Podbablje: stanovništvo i statistika
Podbablje: stanovništvo 3.940 (2025), površina 44,8 km², gustoća naseljenosti 87,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 179. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.940
- 44,8 km²
- 88 stanovnika/km²
Podbablje u brojkama
Ključne informacije
Splitsko-dalmatinska županija: Podbablje je na 20. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 55).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Podbablje ima 22,7 %, u usporedbi s prosjekom od 7,9 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika: Podbablje ima 66, u usporedbi s prosjekom od 41 (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 41.
Kretanje broja stanovnika: Podbablje
Podbablje: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.322, a 2025. godine 3.940.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.058 |
| 2021 | 4.003 |
| 2022 | 3.935 |
| 2023 | 3.915 |
| 2024 | 3.938 |
| 2025 | 3.940 |
Jeste li znali?
- Splitsko-dalmatinska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u građevinarstvu”.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio djece do 14 godina”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 6.275.
- Najbliža lokalna jedinica je Zmijavci, na udaljenosti od 2,5 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Imotski (9.262 st.), udaljena 4,9 km.
Svi pokazatelji: Podbablje
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 41,6 god. | 43,6 god. | 44,8 god. | 509. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,1 % | 21,7 % | 22,9 % | 388. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,8 % | 14,8 % | 13,7 % | 29. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 0,5 ‰ | −2,5 ‰ | −6,8 ‰ | 34. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −3,0 ‰ | 6,9 ‰ | 3,1 ‰ | 382. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,5 ‰ | 7,2 ‰ | 3,7 ‰ | 455. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.088 | 283.603 | 2.390.500 | 247. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 517 | 676 | 604 | 385. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,9 % | 7,0 % | 7,9 % | 329. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 35,7 % | 25,6 % | 25,9 % | 99. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 107,6 m² | 82,7 m² | 100,4 m² | 164. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 2.196 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 2,5 | 22,4 | 7,2 | 466. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,4 % | 99,8 % | 99,0 % | 210. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 4,7 % | 4,7 % | 12,8 % | 384. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 45,9 % | 77,3 % | 31,3 % | 181. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,2 % | 1,9 % | 6,0 % | 507. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,5 % | 11,6 % | 19,5 % | 480. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 22,7 % | 7,9 % | 9,0 % | 7. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.331 € | 8.791 € | 7.821 € | 359. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.587 € | 11.451 € | 11.010 € | 341. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.072 € | 7.235 € | 6.391 € | 342. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 453 | 488 | 456 | 280. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 287 | 278 | 302 | 347. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 9,2 % | 6,6 % | 4,6 % | 91. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 40,0 % | 47,6 % | 45,2 % | 431. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 430 | 121.960 | 1.262.193 | 242. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 109 | 282 | 150 | 362. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 71,1 % | 36,2 % | 55,5 % | 92. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 9,5 % | 12,6 % | 6,5 % | 168. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,29 | 2,78 | 2,75 | 36. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Podbablje | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 4 | 252 | 1.794 | 60. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 260 | 17.635 | 158.685 | 104. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 66 | 41 | 35 | 15. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 7 | 188 | 1.925 | 46. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 275 | 32.863 | 291.355 | 190. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 70 | 76 | 72 | 295. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,1 | 8,6 | 6,3 | 277. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 165 | 17.671 | 139.372 | 118. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 42 | 41 | 28 | 31. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 16,6 % | 25,7 % | 13,0 % | 183. mjesto od 545 |
Podbablje: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
0,5 ‰ u 2024, u usporedbi s −0,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−3,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,5 ‰ u 2025, u usporedbi s 1,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.331 € u 2025, u usporedbi s 4.491 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.587 € u 2025, u usporedbi s 6.873 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.072 € u 2025, u usporedbi s 3.924 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
430 u 2024, u usporedbi s 245 u 2011
Noćenja turista u godini
20.356 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Podbablje?
Susjedne lokalne jedinice
- Zmijavci2,5 km · 1.667
- Imotski4,9 km · 9.262
- Runovići5,0 km · 1.872
- Proložac6,1 km · 3.059
- Zagvozd10,0 km · 937
- Lokvičići13 km · 627
- Lovreć17 km · 1.367
- Makarska19 km · 14.408
Splitsko-dalmatinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Podbablje?
Podbablje ima 3.940 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 179. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Podbablje: kolika je površina?
Podbablje ima površinu od 44,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 88 stanovnika/km².
Podbablje: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Podbablje) promijenio se s 4.322 na 3.940, odnosno za −8,8 %.
Podbablje: gdje se nalazi?
Županija: Splitsko-dalmatinska županija. Geografska širina 43,417, geografska dužina 17,176.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Podbablje): kolika je vrijednost?
Podbablje: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 22,7 % (2021), što je 7. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (Podbablje): kolika je vrijednost?
Podbablje: „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika” iznosi 66 (2025/2026), što je 15. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 35.
Podbablje: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Podbablje): Zmijavci (2,5 km), Imotski (4,9 km), Runovići (5,0 km), Proložac (6,1 km), Zagvozd (10,0 km).