Motovun - Montona: stanovništvo i statistika
Motovun - Montona: stanovništvo 945 (2025), površina 32,7 km², gustoća naseljenosti 28,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 506. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −1,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 945
- 32,7 km²
- 29 stanovnika/km²
Motovun - Montona u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Motovun - Montona je na 37. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Motovun - Montona ima 2,4, u usporedbi s prosjekom od 7,3 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Kretanje broja stanovnika: Motovun - Montona
Motovun - Montona: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 958, a 2025. godine 945.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 920 |
| 2021 | 912 |
| 2022 | 913 |
| 2023 | 912 |
| 2024 | 926 |
| 2025 | 945 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Stopa nezaposlenosti”.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.580.
- Gustoća naseljenosti 3,9 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Karojba (1.435 st.), udaljena 4,1 km.
Svi pokazatelji: Motovun - Montona
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Motovun - Montona | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,8 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 131. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,7 % | 24,2 % | 22,9 % | 279. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,8 % | 13,3 % | 13,7 % | 448. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −10,8 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 412. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 21,2 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 60. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 10,6 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 117. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Motovun - Montona | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 571 | 154.469 | 2.390.500 | 530. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 626 | 807 | 604 | 255. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 21,2 % | 15,1 % | 7,9 % | 120. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 17,9 % | 23,6 % | 25,9 % | 465. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 89,9 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 455. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 13 | 2.004 | 16.654 | 157. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 21,6 | 45,3 | 7,2 | 110. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,7 % | 99,9 % | 99,0 % | 301. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Motovun - Montona | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,5 % | 20,9 % | 12,8 % | 430. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 54,9 % | 71,1 % | 31,3 % | 147. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Motovun - Montona | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 12,1 % | 3,1 % | 6,0 % | 150. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,9 % | 14,8 % | 19,5 % | 376. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 16,1 % | 8,7 % | 9,0 % | 45. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.498 € | 10.182 € | 7.821 € | 333. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.763 € | 11.120 € | 11.010 € | 317. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.013 € | 7.219 € | 6.391 € | 350. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 438 | 588 | 456 | 325. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 275 | 295 | 302 | 404. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Motovun - Montona | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,6 % | 3,2 % | 4,6 % | 228. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 50,2 % | 53,3 % | 45,2 % | 138. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 214 | 65.026 | 1.262.193 | 375. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 231 | 317 | 150 | 150. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 46,3 % | 36,7 % | 55,5 % | 358. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Motovun - Montona | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 53.589 | – | 9.381 | 143. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 57,3 | 141,5 | 1,6 | 103. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 15,6 % | 17,0 % | 6,5 % | 96. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Motovun - Montona | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,60 | 2,57 | 2,75 | 371. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Motovun - Montona | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 146 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 21 | 7.947 | 158.685 | 456. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 22 | 39 | 35 | 423. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 98 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 61 | 14.707 | 291.355 | 481. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 71 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,4 | 7,3 | 6,3 | 509. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 26 | 5.483 | 139.372 | 459. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 26 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,5 % | 23,9 % | 13,0 % | 212. mjesto od 545 |
Motovun - Montona: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−10,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −4,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
21,2 ‰ u 2025, u usporedbi s 40,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
10,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
13 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.498 € u 2025, u usporedbi s 4.969 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.763 € u 2025, u usporedbi s 7.367 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.013 € u 2025, u usporedbi s 4.106 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
214 u 2024, u usporedbi s 120 u 2011
Noćenja turista u godini
50.332 u 2021, u usporedbi s 21.457 u 2012
Gdje je Motovun - Montona?
Susjedne lokalne jedinice
- Karojba4,1 km · 1.435
- Vižinada - Visinada4,8 km · 1.206
- Oprtalj - Portole5,1 km · 768
- Grožnjan - Grisignana10 km · 657
- Višnjan - Visignano11 km · 2.225
- Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica11 km · 1.704
- Tinjan13 km · 1.811
- Buzet13 km · 6.276
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Motovun - Montona?
Motovun - Montona ima 945 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 506. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Motovun - Montona: kolika je površina?
Motovun - Montona ima površinu od 32,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 29 stanovnika/km².
Motovun - Montona: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Motovun - Montona) promijenio se s 958 na 945, odnosno za −1,4 %.
Motovun - Montona: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,336, geografska dužina 13,828.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Motovun - Montona): kolika je vrijednost?
Motovun - Montona: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 571 (2021), što je 530. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Motovun - Montona): kolika je vrijednost?
Motovun - Montona: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 2,4 (2025/2026), što je 509. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Motovun - Montona: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Motovun - Montona): Karojba (4,1 km), Vižinada - Visinada (4,8 km), Oprtalj - Portole (5,1 km), Grožnjan - Grisignana (10 km), Višnjan - Visignano (11 km).