Vir: stanovništvo i statistika
Vir: stanovništvo 3.646 (2025), površina 22,2 km², gustoća naseljenosti 164 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 194. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +13,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.646
- 22,2 km²
- 164 stanovnika/km²
Vir u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Vir je na 10. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Stanova na 1000 stanovnika: Vir ima 5.944, u usporedbi s prosjekom od 1.001 (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 622.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Vir ima 73,0 ‰, u usporedbi s prosjekom od 14,0 ‰ (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Vir
Vir: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.206, a 2025. godine 3.646.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.984 |
| 2021 | 3.042 |
| 2022 | 3.027 |
| 2023 | 3.155 |
| 2024 | 3.405 |
| 2025 | 3.646 |
Jeste li znali?
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Stanova na 1000 stanovnika”.
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Učenika po učitelju u osnovnim školama”.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.109.
- Najbliža lokalna jedinica je Privlaka, na udaljenosti od 5,5 km.
Svi pokazatelji: Vir
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vir | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 50,5 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 26. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 36,5 % | 24,0 % | 22,9 % | 14. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,8 % | 14,6 % | 13,7 % | 494. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,8 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 268. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 73,0 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 1. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 45,5 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 2. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vir | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 18.098 | 156.903 | 2.390.500 | 16. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 5.944 | 1.001 | 604 | 1. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 47,4 % | 16,9 % | 7,9 % | 10. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 33,6 % | 27,9 % | 25,9 % | 132. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 90,0 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 454. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 223 | 2.578 | 16.654 | 11. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 437,6 | 73,7 | 7,2 | 3. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,8 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vir | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,1 % | 5,0 % | 12,8 % | 449. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 76,7 % | 71,4 % | 31,3 % | 52. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vir | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,4 % | 5,7 % | 6,0 % | 445. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 11,3 % | 10,8 % | 19,5 % | 445. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 16,4 % | 7,3 % | 9,0 % | 40. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.882 € | 8.574 € | 7.821 € | 423. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.574 € | 11.201 € | 11.010 € | 529. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.093 € | 6.929 € | 6.391 € | 337. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 426 | 489 | 456 | 367. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 379 | 309 | 302 | 88. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vir | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,5 % | 4,6 % | 4,6 % | 460. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 30,2 % | 46,3 % | 45,2 % | 535. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 428 | 45.382 | 1.262.193 | 243. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 126 | 274 | 150 | 318. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 25,8 % | 34,2 % | 55,5 % | 480. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vir | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 718.423 | – | 9.381 | 39. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 235,5 | 64,1 | 1,6 | 30. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 18,4 % | 12,9 % | 6,5 % | 74. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 673.875 | – | 303.422 | 43. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 95.027 | – | 45.455 | 53. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 184,8 | 64,6 | 87,2 | 36. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 7,1 | 5,4 | 6,3 | 27. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 88,3 % | 87,2 % | 92,2 % | 102. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 13.779 | – | 4.527 | 22. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 3.779 | 1.008 | 1.506 | 23. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 7,5 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,9 % | 22,5 % | 7,1 % | 100. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Vir | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,08 | 2,66 | 2,75 | 540. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vir | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 63 | 6.478 | 158.685 | 333. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 17 | 39 | 35 | 447. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 112 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 102 | 13.110 | 291.355 | 415. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 28 | 78 | 72 | 520. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 12,8 | 8,8 | 6,3 | 9. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 61 | 6.213 | 139.372 | 293. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 17 | 37 | 28 | 457. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,3 % | 22,3 % | 13,0 % | 189. mjesto od 545 |
Vir: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −11,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
73,0 ‰ u 2025, u usporedbi s 39,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
45,5 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
223 u 2024, u usporedbi s 117 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.882 € u 2025, u usporedbi s 4.782 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.574 € u 2025, u usporedbi s 5.632 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.093 € u 2025, u usporedbi s 4.103 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
428 u 2024, u usporedbi s 149 u 2011
Noćenja turista u godini
594.417 u 2021, u usporedbi s 469.880 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
673.875 u 2025, u usporedbi s 711.704 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
95.027 u 2025, u usporedbi s 93.453 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
13.779 u 2025, u usporedbi s 15.581 u 2018
Gdje je Vir?
Susjedne lokalne jedinice
- Privlaka5,5 km · 2.429
- Povljana5,6 km · 726
- Nin9,9 km · 3.259
- Vrsi12 km · 2.211
- Pag16 km · 3.358
- Ražanac21 km · 2.864
- Zadar23 km · 74.393
- Kolan24 km · 880
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vir?
Vir ima 3.646 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 194. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vir: kolika je površina?
Vir ima površinu od 22,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 164 stanovnika/km².
Vir: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vir) promijenio se s 3.206 na 3.646, odnosno za +13,7 %.
Vir: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 44,300, geografska dužina 15,090.
Stanova na 1000 stanovnika (Vir): kolika je vrijednost?
Vir: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 5.944 (2021), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Vir): kolika je vrijednost?
Vir: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi 73,0 ‰ (2025), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Vir: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vir): Privlaka (5,5 km), Povljana (5,6 km), Nin (9,9 km), Vrsi (12 km), Pag (16 km).