Ružić: stanovništvo i statistika
Ružić: stanovništvo 1.215 (2025), površina 8,7 km², gustoća naseljenosti 140 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 474. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −17,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.215
- 8,7 km²
- 140 stanovnika/km²
Ružić u brojkama
Ključne informacije
Šibensko-kninska županija: Ružić je na 14. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 20).
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom: Ružić ima 0,8 %, u usporedbi s prosjekom od 4,5 % (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 41,3 %.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Ružić ima 48,4 %, u usporedbi s prosjekom od 35,1 % (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Ružić
Ružić: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.465, a 2025. godine 1.215.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.304 |
| 2021 | 1.260 |
| 2022 | 1.257 |
| 2023 | 1.218 |
| 2024 | 1.243 |
| 2025 | 1.215 |
Jeste li znali?
- Šibensko-kninska županija: prvo mjesto za „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.218.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Drniš (6.126 st.), udaljena 6,9 km.
Svi pokazatelji: Ružić
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ružić | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,7 god. | 46,9 god. | 44,8 god. | 95. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 30,3 % | 27,4 % | 22,9 % | 55. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,3 % | 12,8 % | 13,7 % | 320. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 1,6 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 23. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −4,9 ‰ | 13,0 ‰ | 3,1 ‰ | 419. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,5 ‰ | 11,6 ‰ | 3,7 ‰ | 316. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ružić | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.336 | 106.718 | 2.390.500 | 358. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.041 | 1.133 | 604 | 88. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 14,1 % | 13,7 % | 7,9 % | 208. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 48,4 % | 35,1 % | 25,9 % | 24. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 84,1 m² | 82,2 m² | 100,4 m² | 495. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 228 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,8 | 24,5 | 7,2 | 363. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,6 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ružić | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 0,8 % | 4,5 % | 12,8 % | 536. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 22,9 % | 63,3 % | 31,3 % | 362. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ružić | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 10,1 % | 2,8 % | 6,0 % | 184. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 15,4 % | 14,2 % | 19,5 % | 347. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,0 % | 6,4 % | 9,0 % | 124. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.749 € | 8.587 € | 7.821 € | 286. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.158 € | 11.135 € | 11.010 € | 423. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.108 € | 6.873 € | 6.391 € | 89. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 386 | 464 | 456 | 467. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 435 | 356 | 302 | 44. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ružić | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,9 % | 6,5 % | 4,6 % | 169. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 33,8 % | 43,3 % | 45,2 % | 516. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 59 | 25.449 | 1.262.193 | 524. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 47 | 265 | 150 | 522. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 70,2 % | 27,0 % | 55,5 % | 108. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ružić | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 2.077 | – | 9.381 | 272. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,6 | 61,0 | 1,6 | 212. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,2 % | 13,9 % | 6,5 % | 236. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Ružić | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,62 | 2,48 | 2,75 | 359. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ružić | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 50 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 3.566 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 37 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 45 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 82 | 6.561 | 291.355 | 441. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 67 | 68 | 72 | 331. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,5 | 7,4 | 6,3 | 173. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 26 | 3.452 | 139.372 | 459. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 21 | 36 | 28 | 395. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 6,2 % | 20,8 % | 13,0 % | 517. mjesto od 545 |
Ružić: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
1,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −11,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−4,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −13,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.749 € u 2025, u usporedbi s 4.667 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.158 € u 2025, u usporedbi s 6.499 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.108 € u 2025, u usporedbi s 4.620 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
59 u 2024, u usporedbi s 31 u 2011
Noćenja turista u godini
1.978 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Ružić?
Susjedne lokalne jedinice
- Drniš6,9 km · 6.126
- Unešić9,8 km · 1.197
- Vrlika16 km · 1.628
- Civljane19 km · 144
- Kijevo20 km · 256
- Promina20 km · 910
- Lećevica20 km · 467
- Biskupija20 km · 1.081
Šibensko-kninska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ružić?
Ružić ima 1.215 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 474. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ružić: kolika je površina?
Ružić ima površinu od 8,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 140 stanovnika/km².
Ružić: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ružić) promijenio se s 1.465 na 1.215, odnosno za −17,1 %.
Ružić: gdje se nalazi?
Županija: Šibensko-kninska županija. Geografska širina 43,817, geografska dužina 16,250.
Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (Ružić): kolika je vrijednost?
Ružić: „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom” iznosi 0,8 % (2021), što je 536. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 12,8 %.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Ružić): kolika je vrijednost?
Ružić: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 48,4 % (2021), što je 24. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Ružić: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ružić): Drniš (6,9 km), Unešić (9,8 km), Vrlika (16 km), Civljane (19 km), Kijevo (20 km).