Vuka: stanovništvo i statistika
Vuka: stanovništvo 930 (2025), površina 19,0 km², gustoća naseljenosti 48,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 508. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −17,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 930
- 19,0 km²
- 49 stanovnika/km²
Vuka u brojkama
Ključne informacije
Osječko-baranjska županija: Vuka je na 40. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 42).
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu): Vuka ima 75, u usporedbi s prosjekom od 34 (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 36.
Kretanje broja stanovnika: Vuka
Vuka: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.124, a 2025. godine 930.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 983 |
| 2021 | 984 |
| 2022 | 973 |
| 2023 | 948 |
| 2024 | 933 |
| 2025 | 930 |
Jeste li znali?
- Osječko-baranjska županija: prvo mjesto za „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”.
- „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.661.
- Gustoća naseljenosti 2,3 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vladislavci (1.471 st.), udaljena 6,0 km.
Svi pokazatelji: Vuka
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vuka | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,0 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 450. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,3 % | 22,0 % | 22,9 % | 476. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,3 % | 13,7 % | 13,7 % | 184. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,1 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 49. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 0,0 ‰ | 1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 328. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −2,2 ‰ | 2,7 ‰ | 3,7 ‰ | 466. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vuka | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 483 | 138.748 | 2.390.500 | 540. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 491 | 537 | 604 | 424. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,2 % | 3,1 % | 7,9 % | 470. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 27,3 % | 23,3 % | 25,9 % | 236. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 103,7 m² | 96,5 m² | 100,4 m² | 221. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 567 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,2 | 11,1 | 7,2 | 432. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,6 % | 98,7 % | 99,0 % | 308. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vuka | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 19,7 % | 58,0 % | 12,8 % | 234. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 27,5 % | 47,3 % | 31,3 % | 315. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vuka | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 19,3 % | 9,1 % | 6,0 % | 73. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,0 % | 17,5 % | 19,5 % | 496. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 10,6 % | 8,1 % | 9,0 % | 178. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.309 € | 8.658 € | 7.821 € | 367. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.561 € | 12.254 € | 11.010 € | 351. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.598 € | 6.878 € | 6.391 € | 221. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 440 | 451 | 456 | 319. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 287 | 319 | 302 | 347. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vuka | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,4 % | 8,8 % | 4,6 % | 185. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,0 % | 45,3 % | 45,2 % | 281. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 89 | 74.139 | 1.262.193 | 492. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 95 | 297 | 150 | 404. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 59,6 % | 34,0 % | 55,5 % | 231. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vuka | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,9 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,4 % | 5,9 % | 6,5 % | 230. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vuka | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,85 | 2,60 | 2,75 | 211. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vuka | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 104 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 8.848 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 36 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 176 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 82 | 18.551 | 291.355 | 441. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 88 | 75 | 72 | 82. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,1 | 8,0 | 6,3 | 430. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 70 | 8.301 | 139.372 | 262. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 75 | 34 | 28 | 2. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 6,0 % | 19,7 % | 13,0 % | 523. mjesto od 545 |
Vuka: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
0,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −16,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−2,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −12,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.309 € u 2025, u usporedbi s 4.330 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.561 € u 2025, u usporedbi s 6.868 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.598 € u 2025, u usporedbi s 4.231 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
89 u 2024, u usporedbi s 111 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Vuka?
Susjedne lokalne jedinice
- Vladislavci6,0 km · 1.471
- Punitovci7,3 km · 1.518
- Semeljci7,7 km · 3.330
- Šodolovci9,3 km · 1.146
- Viškovci9,5 km · 1.382
- Čepin11 km · 9.448
- Gorjani12 km · 1.083
- Ernestinovo12 km · 1.959
Osječko-baranjska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vuka?
Vuka ima 930 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 508. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vuka: kolika je površina?
Vuka ima površinu od 19,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 49 stanovnika/km².
Vuka: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vuka) promijenio se s 1.124 na 930, odnosno za −17,3 %.
Vuka: gdje se nalazi?
Županija: Osječko-baranjska županija. Geografska širina 45,430, geografska dužina 18,510.
Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (Vuka): kolika je vrijednost?
Vuka: „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)” iznosi 75 (2025/2026), što je 2. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 28.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Vuka): kolika je vrijednost?
Vuka: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 483 (2021), što je 540. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Vuka: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vuka): Vladislavci (6,0 km), Punitovci (7,3 km), Semeljci (7,7 km), Šodolovci (9,3 km), Viškovci (9,5 km).