Jarmina: stanovništvo i statistika
Jarmina: stanovništvo 1.928 (2025), površina 13,0 km², gustoća naseljenosti 148 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 349. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −16,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.928
- 13,0 km²
- 148 stanovnika/km²
Jarmina u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Jarmina je na 22. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Udio stanovnika starih 65 i više godina: Jarmina ima 17,1 %, u usporedbi s prosjekom od 22,8 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 22,4 %.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Jarmina ima 7.533 €, u usporedbi s prosjekom od 6.899 € (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Kretanje broja stanovnika: Jarmina
Jarmina: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.312, a 2025. godine 1.928.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.032 |
| 2021 | 2.001 |
| 2022 | 1.964 |
| 2023 | 1.948 |
| 2024 | 1.937 |
| 2025 | 1.928 |
Jeste li znali?
- Vukovarsko-srijemska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”.
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.821.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ivankovo (6.306 st.), udaljena 5,4 km.
Svi pokazatelji: Jarmina
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Jarmina | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,0 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 502. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 17,1 % | 22,8 % | 22,9 % | 521. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,6 % | 14,1 % | 13,7 % | 153. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,6 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 125. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −1,0 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 344. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,8 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 156. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Jarmina | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 866 | 76.271 | 2.390.500 | 456. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 430 | 532 | 604 | 499. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,4 % | 2,2 % | 7,9 % | 407. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 15,9 % | 26,4 % | 25,9 % | 498. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 106,2 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 183. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 4 | 105 | 16.654 | 255. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,6 | 5,2 | 7,2 | 368. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,1 % | 99,4 % | 99,0 % | 257. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Jarmina | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 59,8 % | 50,6 % | 12,8 % | 93. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 42,5 % | 43,7 % | 31,3 % | 199. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Jarmina | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 9,5 % | 11,4 % | 6,0 % | 190. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 26,9 % | 17,1 % | 19,5 % | 152. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,5 % | 8,3 % | 9,0 % | 105. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.681 € | 7.860 € | 7.821 € | 301. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.635 € | 11.311 € | 11.010 € | 334. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.533 € | 6.899 € | 6.391 € | 27. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 466 | 425 | 456 | 243. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 283 | 323 | 302 | 372. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Jarmina | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,4 % | 9,7 % | 4,6 % | 185. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 47,2 % | 41,5 % | 45,2 % | 209. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 101 | 35.925 | 1.262.193 | 478. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 52 | 263 | 150 | 511. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,6 % | 37,4 % | 55,5 % | 87. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Jarmina | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,3 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,9 % | 6,7 % | 6,5 % | 390. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Jarmina | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,87 | 2,66 | 2,75 | 197. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Jarmina | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 67 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 101 | 5.522 | 158.685 | 245. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 52 | 41 | 35 | 41. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 84 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 144 | 10.358 | 291.355 | 329. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 75 | 76 | 72 | 218. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,5 | 6,5 | 6,3 | 328. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 70 | 4.855 | 139.372 | 262. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 36 | 36 | 28 | 91. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,9 % | 15,3 % | 13,0 % | 428. mjesto od 545 |
Jarmina: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−1,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
4 u 2024, u usporedbi s 3 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.681 € u 2025, u usporedbi s 4.952 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.635 € u 2025, u usporedbi s 7.245 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.533 € u 2025, u usporedbi s 4.902 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
101 u 2024, u usporedbi s 57 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Jarmina?
Susjedne lokalne jedinice
- Ivankovo5,4 km · 6.306
- Vinkovci6,4 km · 30.163
- Markušica6,7 km · 1.543
- Tordinci7,6 km · 1.557
- Nuštar8,0 km · 4.683
- Vođinci11 km · 1.535
- Andrijaševci11 km · 3.260
- Šodolovci13 km · 1.146
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Jarmina?
Jarmina ima 1.928 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 349. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Jarmina: kolika je površina?
Jarmina ima površinu od 13,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 148 stanovnika/km².
Jarmina: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Jarmina) promijenio se s 2.312 na 1.928, odnosno za −16,6 %.
Jarmina: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,317, geografska dužina 18,733.
Udio stanovnika starih 65 i više godina (Jarmina): kolika je vrijednost?
Jarmina: „Udio stanovnika starih 65 i više godina” iznosi 17,1 % (2021), što je 521. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 22,9 %.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Jarmina): kolika je vrijednost?
Jarmina: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 7.533 € (2025), što je 27. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Jarmina: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Jarmina): Ivankovo (5,4 km), Vinkovci (6,4 km), Markušica (6,7 km), Tordinci (7,6 km), Nuštar (8,0 km).