Kamanje: stanovništvo i statistika
Kamanje: stanovništvo 809 (2025), površina 14,6 km², gustoća naseljenosti 55,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 523. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −5,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 809
- 14,6 km²
- 55 stanovnika/km²
Kamanje u brojkama
Ključne informacije
Karlovačka županija: Kamanje je na 20. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane: Kamanje ima 1,7 %, u usporedbi s prosjekom od 6,9 % (Karlovačka županija) i državnim prosjekom od 8,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Kamanje
Kamanje: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 859, a 2025. godine 809.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 825 |
| 2021 | 825 |
| 2022 | 822 |
| 2023 | 816 |
| 2024 | 819 |
| 2025 | 809 |
Jeste li znali?
- Karlovačka županija: prvo mjesto za „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”.
- Karlovačka županija: prvo mjesto za „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.045.
- Gustoća naseljenosti 2,0 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Kamanje
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kamanje | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,4 god. | 46,2 god. | 44,8 god. | 216. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,2 % | 24,4 % | 22,9 % | 254. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,5 % | 12,9 % | 13,7 % | 299. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,2 ‰ | −8,3 ‰ | −6,8 ‰ | 53. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,4 ‰ | −0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 456. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,2 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 444. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kamanje | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 442 | 69.553 | 2.390.500 | 543. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 534 | 618 | 604 | 353. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 9,5 % | 8,4 % | 7,9 % | 251. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 27,4 % | 27,1 % | 25,9 % | 234. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 117,0 m² | 91,5 m² | 100,4 m² | 48. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 115 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,4 | 6,3 | 7,2 | 469. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,6 % | 98,9 % | 99,0 % | 308. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kamanje | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,8 % | 6,9 % | 12,8 % | 505. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 33,8 % | 28,7 % | 31,3 % | 249. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kamanje | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,4 % | 4,6 % | 6,0 % | 491. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 46,9 % | 24,3 % | 19,5 % | 8. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,7 % | 8,5 % | 9,0 % | 63. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.095 € | 9.306 € | 7.821 € | 390. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 13.105 € | 13.111 € | 11.010 € | 32. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.150 € | 6.700 € | 6.391 € | 484. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 331 | 463 | 456 | 531. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 265 | 358 | 302 | 431. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kamanje | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,1 % | 5,5 % | 4,6 % | 303. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,5 % | 46,1 % | 45,2 % | 153. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 217 | 29.920 | 1.262.193 | 370. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 265 | 273 | 150 | 110. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 63,6 % | 40,5 % | 55,5 % | 183. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kamanje | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 879 | – | 9.381 | 296. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,1 | 6,0 | 1,6 | 229. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 1,7 % | 6,9 % | 6,5 % | 543. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Kamanje | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,97 | 2,61 | 2,75 | 151. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kamanje | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 32 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 45 | 3.511 | 158.685 | 395. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 56 | 32 | 35 | 28. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 62 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 77 | 7.610 | 291.355 | 455. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 95 | 70 | 72 | 40. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,7 | 8,2 | 6,3 | 155. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 23 | 3.466 | 139.372 | 476. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 32 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,5 % | 18,9 % | 13,0 % | 212. mjesto od 545 |
Kamanje: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.095 € u 2025, u usporedbi s 4.948 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
13.105 € u 2025, u usporedbi s 8.539 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.150 € u 2025, u usporedbi s 3.470 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
217 u 2024, u usporedbi s 243 u 2011
Noćenja turista u godini
782 u 2021, u usporedbi s 879 u 2019
Gdje je Kamanje?
Susjedne lokalne jedinice
- Žakanje5,8 km · 1.617
- Ozalj6,9 km · 5.758
- Ribnik7,4 km · 315
- Žumberak8,8 km · 538
- Krašić9,6 km · 2.194
- Netretić14 km · 2.330
- Draganić16 km · 2.619
- Jastrebarsko20 km · 15.261
Karlovačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kamanje?
Kamanje ima 809 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 523. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kamanje: kolika je površina?
Kamanje ima površinu od 14,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 55 stanovnika/km².
Kamanje: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kamanje) promijenio se s 859 na 809, odnosno za −5,8 %.
Kamanje: gdje se nalazi?
Županija: Karlovačka županija. Geografska širina 45,636, geografska dužina 15,394.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Kamanje): kolika je vrijednost?
Kamanje: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 442 (2021), što je 543. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (Kamanje): kolika je vrijednost?
Kamanje: „Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane” iznosi 1,7 % (2021), što je 543. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,5 %.
Kamanje: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kamanje): Žakanje (5,8 km), Ozalj (6,9 km), Ribnik (7,4 km), Žumberak (8,8 km), Krašić (9,6 km).