Rešetari: stanovništvo i statistika
Rešetari: stanovništvo 3.579 (2025), površina 21,1 km², gustoća naseljenosti 170 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 197. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −20,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.579
- 21,1 km²
- 170 stanovnika/km²
Rešetari u brojkama
Ključne informacije
Brodsko-posavska županija: Rešetari je na 7. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Rešetari ima 1,9, u usporedbi s prosjekom od 7,7 (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem: Rešetari ima 7,9 %, u usporedbi s prosjekom od 15,0 % (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 24,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Rešetari
Rešetari: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.484, a 2025. godine 3.579.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.914 |
| 2021 | 3.827 |
| 2022 | 3.750 |
| 2023 | 3.687 |
| 2024 | 3.643 |
| 2025 | 3.579 |
Jeste li znali?
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.955.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Nova Gradiška (11.122 st.), udaljena 3,5 km.
Svi pokazatelji: Rešetari
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Rešetari | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,4 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 216. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,3 % | 22,6 % | 22,9 % | 246. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,3 % | 14,3 % | 13,7 % | 320. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,2 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 200. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,5 ‰ | −1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 458. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,0 ‰ | 2,5 ‰ | 3,7 ‰ | 342. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Rešetari | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.834 | 65.430 | 2.390.500 | 279. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 476 | 501 | 604 | 448. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,5 % | 2,3 % | 7,9 % | 456. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,3 % | 24,7 % | 25,9 % | 262. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 102,1 m² | 101,3 m² | 100,4 m² | 246. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 306 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,9 | 7,7 | 7,2 | 497. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,4 % | 98,2 % | 99,0 % | 210. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Rešetari | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 27,2 % | 41,0 % | 12,8 % | 212. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 21,5 % | 37,6 % | 31,3 % | 378. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Rešetari | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 8,1 % | 5,9 % | 6,0 % | 220. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 22,8 % | 25,5 % | 19,5 % | 202. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,7 % | 10,0 % | 9,0 % | 175. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.148 € | 7.726 € | 7.821 € | 383. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.961 € | 10.987 € | 11.010 € | 278. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.747 € | 6.743 € | 6.391 € | 174. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 397 | 448 | 456 | 436. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 328 | 304 | 302 | 188. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Rešetari | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,0 % | 8,6 % | 4,6 % | 126. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 39,0 % | 41,5 % | 45,2 % | 449. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 395 | 31.738 | 1.262.193 | 257. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 108 | 253 | 150 | 363. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 61,9 % | 37,3 % | 55,5 % | 208. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Rešetari | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,9 % | 5,6 % | 6,5 % | 255. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Rešetari | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,86 | 2,76 | 2,75 | 203. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Rešetari | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 126 | 4.047 | 158.685 | 208. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 35 | 33 | 35 | 265. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 104 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 303 | 9.606 | 291.355 | 173. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 85 | 77 | 72 | 106. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,1 | 7,7 | 6,3 | 277. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 99 | 3.853 | 139.372 | 199. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 31 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,9 % | 15,0 % | 13,0 % | 469. mjesto od 545 |
Rešetari: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −8,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.148 € u 2025, u usporedbi s 4.317 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.961 € u 2025, u usporedbi s 7.265 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.747 € u 2025, u usporedbi s 4.356 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
395 u 2024, u usporedbi s 237 u 2011
Gdje je Rešetari?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Rešetari?
Rešetari ima 3.579 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 197. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Rešetari: kolika je površina?
Rešetari ima površinu od 21,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 170 stanovnika/km².
Rešetari: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Rešetari) promijenio se s 4.484 na 3.579, odnosno za −20,2 %.
Rešetari: gdje se nalazi?
Županija: Brodsko-posavska županija. Geografska širina 45,263, geografska dužina 17,423.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Rešetari): kolika je vrijednost?
Rešetari: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 1,9 (2024), što je 497. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (Rešetari): kolika je vrijednost?
Rešetari: „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem” iznosi 7,9 % (2021), što je 469. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,0 %.
Rešetari: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Rešetari): Nova Gradiška (3,5 km), Cernik (4,5 km), Staro Petrovo Selo (8,0 km), Vrbje (8,9 km), Dragalić (11 km).