Hrvace: stanovništvo i statistika
Hrvace: stanovništvo 2.999 (2025), površina 207,8 km², gustoća naseljenosti 14,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 238. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −9,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.999
- 207,8 km²
- 14 stanovnika/km²
Hrvace u brojkama
Ključne informacije
Splitsko-dalmatinska županija: Hrvace je na 26. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 55).
Stopa nezaposlenosti: Hrvace ima 13,2 %, u usporedbi s prosjekom od 6,6 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Hrvace ima 15,2 %, u usporedbi s prosjekom od 7,9 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Hrvace
Hrvace: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.294, a 2025. godine 2.999.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.164 |
| 2021 | 3.145 |
| 2022 | 3.113 |
| 2023 | 3.072 |
| 2024 | 3.043 |
| 2025 | 2.999 |
Jeste li znali?
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 29.104.
- Gustoća naseljenosti 7,8 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Sinj (23.648 st.), udaljena 6,6 km.
Svi pokazatelji: Hrvace
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Hrvace | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,3 god. | 43,6 god. | 44,8 god. | 224. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,9 % | 21,7 % | 22,9 % | 211. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,5 % | 14,8 % | 13,7 % | 396. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,2 ‰ | −2,5 ‰ | −6,8 ‰ | 368. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −5,7 ‰ | 6,9 ‰ | 3,1 ‰ | 430. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,3 ‰ | 7,2 ‰ | 3,7 ‰ | 218. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Hrvace | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.081 | 283.603 | 2.390.500 | 248. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 662 | 676 | 604 | 230. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 22,2 % | 7,0 % | 7,9 % | 115. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 24,2 % | 25,6 % | 25,9 % | 314. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 93,3 m² | 82,7 m² | 100,4 m² | 397. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 2.196 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,9 | 22,4 | 7,2 | 315. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,1 % | 99,8 % | 99,0 % | 257. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Hrvace | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,6 % | 4,7 % | 12,8 % | 420. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 29,5 % | 77,3 % | 31,3 % | 291. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Hrvace | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,1 % | 1,9 % | 6,0 % | 354. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 19,0 % | 11,6 % | 19,5 % | 283. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 15,2 % | 7,9 % | 9,0 % | 56. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.336 € | 8.791 € | 7.821 € | 210. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.106 € | 11.451 € | 11.010 € | 256. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.204 € | 7.235 € | 6.391 € | 74. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 458 | 488 | 456 | 270. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 366 | 278 | 302 | 103. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Hrvace | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 13,2 % | 6,6 % | 4,6 % | 26. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,6 % | 47,6 % | 45,2 % | 470. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 603 | 121.960 | 1.262.193 | 188. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 198 | 282 | 150 | 198. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 65,5 % | 36,2 % | 55,5 % | 159. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Hrvace | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 3.613 | – | 9.381 | 247. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,1 | 44,1 | 1,6 | 229. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,5 % | 12,6 % | 6,5 % | 188. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Hrvace | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,84 | 2,78 | 2,75 | 219. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Hrvace | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 252 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 105 | 17.635 | 158.685 | 236. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 35 | 41 | 35 | 265. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 188 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 177 | 32.863 | 291.355 | 282. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 59 | 76 | 72 | 419. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,8 | 8,6 | 6,3 | 388. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 104 | 17.671 | 139.372 | 186. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 35 | 41 | 28 | 112. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,5 % | 25,7 % | 13,0 % | 355. mjesto od 545 |
Hrvace: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −8,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−5,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −16,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.336 € u 2025, u usporedbi s 5.040 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.106 € u 2025, u usporedbi s 7.199 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.204 € u 2025, u usporedbi s 4.719 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
603 u 2024, u usporedbi s 228 u 2011
Noćenja turista u godini
3.855 u 2021, u usporedbi s 2.124 u 2016
Gdje je Hrvace?
Susjedne lokalne jedinice
- Sinj6,6 km · 23.648
- Muć11 km · 3.435
- Otok12 km · 5.143
- Dicmo14 km · 2.997
- Trilj18 km · 8.187
- Dugopolje20 km · 4.112
- Klis23 km · 5.858
- Vrlika25 km · 1.628
Splitsko-dalmatinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Hrvace?
Hrvace ima 2.999 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 238. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Hrvace: kolika je površina?
Hrvace ima površinu od 207,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 14 stanovnika/km².
Hrvace: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Hrvace) promijenio se s 3.294 na 2.999, odnosno za −9,0 %.
Hrvace: gdje se nalazi?
Županija: Splitsko-dalmatinska županija. Geografska širina 43,760, geografska dužina 16,620.
Stopa nezaposlenosti (Hrvace): kolika je vrijednost?
Hrvace: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 13,2 % (2021), što je 26. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Hrvace): kolika je vrijednost?
Hrvace: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 15,2 % (2021), što je 56. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Hrvace: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Hrvace): Sinj (6,6 km), Muć (11 km), Otok (12 km), Dicmo (14 km), Trilj (18 km).