Gola: stanovništvo i statistika
Gola: stanovništvo 1.928 (2025), površina 75,9 km², gustoća naseljenosti 25,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 349. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −14,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.928
- 75,9 km²
- 25 stanovnika/km²
Gola u brojkama
Ključne informacije
Koprivničko-križevačka županija: Gola je na 13. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika: Gola ima 68, u usporedbi s prosjekom od 39 (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od 41.
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu: Gola ima 29,4 %, u usporedbi s prosjekom od 11,5 % (Koprivničko-križevačka županija) i državnim prosjekom od 4,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Gola
Gola: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.251, a 2025. godine 1.928.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.091 |
| 2021 | 2.055 |
| 2022 | 2.025 |
| 2023 | 1.999 |
| 2024 | 1.959 |
| 2025 | 1.928 |
Jeste li znali?
- Koprivničko-križevačka županija: prvo mjesto za „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”.
- „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.630.
- Gustoća naseljenosti 4,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Hlebine, na udaljenosti od 8,2 km.
Svi pokazatelji: Gola
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Gola | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,8 god. | 44,2 god. | 44,8 god. | 467. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,1 % | 22,0 % | 22,9 % | 435. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,0 % | 14,4 % | 13,7 % | 50. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −10,7 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 408. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −9,9 ‰ | −2,0 ‰ | 3,1 ‰ | 487. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,1 ‰ | 0,3 ‰ | 3,7 ‰ | 463. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Gola | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.009 | 58.204 | 2.390.500 | 420. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 486 | 574 | 604 | 434. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,2 % | 14,8 % | 7,9 % | 470. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 31,8 % | 23,2 % | 25,9 % | 164. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 115,1 m² | 107,8 m² | 100,4 m² | 63. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 177 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,6 | 8,6 | 7,2 | 328. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 92,0 % | 97,5 % | 99,0 % | 520. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Gola | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 20,3 % | 54,4 % | 12,8 % | 231. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 12,0 % | 27,0 % | 31,3 % | 494. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Gola | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 29,4 % | 11,5 % | 6,0 % | 25. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 33,9 % | 28,0 % | 19,5 % | 74. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 4,7 % | 8,4 % | 9,0 % | 501. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.405 € | 8.238 € | 7.821 € | 478. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.602 € | 11.590 € | 11.010 € | 340. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.090 € | 6.259 € | 6.391 € | 491. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 383 | 475 | 456 | 470. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 289 | 294 | 302 | 337. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Gola | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,0 % | 4,9 % | 4,6 % | 249. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,9 % | 47,0 % | 45,2 % | 316. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 356 | 26.407 | 1.262.193 | 280. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 182 | 267 | 150 | 219. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 36,3 % | 41,1 % | 55,5 % | 424. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Gola | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,5 % | 4,5 % | 6,5 % | 500. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Gola | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,13 | 2,92 | 2,75 | 84. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Gola | Koprivničko-križevačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 3 | 56 | 1.794 | 79. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 131 | 3.874 | 158.685 | 201. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 68 | 39 | 35 | 12. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 86 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 151 | 7.732 | 291.355 | 321. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 78 | 79 | 72 | 172. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,6 | 8,6 | 6,3 | 464. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 38 | 3.249 | 139.372 | 400. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 20 | 33 | 28 | 410. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 5,4 % | 16,7 % | 13,0 % | 534. mjesto od 545 |
Gola: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−10,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−9,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −10,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.405 € u 2025, u usporedbi s 3.900 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.602 € u 2025, u usporedbi s 7.019 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.090 € u 2025, u usporedbi s 3.211 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
356 u 2024, u usporedbi s 157 u 2011
Gdje je Gola?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Gola?
Gola ima 1.928 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 349. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Gola: kolika je površina?
Gola ima površinu od 75,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 25 stanovnika/km².
Gola: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Gola) promijenio se s 2.251 na 1.928, odnosno za −14,3 %.
Gola: gdje se nalazi?
Županija: Koprivničko-križevačka županija. Geografska širina 46,200, geografska dužina 17,050.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (Gola): kolika je vrijednost?
Gola: „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika” iznosi 68 (2025/2026), što je 12. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 35.
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (Gola): kolika je vrijednost?
Gola: „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu” iznosi 29,4 % (2021), što je 25. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,0 %.
Gola: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Gola): Hlebine (8,2 km), Molve (10 km), Drnje (11 km), Peteranec (12 km), Koprivnički Bregi (13 km).