Sali: stanovništvo i statistika
Sali: stanovništvo 1.929 (2025), površina 33,8 km², gustoća naseljenosti 57,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 347. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +8,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.929
- 33,8 km²
- 57 stanovnika/km²
Sali u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Sali je na 22. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Prosječna starost stanovništva: Sali ima 53,9 god., u usporedbi s prosjekom od 44,6 god. (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 44,3 god.
Stopa nezaposlenosti: Sali ima 1,3 %, u usporedbi s prosjekom od 4,6 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Sali
Sali: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.782, a 2025. godine 1.929.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.755 |
| 2021 | 1.735 |
| 2022 | 1.798 |
| 2023 | 1.947 |
| 2024 | 1.920 |
| 2025 | 1.929 |
Jeste li znali?
- Zadarska županija: prvo mjesto za „Prosječna starost stanovništva”.
- „Prosječna starost stanovništva”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.734.
- Najbliža lokalna jedinica je Kukljica, na udaljenosti od 13,0 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Preko (3.675 st.), udaljena 17 km.
Svi pokazatelji: Sali
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Sali | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 53,9 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 7. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 39,9 % | 24,0 % | 22,9 % | 9. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 8,0 % | 14,6 % | 13,7 % | 537. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −14,6 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 486. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 18,7 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 80. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 17,1 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 52. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Sali | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.309 | 156.903 | 2.390.500 | 220. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.322 | 1.001 | 604 | 60. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 31,1 % | 16,9 % | 7,9 % | 64. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 10,0 % | 27,9 % | 25,9 % | 536. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 94,6 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 375. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 26 | 2.578 | 16.654 | 108. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 60,4 | 73,7 | 7,2 | 37. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,8 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Sali | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 7,4 % | 5,0 % | 12,8 % | 336. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 70,4 % | 71,4 % | 31,3 % | 98. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Sali | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 7,8 % | 5,7 % | 6,0 % | 230. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 14,8 % | 10,8 % | 19,5 % | 363. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 4,6 % | 7,3 % | 9,0 % | 504. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.555 € | 8.574 € | 7.821 € | 82. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.679 € | 11.201 € | 11.010 € | 478. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.304 € | 6.929 € | 6.391 € | 50. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 518 | 489 | 456 | 104. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 474 | 309 | 302 | 30. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Sali | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,3 % | 4,6 % | 4,6 % | 533. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 36,9 % | 46,3 % | 45,2 % | 485. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 276 | 45.382 | 1.262.193 | 323. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 144 | 274 | 150 | 286. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 18,7 % | 34,2 % | 55,5 % | 514. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Sali | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 205.741 | – | 9.381 | 84. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 117,6 | 64,1 | 1,6 | 63. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 18,5 % | 12,9 % | 6,5 % | 72. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 205.355 | – | 303.422 | 82. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 31.258 | – | 45.455 | 86. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 106,5 | 64,6 | 87,2 | 63. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,6 | 5,4 | 6,3 | 53. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 79,1 % | 87,2 % | 92,2 % | 134. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 3.250 | – | 4.527 | 89. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.685 | 1.008 | 1.506 | 61. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 10,3 % | 7,5 % | 6,6 % | 57. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 12,3 % | 22,5 % | 7,1 % | 54. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Sali | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,21 | 2,66 | 2,75 | 527. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Sali | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 28 | 6.478 | 158.685 | 440. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 15 | 39 | 35 | 456. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 112 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 79 | 13.110 | 291.355 | 452. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 78 | 72 | 492. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,5 | 8,8 | 6,3 | 505. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 52 | 6.213 | 139.372 | 336. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 37 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 20,2 % | 22,3 % | 13,0 % | 109. mjesto od 545 |
Sali: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−14,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −15,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
18,7 ‰ u 2025, u usporedbi s 29,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
17,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
26 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.555 € u 2025, u usporedbi s 6.961 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.679 € u 2025, u usporedbi s 6.458 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.304 € u 2025, u usporedbi s 5.046 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
276 u 2024, u usporedbi s 228 u 2011
Noćenja turista u godini
213.324 u 2021, u usporedbi s 171.997 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
205.355 u 2025, u usporedbi s 191.655 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
31.258 u 2025, u usporedbi s 27.956 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
3.250 u 2025, u usporedbi s 3.298 u 2018
Gdje je Sali?
Susjedne lokalne jedinice
- Kukljica13 km · 641
- Kali15 km · 1.651
- Preko17 km · 3.675
- Pašman17 km · 2.334
- Sukošan17 km · 4.998
- Bibinje18 km · 4.246
- Tkon20 km · 779
- Zadar21 km · 74.393
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Sali?
Sali ima 1.929 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 347. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Sali: kolika je površina?
Sali ima površinu od 33,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 57 stanovnika/km².
Sali: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Sali) promijenio se s 1.782 na 1.929, odnosno za +8,2 %.
Sali: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 43,933, geografska dužina 15,167.
Prosječna starost stanovništva (Sali): kolika je vrijednost?
Sali: „Prosječna starost stanovništva” iznosi 53,9 god. (2021), što je 7. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 44,8 god.
Stopa nezaposlenosti (Sali): kolika je vrijednost?
Sali: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 1,3 % (2021), što je 533. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Sali: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Sali): Kukljica (13 km), Kali (15 km), Preko (17 km), Pašman (17 km), Sukošan (17 km).