Lovreć: stanovništvo i statistika
Lovreć: stanovništvo 1.367 (2025), površina 31,5 km², gustoća naseljenosti 43,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 444. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −7,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.367
- 31,5 km²
- 43 stanovnika/km²
Lovreć u brojkama
Ključne informacije
Splitsko-dalmatinska županija: Lovreć je na 45. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 55).
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Lovreć ima 2,0, u usporedbi s prosjekom od 8,6 (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Lovreć ima 17,9 %, u usporedbi s prosjekom od 7,9 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Lovreć
Lovreć: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.476, a 2025. godine 1.367.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.410 |
| 2021 | 1.403 |
| 2022 | 1.383 |
| 2023 | 1.371 |
| 2024 | 1.385 |
| 2025 | 1.367 |
Jeste li znali?
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi u godini”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.412.
- Gustoća naseljenosti 2,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Cista Provo, na udaljenosti od 4,0 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Proložac (3.059 st.), udaljena 13 km.
Svi pokazatelji: Lovreć
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lovreć | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,1 god. | 43,6 god. | 44,8 god. | 115. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 29,0 % | 21,7 % | 22,9 % | 83. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,9 % | 14,8 % | 13,7 % | 490. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −14,4 ‰ | −2,5 ‰ | −6,8 ‰ | 482. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,2 ‰ | 6,9 ‰ | 3,1 ‰ | 364. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,3 ‰ | 7,2 ‰ | 3,7 ‰ | 166. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lovreć | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.238 | 283.603 | 2.390.500 | 379. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 883 | 676 | 604 | 126. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 24,2 % | 7,0 % | 7,9 % | 104. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 34,2 % | 25,6 % | 25,9 % | 121. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 106,6 m² | 82,7 m² | 100,4 m² | 180. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 2.196 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,6 | 22,4 | 7,2 | 416. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,9 % | 99,8 % | 99,0 % | 420. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lovreć | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,4 % | 4,7 % | 12,8 % | 479. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 23,6 % | 77,3 % | 31,3 % | 353. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lovreć | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,7 % | 1,9 % | 6,0 % | 372. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,4 % | 11,6 % | 19,5 % | 507. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 17,9 % | 7,9 % | 9,0 % | 26. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.794 € | 8.791 € | 7.821 € | 159. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.070 € | 11.451 € | 11.010 € | 260. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.589 € | 7.235 € | 6.391 € | 428. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 440 | 488 | 456 | 319. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 287 | 278 | 302 | 347. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lovreć | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,8 % | 6,6 % | 4,6 % | 137. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 40,8 % | 47,6 % | 45,2 % | 411. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 200 | 121.960 | 1.262.193 | 389. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 144 | 282 | 150 | 286. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 56,0 % | 36,2 % | 55,5 % | 267. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lovreć | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 3.044 | – | 9.381 | 258. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 2,2 | 44,1 | 1,6 | 200. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 11,0 % | 12,6 % | 6,5 % | 145. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Lovreć | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,76 | 2,78 | 2,75 | 263. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lovreć | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 252 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 41 | 17.635 | 158.685 | 406. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 30 | 41 | 35 | 342. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 188 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 79 | 32.863 | 291.355 | 452. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 58 | 76 | 72 | 429. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,0 | 8,6 | 6,3 | 522. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 35 | 17.671 | 139.372 | 414. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 26 | 41 | 28 | 298. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,7 % | 25,7 % | 13,0 % | 277. mjesto od 545 |
Lovreć: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−14,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −13,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,3 ‰ u 2025, u usporedbi s 6,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.794 € u 2025, u usporedbi s 4.808 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.070 € u 2025, u usporedbi s 7.333 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.589 € u 2025, u usporedbi s 3.312 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
200 u 2024, u usporedbi s 222 u 2011
Noćenja turista u godini
3.824 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Lovreć?
Susjedne lokalne jedinice
- Cista Provo4,0 km · 1.712
- Lokvičići4,8 km · 627
- Šestanovac9,1 km · 1.621
- Zadvarje12 km · 293
- Zagvozd12 km · 937
- Proložac13 km · 3.059
- Brela16 km · 1.750
- Baška Voda16 km · 2.745
Splitsko-dalmatinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lovreć?
Lovreć ima 1.367 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 444. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lovreć: kolika je površina?
Lovreć ima površinu od 31,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 43 stanovnika/km².
Lovreć: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lovreć) promijenio se s 1.476 na 1.367, odnosno za −7,4 %.
Lovreć: gdje se nalazi?
Županija: Splitsko-dalmatinska županija. Geografska širina 43,500, geografska dužina 17,000.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Lovreć): kolika je vrijednost?
Lovreć: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 2,0 (2025/2026), što je 522. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Lovreć): kolika je vrijednost?
Lovreć: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 17,9 % (2021), što je 26. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Lovreć: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lovreć): Cista Provo (4,0 km), Lokvičići (4,8 km), Šestanovac (9,1 km), Zadvarje (12 km), Zagvozd (12 km).