Garešnica: stanovništvo i statistika
Garešnica: stanovništvo 8.110 (2025), površina 16,5 km², gustoća naseljenosti 492 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 80. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −16,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 8.110
- 16,5 km²
- 492 stanovnika/km²
Garešnica u brojkama
Ključne informacije
Bjelovarsko-bilogorska županija: Garešnica je na 3. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 23).
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Garešnica ima 1,6, u usporedbi s prosjekom od 10,4 (Bjelovarsko-bilogorska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Kretanje broja stanovnika: Garešnica
Garešnica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 9.670, a 2025. godine 8.110.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 8.722 |
| 2021 | 8.576 |
| 2022 | 8.447 |
| 2023 | 8.379 |
| 2024 | 8.250 |
| 2025 | 8.110 |
Jeste li znali?
- Bjelovarsko-bilogorska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”.
- „Osnovne škole”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.311.
- Gustoća naseljenosti 4,4 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Dežanovac, na udaljenosti od 11,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Kutina (18.553 st.), udaljena 17 km.
Svi pokazatelji: Garešnica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Garešnica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,6 god. | 44,7 god. | 44,8 god. | 204. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,7 % | 23,2 % | 22,9 % | 224. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,9 % | 14,4 % | 13,7 % | 362. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,9 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 318. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −9,0 ‰ | −0,8 ‰ | 3,1 ‰ | 478. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,6 ‰ | 1,4 ‰ | 3,7 ‰ | 360. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Garešnica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.702 | 56.129 | 2.390.500 | 98. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 545 | 550 | 604 | 341. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,7 % | 4,7 % | 7,9 % | 332. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 25,9 % | 27,2 % | 25,9 % | 273. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 99,0 m² | 99,1 m² | 100,4 m² | 295. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 178 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,6 | 10,4 | 7,2 | 508. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 94,4 % | 96,3 % | 99,0 % | 493. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Garešnica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 41,4 % | 52,0 % | 12,8 % | 170. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 22,8 % | 28,6 % | 31,3 % | 363. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Garešnica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 11,4 % | 12,7 % | 6,0 % | 159. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 32,3 % | 21,4 % | 19,5 % | 94. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,4 % | 8,2 % | 9,0 % | 435. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.208 € | 7.772 € | 7.821 € | 374. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.933 € | 11.761 € | 11.010 € | 286. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.134 € | 6.311 € | 6.391 € | 324. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 411 | 432 | 456 | 406. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 344 | 317 | 302 | 150. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Garešnica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,1 % | 6,0 % | 4,6 % | 121. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 42,0 % | 45,0 % | 45,2 % | 376. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.886 | 24.769 | 1.262.193 | 90. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 229 | 253 | 150 | 153. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 27,1 % | 33,0 % | 55,5 % | 474. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Garešnica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 5.654 | – | 9.381 | 229. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,6 | 0,9 | 1,6 | 259. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,2 % | 6,8 % | 6,5 % | 283. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Garešnica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,64 | 2,72 | 2,75 | 343. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Garešnica | Bjelovarsko-bilogorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 4 | 40 | 1.794 | 60. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 315 | 3.496 | 158.685 | 86. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 39 | 36 | 35 | 190. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 9 | 90 | 1.925 | 27. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 584 | 7.506 | 291.355 | 86. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 77 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,5 | 7,4 | 6,3 | 173. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 224 | 2.867 | 139.372 | 93. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 30 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 11,7 % | 14,6 % | 13,0 % | 307. mjesto od 545 |
Garešnica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−9,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −15,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 7 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.208 € u 2025, u usporedbi s 4.703 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.933 € u 2025, u usporedbi s 7.202 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.134 € u 2025, u usporedbi s 4.013 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.886 u 2024, u usporedbi s 2.560 u 2011
Noćenja turista u godini
4.151 u 2021, u usporedbi s 5.654 u 2019
Gdje je Garešnica?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Garešnica?
Garešnica ima 8.110 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 80. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Garešnica: kolika je površina?
Garešnica ima površinu od 16,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 492 stanovnika/km².
Garešnica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Garešnica) promijenio se s 9.670 na 8.110, odnosno za −16,1 %.
Garešnica: gdje se nalazi?
Županija: Bjelovarsko-bilogorska županija. Geografska širina 45,574, geografska dužina 16,941.
Osnovne škole (Garešnica): kolika je vrijednost?
Garešnica: „Osnovne škole” iznosi 9 (2025/2026), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Garešnica): kolika je vrijednost?
Garešnica: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 1,6 (2024), što je 508. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Garešnica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Garešnica): Dežanovac (11 km), Hercegovac (12 km), Velika Trnovitica (12 km), Kutina (17 km), Končanica (19 km).