Runovići: stanovništvo i statistika
Runovići: stanovništvo 1.872 (2025), površina 59,3 km², gustoća naseljenosti 31,6 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 361. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −15,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.872
- 59,3 km²
- 32 stanovnika/km²
Runovići u brojkama
Ključne informacije
Splitsko-dalmatinska županija: Runovići je na 34. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 55).
Stopa nezaposlenosti: Runovići ima 15,7 %, u usporedbi s prosjekom od 6,6 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu: Runovići ima 1,0 %, u usporedbi s prosjekom od 1,9 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 4,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Runovići
Runovići: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.227, a 2025. godine 1.872.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.005 |
| 2021 | 1.953 |
| 2022 | 1.940 |
| 2023 | 1.910 |
| 2024 | 1.892 |
| 2025 | 1.872 |
Jeste li znali?
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.305.
- Gustoća naseljenosti 3,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Zmijavci, na udaljenosti od 3,2 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Podbablje (3.940 st.), udaljena 5,0 km.
Svi pokazatelji: Runovići
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Runovići | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,1 god. | 43,6 god. | 44,8 god. | 353. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 23,7 % | 21,7 % | 22,9 % | 224. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,3 % | 14,8 % | 13,7 % | 184. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −15,3 ‰ | −2,5 ‰ | −6,8 ‰ | 493. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,7 ‰ | 6,9 ‰ | 3,1 ‰ | 374. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,3 ‰ | 7,2 ‰ | 3,7 ‰ | 248. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Runovići | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.301 | 283.603 | 2.390.500 | 363. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 661 | 676 | 604 | 232. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 15,4 % | 7,0 % | 7,9 % | 192. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 37,7 % | 25,6 % | 25,9 % | 75. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 106,1 m² | 82,7 m² | 100,4 m² | 184. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 2.196 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,7 | 22,4 | 7,2 | 410. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,5 % | 99,8 % | 99,0 % | 191. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Runovići | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 5,0 % | 4,7 % | 12,8 % | 376. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 38,6 % | 77,3 % | 31,3 % | 215. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Runovići | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,0 % | 1,9 % | 6,0 % | 520. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,4 % | 11,6 % | 19,5 % | 485. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 17,2 % | 7,9 % | 9,0 % | 31. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.743 € | 8.791 € | 7.821 € | 446. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.575 € | 11.451 € | 11.010 € | 346. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.827 € | 7.235 € | 6.391 € | 383. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 434 | 488 | 456 | 340. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 306 | 278 | 302 | 253. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Runovići | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 15,7 % | 6,6 % | 4,6 % | 13. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,2 % | 47,6 % | 45,2 % | 482. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 88 | 121.960 | 1.262.193 | 494. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 47 | 282 | 150 | 522. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 67,0 % | 36,2 % | 55,5 % | 148. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Runovići | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 2.985 | – | 9.381 | 259. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,5 | 44,1 | 1,6 | 215. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 14,3 % | 12,6 % | 6,5 % | 112. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Runovići | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,23 | 2,78 | 2,75 | 49. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Runovići | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 252 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 76 | 17.635 | 158.685 | 301. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 41 | 35 | 159. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 188 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 153 | 32.863 | 291.355 | 320. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 82 | 76 | 72 | 124. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,1 | 8,6 | 6,3 | 277. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 70 | 17.671 | 139.372 | 262. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 41 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,7 % | 25,7 % | 13,0 % | 204. mjesto od 545 |
Runovići: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−15,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −2,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,3 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.743 € u 2025, u usporedbi s 4.254 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.575 € u 2025, u usporedbi s 7.103 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.827 € u 2025, u usporedbi s 3.732 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
88 u 2024, u usporedbi s 78 u 2011
Noćenja turista u godini
4.863 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Runovići?
Susjedne lokalne jedinice
- Zmijavci3,2 km · 1.667
- Podbablje5,0 km · 3.940
- Imotski7,4 km · 9.262
- Proložac11 km · 3.059
- Zagvozd13 km · 937
- Lokvičići18 km · 627
- Tučepi18 km · 1.900
- Makarska19 km · 14.408
Splitsko-dalmatinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Runovići?
Runovići ima 1.872 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 361. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Runovići: kolika je površina?
Runovići ima površinu od 59,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 32 stanovnika/km².
Runovići: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Runovići) promijenio se s 2.227 na 1.872, odnosno za −15,9 %.
Runovići: gdje se nalazi?
Županija: Splitsko-dalmatinska županija. Geografska širina 43,383, geografska dužina 17,217.
Stopa nezaposlenosti (Runovići): kolika je vrijednost?
Runovići: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 15,7 % (2021), što je 13. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (Runovići): kolika je vrijednost?
Runovići: „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu” iznosi 1,0 % (2021), što je 520. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 6,0 %.
Runovići: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Runovići): Zmijavci (3,2 km), Podbablje (5,0 km), Imotski (7,4 km), Proložac (11 km), Zagvozd (13 km).