Netretić: stanovništvo i statistika
Netretić: stanovništvo 2.330 (2025), površina 1,2 km², gustoća naseljenosti 1.942 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 303. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −12,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.330
- 1,2 km²
- 1.942 stanovnika/km²
Netretić u brojkama
Ključne informacije
Karlovačka županija: Netretić je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 22).
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika: Netretić ima −9,4 ‰, u usporedbi s prosjekom od 0,3 ‰ (Karlovačka županija) i državnim prosjekom od 4,9 ‰.
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Netretić ima 2,4, u usporedbi s prosjekom od 8,2 (Karlovačka županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Netretić
Netretić: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.662, a 2025. godine 2.330.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.474 |
| 2021 | 2.416 |
| 2022 | 2.382 |
| 2023 | 2.389 |
| 2024 | 2.369 |
| 2025 | 2.330 |
Jeste li znali?
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je veća nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 168.
- Gustoća naseljenosti 17,2 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Ribnik, na udaljenosti od 8,8 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Duga Resa (10.008 st.), udaljena 9,4 km.
Svi pokazatelji: Netretić
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Netretić | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,6 god. | 46,2 god. | 44,8 god. | 99. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,5 % | 24,4 % | 22,9 % | 157. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,8 % | 12,9 % | 13,7 % | 448. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −13,9 ‰ | −8,3 ‰ | −6,8 ‰ | 474. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −4,3 ‰ | −0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 407. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −9,4 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 536. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Netretić | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.947 | 69.553 | 2.390.500 | 261. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 798 | 618 | 604 | 161. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 16,5 % | 8,4 % | 7,9 % | 179. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 39,7 % | 27,1 % | 25,9 % | 59. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 90,3 m² | 91,5 m² | 100,4 m² | 447. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 115 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,2 | 6,3 | 7,2 | 270. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,1 % | 98,9 % | 99,0 % | 452. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Netretić | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,7 % | 6,9 % | 12,8 % | 510. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 18,8 % | 28,7 % | 31,3 % | 419. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Netretić | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,7 % | 4,6 % | 6,0 % | 431. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 33,6 % | 24,3 % | 19,5 % | 80. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 13,2 % | 8,5 % | 9,0 % | 91. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.190 € | 9.306 € | 7.821 € | 228. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.947 € | 13.111 € | 11.010 € | 148. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.088 € | 6.700 € | 6.391 € | 339. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 464 | 463 | 456 | 248. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 349 | 358 | 302 | 138. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Netretić | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,7 % | 5,5 % | 4,6 % | 439. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,2 % | 46,1 % | 45,2 % | 271. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 212 | 29.920 | 1.262.193 | 377. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 89 | 273 | 150 | 418. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 77,0 % | 40,5 % | 55,5 % | 32. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Netretić | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 10.078 | – | 9.381 | 207. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 4,0 | 6,0 | 1,6 | 171. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 6,0 % | 6,9 % | 6,5 % | 301. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Netretić | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,82 | 2,61 | 2,75 | 230. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Netretić | Karlovačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 32 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 87 | 3.511 | 158.685 | 268. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 37 | 32 | 35 | 227. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 62 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 121 | 7.610 | 291.355 | 376. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 52 | 70 | 72 | 453. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,4 | 8,2 | 6,3 | 509. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 33 | 3.466 | 139.372 | 426. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 14 | 32 | 28 | 490. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,8 % | 18,9 % | 13,0 % | 385. mjesto od 545 |
Netretić: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−13,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −11,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−4,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−9,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.190 € u 2025, u usporedbi s 5.333 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.947 € u 2025, u usporedbi s 8.477 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.088 € u 2025, u usporedbi s 4.016 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
212 u 2024, u usporedbi s 146 u 2011
Noćenja turista u godini
5.607 u 2021, u usporedbi s 3.607 u 2015
Gdje je Netretić?
Susjedne lokalne jedinice
- Ribnik8,8 km · 315
- Duga Resa9,4 km · 10.008
- Karlovac11 km · 47.773
- Žakanje12 km · 1.617
- Ozalj13 km · 5.758
- Kamanje14 km · 809
- Bosiljevo15 km · 1.002
- Krašić18 km · 2.194
Karlovačka županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Netretić?
Netretić ima 2.330 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 303. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Netretić: kolika je površina?
Netretić ima površinu od 1,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.942 stanovnika/km².
Netretić: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Netretić) promijenio se s 2.662 na 2.330, odnosno za −12,5 %.
Netretić: gdje se nalazi?
Županija: Karlovačka županija. Geografska širina 45,509, geografska dužina 15,413.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (Netretić): kolika je vrijednost?
Netretić: „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika” iznosi −9,4 ‰ (2025), što je 536. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,7 ‰.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Netretić): kolika je vrijednost?
Netretić: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 2,4 (2025/2026), što je 509. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Netretić: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Netretić): Ribnik (8,8 km), Duga Resa (9,4 km), Karlovac (11 km), Žakanje (12 km), Ozalj (13 km).