Vrbnik: stanovništvo i statistika
Vrbnik: stanovništvo 1.195 (2025), površina 29,8 km², gustoća naseljenosti 40,1 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 477. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −2,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.195
- 29,8 km²
- 40 stanovnika/km²
Vrbnik u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Vrbnik je na 31. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Stopa nezaposlenosti: Vrbnik ima 0,7 %, u usporedbi s prosjekom od 4,0 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Neto dohodak po stanovniku (godišnje): Vrbnik ima 10.626 €, u usporedbi s prosjekom od 10.457 € (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 9.698 €.
Kretanje broja stanovnika: Vrbnik
Vrbnik: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.221, a 2025. godine 1.195.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.204 |
| 2021 | 1.180 |
| 2022 | 1.195 |
| 2023 | 1.206 |
| 2024 | 1.186 |
| 2025 | 1.195 |
Jeste li znali?
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”: vrijednost je veća nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.174.
- Gustoća naseljenosti 2,8 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Punat (1.910 st.), udaljena 8,0 km.
Svi pokazatelji: Vrbnik
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,2 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 164. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 27,3 % | 25,8 % | 22,9 % | 109. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,1 % | 12,5 % | 13,7 % | 218. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −16,0 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 500. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 15,1 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 111. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 10,9 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 111. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.733 | 208.353 | 2.390.500 | 287. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.456 | 793 | 604 | 44. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 23,9 % | 11,0 % | 7,9 % | 107. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 30,6 % | 21,1 % | 25,9 % | 188. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 89,8 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 458. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 12 | 932 | 16.654 | 162. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 46,4 | 17,9 | 7,2 | 50. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,4 % | 99,9 % | 99,0 % | 210. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 12,1 % | 23,2 % | 12,8 % | 279. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 71,2 % | 64,6 % | 31,3 % | 94. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 12,4 % | 2,0 % | 6,0 % | 145. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 11,8 % | 14,0 % | 19,5 % | 439. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,8 % | 7,2 % | 9,0 % | 222. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 10.626 € | 10.457 € | 7.821 € | 24. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.954 € | 12.574 € | 11.010 € | 281. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.876 € | 7.408 € | 6.391 € | 140. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 578 | 526 | 456 | 41. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 362 | 333 | 302 | 110. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 0,7 % | 4,0 % | 4,6 % | 544. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 52,9 % | 50,8 % | 45,2 % | 62. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 261 | 93.107 | 1.262.193 | 336. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 220 | 350 | 150 | 164. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 50,6 % | 38,8 % | 55,5 % | 327. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 110.458 | – | 9.381 | 111. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 94,3 | 59,1 | 1,6 | 73. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 18,3 % | 11,3 % | 6,5 % | 77. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 110.952 | – | 303.422 | 105. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 19.814 | – | 45.455 | 99. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 92,8 | 66,3 | 87,2 | 69. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 5,6 | 4,9 | 6,3 | 90. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 95,3 % | 89,4 % | 92,2 % | 36. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 1.936 | – | 4.527 | 106. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.620 | 875 | 1.506 | 64. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 5,7 % | 13,0 % | 6,6 % | 79. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,0 % | 22,7 % | 7,1 % | 112. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,43 | 2,42 | 2,75 | 457. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vrbnik | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 135 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 33 | 9.312 | 158.685 | 424. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 28 | 35 | 35 | 365. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 99 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 88 | 18.300 | 291.355 | 434. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 69 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,8 | 8,2 | 6,3 | 229. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 47 | 8.642 | 139.372 | 359. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 39 | 33 | 28 | 57. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 25,4 % | 28,0 % | 13,0 % | 38. mjesto od 545 |
Vrbnik: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−16,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
15,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
10,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
12 u 2024, u usporedbi s 12 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
10.626 € u 2025, u usporedbi s 6.729 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.954 € u 2025, u usporedbi s 7.553 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.876 € u 2025, u usporedbi s 4.758 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
261 u 2024, u usporedbi s 149 u 2011
Noćenja turista u godini
97.111 u 2021, u usporedbi s 65.024 u 2014
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
110.952 u 2025, u usporedbi s 110.582 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
19.814 u 2025, u usporedbi s 18.706 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
1.936 u 2025, u usporedbi s 1.932 u 2018
Gdje je Vrbnik?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vrbnik?
Vrbnik ima 1.195 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 477. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vrbnik: kolika je površina?
Vrbnik ima površinu od 29,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 40 stanovnika/km².
Vrbnik: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vrbnik) promijenio se s 1.221 na 1.195, odnosno za −2,1 %.
Vrbnik: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 45,076, geografska dužina 14,672.
Stopa nezaposlenosti (Vrbnik): kolika je vrijednost?
Vrbnik: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 0,7 % (2021), što je 544. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (Vrbnik): kolika je vrijednost?
Vrbnik: „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)” iznosi 10.626 € (2025), što je 24. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7.821 €.
Vrbnik: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vrbnik): Punat (8,0 km), Dobrinj (8,1 km), Krk (9,4 km), Novi Vinodolski (11 km), Crikvenica (11 km).