Lupoglav: stanovništvo i statistika
Lupoglav: stanovništvo 801 (2025), površina 9,4 km², gustoća naseljenosti 85,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 524. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 801
- 9,4 km²
- 85 stanovnika/km²
Lupoglav u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Lupoglav je na 38. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Lupoglav ima −21,2 ‰, u usporedbi s prosjekom od 15,8 ‰ (Istarska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Kretanje broja stanovnika: Lupoglav
Lupoglav: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 876, a 2025. godine 801.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 832 |
| 2021 | 824 |
| 2022 | 832 |
| 2023 | 827 |
| 2024 | 825 |
| 2025 | 801 |
Jeste li znali?
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je niža nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.317.
- Najbliža lokalna jedinica je Lanišće, na udaljenosti od 6,1 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Cerovlje (1.446 st.), udaljena 11 km.
Svi pokazatelji: Lupoglav
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lupoglav | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,0 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 124. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,6 % | 24,2 % | 22,9 % | 151. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,5 % | 13,3 % | 13,7 % | 461. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −10,9 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 418. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −21,2 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 538. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −13,7 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 542. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lupoglav | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 629 | 154.469 | 2.390.500 | 527. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 752 | 807 | 604 | 176. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 11,3 % | 15,1 % | 7,9 % | 237. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 32,9 % | 23,6 % | 25,9 % | 147. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 96,2 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 343. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 2.004 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 12,1 | 45,3 | 7,2 | 178. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,1 % | 99,9 % | 99,0 % | 346. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lupoglav | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 6,7 % | 20,9 % | 12,8 % | 346. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 40,8 % | 71,1 % | 31,3 % | 206. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lupoglav | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 6,9 % | 3,1 % | 6,0 % | 245. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 22,0 % | 14,8 % | 19,5 % | 212. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,6 % | 8,7 % | 9,0 % | 64. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.598 € | 10.182 € | 7.821 € | 77. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.973 € | 11.120 € | 11.010 € | 144. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.900 € | 7.219 € | 6.391 € | 134. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 538 | 588 | 456 | 72. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 333 | 295 | 302 | 173. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lupoglav | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 351. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,1 % | 53,3 % | 45,2 % | 110. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 314 | 65.026 | 1.262.193 | 297. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 381 | 317 | 150 | 48. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 60,3 % | 36,7 % | 55,5 % | 221. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lupoglav | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 10.351 | – | 9.381 | 204. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 12,4 | 141,5 | 1,6 | 147. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,1 % | 17,0 % | 6,5 % | 242. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Lupoglav | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,66 | 2,57 | 2,75 | 329. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lupoglav | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 21 | 7.947 | 158.685 | 456. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 26 | 39 | 35 | 387. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 58 | 14.707 | 291.355 | 485. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 72 | 71 | 72 | 270. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,9 | 7,3 | 6,3 | 493. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 24 | 5.483 | 139.372 | 471. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 30 | 26 | 28 | 204. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 14,2 % | 23,9 % | 13,0 % | 240. mjesto od 545 |
Lupoglav: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−10,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −12,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−21,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −12,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−13,7 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.598 € u 2025, u usporedbi s 6.306 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.973 € u 2025, u usporedbi s 8.362 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.900 € u 2025, u usporedbi s 4.600 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
314 u 2024, u usporedbi s 343 u 2011
Noćenja turista u godini
9.061 u 2021, u usporedbi s 4.036 u 2015
Gdje je Lupoglav?
Susjedne lokalne jedinice
- Lanišće6,1 km · 268
- Cerovlje11 km · 1.446
- Buzet13 km · 6.276
- Lovran15 km · 3.673
- Opatija16 km · 10.946
- Matulji16 km · 11.016
- Gračišće17 km · 1.287
- Mošćenička Draga17 km · 1.283
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lupoglav?
Lupoglav ima 801 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 524. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lupoglav: kolika je površina?
Lupoglav ima površinu od 9,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 85 stanovnika/km².
Lupoglav: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lupoglav) promijenio se s 876 na 801, odnosno za −8,6 %.
Lupoglav: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,353, geografska dužina 14,107.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Lupoglav): kolika je vrijednost?
Lupoglav: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −21,2 ‰ (2025), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Lupoglav): kolika je vrijednost?
Lupoglav: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 629 (2021), što je 527. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Lupoglav: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lupoglav): Lanišće (6,1 km), Cerovlje (11 km), Buzet (13 km), Lovran (15 km), Opatija (16 km).