Funtana - Fontane: stanovništvo i statistika
Funtana - Fontane: stanovništvo 1.219 (2025), površina 8,0 km², gustoća naseljenosti 152 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 473. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +33,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.219
- 8,0 km²
- 152 stanovnika/km²
Funtana - Fontane u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Funtana - Fontane je na 34. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Stopa nezaposlenosti: Funtana - Fontane ima 0,2 %, u usporedbi s prosjekom od 3,2 % (Istarska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Noćenja turista po stanovniku u godini: Funtana - Fontane ima 1.915, u usporedbi s prosjekom od 141,5 (Istarska županija) i državnim prosjekom od 27,6.
Kretanje broja stanovnika: Funtana - Fontane
Funtana - Fontane: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 912, a 2025. godine 1.219.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 903 |
| 2021 | 919 |
| 2022 | 974 |
| 2023 | 1.097 |
| 2024 | 1.153 |
| 2025 | 1.219 |
Jeste li znali?
- Istarska županija: prvo mjesto za „Promjena broja stanovnika tijekom 10 godina”.
- Istarska županija: prvo mjesto za „Noćenja turista po stanovniku u godini”.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Noćenja turista po stanovniku u godini”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.120.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vrsar - Orsera (2.181 st.), udaljena 2,6 km.
Svi pokazatelji: Funtana - Fontane
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Funtana - Fontane | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,7 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 281. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,7 % | 24,2 % | 22,9 % | 224. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,6 % | 13,3 % | 13,7 % | 289. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −7,8 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 307. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 51,7 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 5. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 54,1 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 1. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Funtana - Fontane | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.153 | 154.469 | 2.390.500 | 393. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.266 | 807 | 604 | 66. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 32,5 % | 15,1 % | 7,9 % | 57. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 12,1 % | 23,6 % | 25,9 % | 525. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 99,4 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 286. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 31 | 2.004 | 16.654 | 95. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 123,2 | 45,3 | 7,2 | 12. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,9 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Funtana - Fontane | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 7,6 % | 20,9 % | 12,8 % | 333. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 77,3 % | 71,1 % | 31,3 % | 48. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Funtana - Fontane | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,4 % | 3,1 % | 6,0 % | 387. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,9 % | 14,8 % | 19,5 % | 473. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,0 % | 8,7 % | 9,0 % | 491. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 12.042 € | 10.182 € | 7.821 € | 7. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 6.858 € | 11.120 € | 11.010 € | 546. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.504 € | 7.219 € | 6.391 € | 242. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 1.190 | 588 | 456 | 1. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 203 | 295 | 302 | 541. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Funtana - Fontane | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 0,2 % | 3,2 % | 4,6 % | 545. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 56,3 % | 53,3 % | 45,2 % | 20. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 327 | 65.026 | 1.262.193 | 290. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 284 | 317 | 150 | 92. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 54,2 % | 36,7 % | 55,5 % | 288. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Funtana - Fontane | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 1.737.051 | – | 9.381 | 13. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1.915 | 141,5 | 1,6 | 1. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 31,6 % | 17,0 % | 6,5 % | 11. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 2.166.769 | – | 303.422 | 8. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 329.863 | – | 45.455 | 12. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 1.778 | 160,6 | 87,2 | 1. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,6 | 5,7 | 6,3 | 53. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 97,0 % | 95,4 % | 92,2 % | 19. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 19.315 | – | 4.527 | 16. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 15.845 | 1.824 | 1.506 | 1. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 13,7 % | 17,0 % | 6,6 % | 45. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 76,7 % | 39,2 % | 7,1 % | 2. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Funtana - Fontane | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,65 | 2,57 | 2,75 | 336. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Funtana - Fontane | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 146 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 7.947 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 39 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 0 | 98 | 1.925 | 539. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 0 | 14.707 | 291.355 | 539. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 71 | 72 | 539. mjesto od 546 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 33 | 5.483 | 139.372 | 426. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 26 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 22,4 % | 23,9 % | 13,0 % | 79. mjesto od 545 |
Funtana - Fontane: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−7,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
51,7 ‰ u 2025, u usporedbi s 18,6 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
54,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
31 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
12.042 € u 2025, u usporedbi s 7.225 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
6.858 € u 2025, u usporedbi s 5.032 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.504 € u 2025, u usporedbi s 4.376 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
327 u 2024, u usporedbi s 139 u 2011
Noćenja turista u godini
1.594.703 u 2021, u usporedbi s 1.388.484 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
2.166.769 u 2025, u usporedbi s 1.692.854 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
329.863 u 2025, u usporedbi s 228.795 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
19.315 u 2025, u usporedbi s 18.771 u 2018
Gdje je Funtana - Fontane?
Susjedne lokalne jedinice
- Vrsar - Orsera2,6 km · 2.181
- Poreč - Parenzo6,1 km · 18.734
- Rovinj - Rovigno10 km · 14.091
- Sveti Lovreč11 km · 1.020
- Tar-Vabriga - Torre-Abrega14 km · 2.536
- Višnjan - Visignano15 km · 2.225
- Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica16 km · 1.704
- Novigrad - Cittanova17 km · 4.207
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Funtana - Fontane?
Funtana - Fontane ima 1.219 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 473. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Funtana - Fontane: kolika je površina?
Funtana - Fontane ima površinu od 8,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 152 stanovnika/km².
Funtana - Fontane: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Funtana - Fontane) promijenio se s 912 na 1.219, odnosno za +33,7 %.
Funtana - Fontane: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,173, geografska dužina 13,606.
Stopa nezaposlenosti (Funtana - Fontane): kolika je vrijednost?
Funtana - Fontane: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 0,2 % (2021), što je 545. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Noćenja turista po stanovniku u godini (Funtana - Fontane): kolika je vrijednost?
Funtana - Fontane: „Noćenja turista po stanovniku u godini” iznosi 1.915 (2019), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 422); državni medijan iznosi 1,6.
Funtana - Fontane: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Funtana - Fontane): Vrsar - Orsera (2,6 km), Poreč - Parenzo (6,1 km), Rovinj - Rovigno (10 km), Sveti Lovreč (11 km), Tar-Vabriga - Torre-Abrega (14 km).