Punat: stanovništvo i statistika
Punat: stanovništvo 1.910 (2025), površina 34,0 km², gustoća naseljenosti 56,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 354. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −4,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.910
- 34,0 km²
- 56 stanovnika/km²
Punat u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Punat je na 26. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Neto dohodak po stanovniku (godišnje): Punat ima 11.317 €, u usporedbi s prosjekom od 10.457 € (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 9.698 €.
Noćenja turista po stanovniku u godini: Punat ima 308,0, u usporedbi s prosjekom od 59,1 (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 27,6.
Kretanje broja stanovnika: Punat
Punat: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.994, a 2025. godine 1.910.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.916 |
| 2021 | 1.891 |
| 2022 | 1.895 |
| 2023 | 1.884 |
| 2024 | 1.889 |
| 2025 | 1.910 |
Jeste li znali?
- „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Noćenja turista po stanovniku u godini”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.762.
- Gustoća naseljenosti 2,0 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Krk (7.472 st.), udaljena 4,6 km.
Svi pokazatelji: Punat
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Punat | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,2 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 110. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 28,1 % | 25,8 % | 22,9 % | 92. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,2 % | 12,5 % | 13,7 % | 422. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −10,1 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 398. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 22,5 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 52. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 25,7 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 27. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Punat | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.106 | 208.353 | 2.390.500 | 174. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.635 | 793 | 604 | 31. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 38,2 % | 11,0 % | 7,9 % | 28. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 13,8 % | 21,1 % | 25,9 % | 516. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 83,7 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 500. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 7 | 932 | 16.654 | 200. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 16,4 | 17,9 | 7,2 | 143. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Punat | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 7,0 % | 23,2 % | 12,8 % | 340. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 82,6 % | 64,6 % | 31,3 % | 23. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Punat | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,4 % | 2,0 % | 6,0 % | 295. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 10,6 % | 14,0 % | 19,5 % | 461. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,8 % | 7,2 % | 9,0 % | 461. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 11.317 € | 10.457 € | 7.821 € | 11. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.104 € | 12.574 € | 11.010 € | 426. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.131 € | 7.408 € | 6.391 € | 83. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 651 | 526 | 456 | 18. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 379 | 333 | 302 | 88. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Punat | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,8 % | 4,0 % | 4,6 % | 514. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,8 % | 50,8 % | 45,2 % | 89. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 412 | 93.107 | 1.262.193 | 248. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 218 | 350 | 150 | 167. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 34,6 % | 38,8 % | 55,5 % | 436. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Punat | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 599.723 | – | 9.381 | 52. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 308,0 | 59,1 | 1,6 | 17. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 22,4 % | 11,3 % | 6,5 % | 40. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 560.598 | – | 303.422 | 55. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 110.401 | – | 45.455 | 47. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 293,5 | 66,3 | 87,2 | 20. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 5,1 | 4,9 | 6,3 | 105. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 94,1 % | 89,4 % | 92,2 % | 50. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 8.218 | – | 4.527 | 51. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 4.303 | 875 | 1.506 | 15. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 7,9 % | 13,0 % | 6,6 % | 64. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 48,2 % | 22,7 % | 7,1 % | 10. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Punat | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,34 | 2,42 | 2,75 | 499. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Punat | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 135 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 71 | 9.312 | 158.685 | 312. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 35 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 99 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 130 | 18.300 | 291.355 | 356. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 68 | 69 | 72 | 317. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,6 | 8,2 | 6,3 | 165. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 44 | 8.642 | 139.372 | 370. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 23 | 33 | 28 | 372. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 26,9 % | 28,0 % | 13,0 % | 21. mjesto od 545 |
Punat: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−10,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
22,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
25,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
7 u 2024, u usporedbi s 18 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
11.317 € u 2025, u usporedbi s 7.879 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.104 € u 2025, u usporedbi s 7.195 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.131 € u 2025, u usporedbi s 4.907 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
412 u 2024, u usporedbi s 388 u 2011
Noćenja turista u godini
498.815 u 2021, u usporedbi s 569.120 u 2013
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
560.598 u 2025, u usporedbi s 601.897 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
110.401 u 2025, u usporedbi s 108.584 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
8.218 u 2025, u usporedbi s 9.083 u 2018
Gdje je Punat?
Susjedne lokalne jedinice
- Krk4,6 km · 7.472
- Vrbnik8,0 km · 1.195
- Baška11 km · 1.791
- Dobrinj13 km · 2.526
- Malinska-Dubašnica15 km · 3.499
- Novi Vinodolski18 km · 4.395
- Cres18 km · 2.880
- Crikvenica19 km · 9.951
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Punat?
Punat ima 1.910 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 354. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Punat: kolika je površina?
Punat ima površinu od 34,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 56 stanovnika/km².
Punat: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Punat) promijenio se s 1.994 na 1.910, odnosno za −4,2 %.
Punat: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 45,010, geografska dužina 14,630.
Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (Punat): kolika je vrijednost?
Punat: „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)” iznosi 11.317 € (2025), što je 11. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7.821 €.
Noćenja turista po stanovniku u godini (Punat): kolika je vrijednost?
Punat: „Noćenja turista po stanovniku u godini” iznosi 308,0 (2019), što je 17. mjesto među lokalnim jedinicama (od 422); državni medijan iznosi 1,6.
Punat: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Punat): Krk (4,6 km), Vrbnik (8,0 km), Baška (11 km), Dobrinj (13 km), Malinska-Dubašnica (15 km).