Đurmanec: stanovništvo i statistika
Đurmanec: stanovništvo 3.644 (2025), površina 57,8 km², gustoća naseljenosti 63,0 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 195. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −9,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.644
- 57,8 km²
- 63 stanovnika/km²
Đurmanec u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Đurmanec je na 14. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Đurmanec ima 43,1 %, u usporedbi s prosjekom od 29,7 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Đurmanec ima 2,7 %, u usporedbi s prosjekom od 4,8 % (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Đurmanec
Đurmanec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.038, a 2025. godine 3.644.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.797 |
| 2021 | 3.770 |
| 2022 | 3.725 |
| 2023 | 3.694 |
| 2024 | 3.684 |
| 2025 | 3.644 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.095.
- Najbliža lokalna jedinica je Petrovsko, na udaljenosti od 4,4 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Krapina (11.485 st.), udaljena 5,3 km.
Svi pokazatelji: Đurmanec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Đurmanec | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,3 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 424. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 18,4 % | 20,8 % | 22,9 % | 498. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,3 % | 13,7 % | 13,7 % | 320. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,2 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 368. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −6,9 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 444. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,2 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 466. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Đurmanec | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.494 | 63.592 | 2.390.500 | 330. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 395 | 528 | 604 | 525. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 7,5 % | 15,8 % | 7,9 % | 282. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 17,9 % | 21,4 % | 25,9 % | 465. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 118,0 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 43. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 243 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,0 | 7,7 | 7,2 | 442. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,1 % | 98,4 % | 99,0 % | 346. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Đurmanec | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 58,6 % | 64,5 % | 12,8 % | 99. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 16,3 % | 23,3 % | 31,3 % | 455. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Đurmanec | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,8 % | 1,8 % | 6,0 % | 470. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 43,1 % | 29,7 % | 19,5 % | 15. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,4 % | 11,4 % | 9,0 % | 253. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.318 € | 9.106 € | 7.821 € | 213. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 12.864 € | 12.929 € | 11.010 € | 44. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.945 € | 6.237 € | 6.391 € | 363. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 473 | 499 | 456 | 225. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 292 | 292 | 302 | 317. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Đurmanec | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,2 % | 3,2 % | 4,6 % | 391. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,6 % | 50,9 % | 45,2 % | 95. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 308 | 29.951 | 1.262.193 | 304. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 84 | 251 | 150 | 431. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 77,8 % | 63,5 % | 55,5 % | 26. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Đurmanec | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 2,7 % | 4,8 % | 6,5 % | 529. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Đurmanec | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,38 | 3,08 | 2,75 | 21. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Đurmanec | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 103 | 4.297 | 158.685 | 241. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 28 | 36 | 35 | 365. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 79 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 236 | 8.594 | 291.355 | 225. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 72 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,4 | 8,1 | 6,3 | 186. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 132 | 3.661 | 139.372 | 150. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 36 | 31 | 28 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,5 % | 15,7 % | 13,0 % | 283. mjesto od 545 |
Đurmanec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −8,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−6,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.318 € u 2025, u usporedbi s 5.761 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
12.864 € u 2025, u usporedbi s 9.014 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.945 € u 2025, u usporedbi s 3.795 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
308 u 2024, u usporedbi s 226 u 2011
Noćenja turista u godini
1.034 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Đurmanec?
Susjedne lokalne jedinice
- Petrovsko4,4 km · 2.174
- Krapina5,3 km · 11.485
- Jesenje5,4 km · 1.305
- Radoboj7,4 km · 2.972
- Pregrada7,9 km · 5.858
- Novi Golubovec11 km · 757
- Bednja11 km · 3.254
- Hum na Sutli12 km · 4.421
Krapinsko-zagorska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Đurmanec?
Đurmanec ima 3.644 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 195. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Đurmanec: kolika je površina?
Đurmanec ima površinu od 57,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 63 stanovnika/km².
Đurmanec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Đurmanec) promijenio se s 4.038 na 3.644, odnosno za −9,8 %.
Đurmanec: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,200, geografska dužina 15,840.
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Đurmanec): kolika je vrijednost?
Đurmanec: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 43,1 % (2021), što je 15. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Đurmanec): kolika je vrijednost?
Đurmanec: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 2,7 % (2021), što je 529. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Đurmanec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Đurmanec): Petrovsko (4,4 km), Krapina (5,3 km), Jesenje (5,4 km), Radoboj (7,4 km), Pregrada (7,9 km).