Gornji Mihaljevec: stanovništvo i statistika
Gornji Mihaljevec: stanovništvo 1.662 (2025), površina 32,1 km², gustoća naseljenosti 51,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 397. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −9,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.662
- 32,1 km²
- 52 stanovnika/km²
Gornji Mihaljevec u brojkama
Ključne informacije
Međimurska županija: Gornji Mihaljevec je na 21. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Gornji Mihaljevec ima 4.874 €, u usporedbi s prosjekom od 5.740 € (Međimurska županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Kretanje broja stanovnika: Gornji Mihaljevec
Gornji Mihaljevec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.838, a 2025. godine 1.662.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.783 |
| 2021 | 1.730 |
| 2022 | 1.692 |
| 2023 | 1.677 |
| 2024 | 1.667 |
| 2025 | 1.662 |
Jeste li znali?
- Međimurska županija: prvo mjesto za „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”.
- „Studenti prema mjestu stalnog prebivališta”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.496.
- Gustoća naseljenosti 2,2 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Sveti Juraj na Bregu (4.795 st.), udaljena 1,8 km.
Svi pokazatelji: Gornji Mihaljevec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Gornji Mihaljevec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,7 god. | 42,9 god. | 44,8 god. | 199. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,5 % | 20,6 % | 22,9 % | 234. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,6 % | 16,1 % | 13,7 % | 289. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −12,0 ‰ | −2,7 ‰ | −6,8 ‰ | 437. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 2,4 ‰ | 0,6 ‰ | 3,1 ‰ | 286. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −3,6 ‰ | 1,6 ‰ | 3,7 ‰ | 496. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Gornji Mihaljevec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.028 | 45.217 | 2.390.500 | 411. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 591 | 429 | 604 | 289. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 8,2 % | 3,7 % | 7,9 % | 267. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 37,7 % | 18,9 % | 25,9 % | 75. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 107,1 m² | 114,3 m² | 100,4 m² | 172. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 8 | 280 | 16.654 | 190. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 13,8 | 16,3 | 7,2 | 163. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,3 % | 98,4 % | 99,0 % | 400. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Gornji Mihaljevec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 32,9 % | 75,1 % | 12,8 % | 199. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 18,3 % | 31,1 % | 31,3 % | 427. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Gornji Mihaljevec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 9,2 % | 4,4 % | 6,0 % | 197. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 34,2 % | 36,3 % | 19,5 % | 68. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,2 % | 11,7 % | 9,0 % | 199. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.129 € | 8.032 € | 7.821 € | 388. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.472 € | 11.948 € | 11.010 € | 206. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.874 € | 5.740 € | 6.391 € | 508. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 419 | 469 | 456 | 385. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 254 | 257 | 302 | 479. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Gornji Mihaljevec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,0 % | 3,9 % | 4,6 % | 500. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,5 % | 50,7 % | 45,2 % | 264. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 191 | 33.572 | 1.262.193 | 397. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 115 | 320 | 150 | 343. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 74,0 % | 54,9 % | 55,5 % | 60. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Gornji Mihaljevec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 2,0 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,6 % | 3,9 % | 6,5 % | 336. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Gornji Mihaljevec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,07 | 3,07 | 2,75 | 109. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Gornji Mihaljevec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 62 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 5.324 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 51 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 59 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 128 | 9.009 | 291.355 | 359. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 77 | 86 | 72 | 188. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,4 | 8,2 | 6,3 | 252. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 1 | 2.926 | 139.372 | 542. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 1 | 28 | 28 | 540. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,0 % | 16,1 % | 13,0 % | 375. mjesto od 545 |
Gornji Mihaljevec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−12,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
2,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−3,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
8 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.129 € u 2025, u usporedbi s 4.479 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.472 € u 2025, u usporedbi s 8.109 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.874 € u 2025, u usporedbi s 2.952 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
191 u 2024, u usporedbi s 165 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2020, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Gornji Mihaljevec?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Gornji Mihaljevec?
Gornji Mihaljevec ima 1.662 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 397. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Gornji Mihaljevec: kolika je površina?
Gornji Mihaljevec ima površinu od 32,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 52 stanovnika/km².
Gornji Mihaljevec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Gornji Mihaljevec) promijenio se s 1.838 na 1.662, odnosno za −9,6 %.
Gornji Mihaljevec: gdje se nalazi?
Županija: Međimurska županija. Geografska širina 46,430, geografska dužina 16,360.
Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (Gornji Mihaljevec): kolika je vrijednost?
Gornji Mihaljevec: „Studenti prema mjestu stalnog prebivališta” iznosi 1 (2025/2026), što je 542. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 67.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Gornji Mihaljevec): kolika je vrijednost?
Gornji Mihaljevec: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 4.874 € (2025), što je 508. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Gornji Mihaljevec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Gornji Mihaljevec): Sveti Juraj na Bregu (1,8 km), Šenkovec (5,1 km), Nedelišće (6,0 km), Čakovec (7,7 km), Strahoninec (8,0 km).