Končanica: stanovništvo i statistika
Končanica: stanovništvo 1.653 (2025), površina 84,0 km², gustoća naseljenosti 19,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 399. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −23,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.653
- 84,0 km²
- 20 stanovnika/km²
Končanica u brojkama
Ključne informacije
Bjelovarsko-bilogorska županija: Končanica je na 16. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 23).
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju: Končanica ima 90,4 %, u usporedbi s prosjekom od 96,3 % (Bjelovarsko-bilogorska županija) i državnim prosjekom od 99,2 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Končanica ima 2,4, u usporedbi s prosjekom od 7,4 (Bjelovarsko-bilogorska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Končanica
Končanica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.171, a 2025. godine 1.653.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.850 |
| 2021 | 1.798 |
| 2022 | 1.754 |
| 2023 | 1.721 |
| 2024 | 1.669 |
| 2025 | 1.653 |
Jeste li znali?
- Bjelovarsko-bilogorska županija: prvo mjesto za „Prosječna starost stanovništva”.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 11.765.
- Gustoća naseljenosti 5,7 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Daruvar (9.664 st.), udaljena 5,8 km.
Svi pokazatelji: Končanica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Končanica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,9 god. | 44,7 god. | 44,8 god. | 87. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 26,1 % | 23,2 % | 22,9 % | 137. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,4 % | 14,4 % | 13,7 % | 504. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −18,0 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 514. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 4,8 ‰ | −0,8 ‰ | 3,1 ‰ | 244. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,0 ‰ | 1,4 ‰ | 3,7 ‰ | 295. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Končanica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.209 | 56.129 | 2.390.500 | 384. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 670 | 550 | 604 | 223. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 3,9 % | 4,7 % | 7,9 % | 353. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 37,0 % | 27,2 % | 25,9 % | 86. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 97,7 m² | 99,1 m² | 100,4 m² | 315. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 178 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,4 | 10,4 | 7,2 | 469. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 90,4 % | 96,3 % | 99,0 % | 526. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Končanica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 23,0 % | 52,0 % | 12,8 % | 220. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 10,6 % | 28,6 % | 31,3 % | 506. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Končanica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 16,7 % | 12,7 % | 6,0 % | 93. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 25,2 % | 21,4 % | 19,5 % | 164. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,6 % | 8,2 % | 9,0 % | 139. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.923 € | 7.772 € | 7.821 € | 417. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.259 € | 11.761 € | 11.010 € | 408. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.578 € | 6.311 € | 6.391 € | 431. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 431 | 432 | 456 | 348. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 367 | 317 | 302 | 102. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Končanica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,9 % | 6,0 % | 4,6 % | 423. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,2 % | 45,0 % | 45,2 % | 337. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 145 | 24.769 | 1.262.193 | 441. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 87 | 253 | 150 | 422. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 61,2 % | 33,0 % | 55,5 % | 214. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Končanica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,4 % | 6,8 % | 6,5 % | 504. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Končanica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,56 | 2,72 | 2,75 | 396. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Končanica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 33 | 3.496 | 158.685 | 424. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 20 | 36 | 35 | 434. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 90 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 91 | 7.506 | 291.355 | 431. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 55 | 77 | 72 | 441. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,4 | 7,4 | 6,3 | 509. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 39 | 2.867 | 139.372 | 391. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 24 | 30 | 28 | 347. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,7 % | 14,6 % | 13,0 % | 478. mjesto od 545 |
Končanica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−18,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −12,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
4,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.923 € u 2025, u usporedbi s 4.306 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.259 € u 2025, u usporedbi s 6.725 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.578 € u 2025, u usporedbi s 3.646 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
145 u 2024, u usporedbi s 138 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2018, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Končanica?
Susjedne lokalne jedinice
- Daruvar5,8 km · 9.664
- Grubišno Polje7,2 km · 5.056
- Dežanovac10 km · 1.817
- Hercegovac12 km · 1.795
- Sirač15 km · 1.743
- Veliki Grđevac16 km · 2.086
- Velika Trnovitica17 km · 1.003
- Garešnica19 km · 8.110
Bjelovarsko-bilogorska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Končanica?
Končanica ima 1.653 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 399. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Končanica: kolika je površina?
Končanica ima površinu od 84,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 20 stanovnika/km².
Končanica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Končanica) promijenio se s 2.171 na 1.653, odnosno za −23,9 %.
Končanica: gdje se nalazi?
Županija: Bjelovarsko-bilogorska županija. Geografska širina 45,638, geografska dužina 17,165.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (Končanica): kolika je vrijednost?
Končanica: „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju” iznosi 90,4 % (2021), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 99,0 %.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Končanica): kolika je vrijednost?
Končanica: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 2,4 (2025/2026), što je 509. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Končanica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Končanica): Daruvar (5,8 km), Grubišno Polje (7,2 km), Dežanovac (10 km), Hercegovac (12 km), Sirač (15 km).