | 436. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Levanjska Varoš | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 104 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 5 | 8.848 | 158.685 | 487. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 7 | 36 | 35 | 480. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 176 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 39 | 18.551 | 291.355 | 511. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 58 | 75 | 72 | 429. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,2 | 8,0 | 6,3 | 517. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 6 | 8.301 | 139.372 | 533. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 9 | 34 | 28 | 527. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 6,1 % | 19,7 % | 13,0 % | 520. mjesto od 545 |
Levanjska Varoš: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −26,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−6,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,8 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
0,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
5.991 € u 2025, u usporedbi s 3.506 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.295 € u 2025, u usporedbi s 6.588 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.780 € u 2025, u usporedbi s 3.552 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
62 u 2024, u usporedbi s 98 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2017, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Levanjska Varoš?
Susjedne lokalne jedinice
- Trnava8,2 km · 1.123
- Drenje10 km · 1.915
- Garčin15 km · 3.746
- Satnica Đakovačka16 km · 1.640
- Čaglin16 km · 1.906
- Bukovlje17 km · 2.694
- Podgorač17 km · 2.428
- Đakovo17 km · 22.443
Osječko-baranjska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Levanjska Varoš?
Levanjska Varoš ima 672 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 536. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Levanjska Varoš: kolika je površina?
Levanjska Varoš ima površinu od 10,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 63 stanovnika/km².
Levanjska Varoš: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Levanjska Varoš) promijenio se s 1.023 na 672, odnosno za −34,3 %.
Levanjska Varoš: gdje se nalazi?
Županija: Osječko-baranjska županija. Geografska širina 45,317, geografska dužina 18,183.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (Levanjska Varoš): kolika je vrijednost?
Levanjska Varoš: „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju” iznosi 79,0 % (2021), što je 545. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 99,0 %.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Levanjska Varoš): kolika je vrijednost?
Levanjska Varoš: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 0,7 % (2021), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Levanjska Varoš: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Levanjska Varoš): Trnava (8,2 km), Drenje (10 km), Garčin (15 km), Satnica Đakovačka (16 km), Čaglin (16 km).