Gundinci: stanovništvo i statistika
Gundinci: stanovništvo 1.531 (2025), površina 58,5 km², gustoća naseljenosti 26,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 422. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −18,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.531
- 58,5 km²
- 26 stanovnika/km²
Gundinci u brojkama
Ključne informacije
Brodsko-posavska županija: Gundinci je na 23. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio stanovnika starih 65 i više godina: Gundinci ima 15,3 %, u usporedbi s prosjekom od 22,6 % (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 22,4 %.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Gundinci ima 0,0 %, u usporedbi s prosjekom od 2,3 % (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Gundinci
Gundinci: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.876, a 2025. godine 1.531.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.628 |
| 2021 | 1.597 |
| 2022 | 1.592 |
| 2023 | 1.545 |
| 2024 | 1.544 |
| 2025 | 1.531 |
Jeste li znali?
- Brodsko-posavska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”.
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Umirovljenici na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.193.
- Gustoća naseljenosti 4,3 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Sikirevci, na udaljenosti od 3,9 km.
Svi pokazatelji: Gundinci
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Gundinci | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 40,1 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 533. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 15,3 % | 22,6 % | 22,9 % | 539. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 17,4 % | 14,3 % | 13,7 % | 18. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,8 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 220. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −5,2 ‰ | −1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 422. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,2 ‰ | 2,5 ‰ | 3,7 ‰ | 171. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Gundinci | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 686 | 65.430 | 2.390.500 | 508. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 426 | 501 | 604 | 503. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,0 % | 2,3 % | 7,9 % | 538. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 27,3 % | 24,7 % | 25,9 % | 236. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 104,6 m² | 101,3 m² | 100,4 m² | 198. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 306 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 11,0 | 7,7 | 7,2 | 188. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 95,6 % | 98,2 % | 99,0 % | 468. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Gundinci | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 17,2 % | 41,0 % | 12,8 % | 246. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 27,1 % | 37,6 % | 31,3 % | 318. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Gundinci | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 24,7 % | 5,9 % | 6,0 % | 50. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 25,0 % | 25,5 % | 19,5 % | 167. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 12,2 % | 10,0 % | 9,0 % | 117. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.121 € | 7.726 € | 7.821 € | 507. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.741 € | 10.987 € | 11.010 € | 470. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.768 € | 6.743 € | 6.391 € | 392. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 377 | 448 | 456 | 483. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 206 | 304 | 302 | 539. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Gundinci | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,4 % | 8,6 % | 4,6 % | 185. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 40,5 % | 41,5 % | 45,2 % | 422. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 106 | 31.738 | 1.262.193 | 469. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 69 | 253 | 150 | 469. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 41,6 % | 37,3 % | 55,5 % | 391. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Gundinci | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,6 % | 5,6 % | 6,5 % | 416. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Gundinci | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,23 | 2,76 | 2,75 | 49. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Gundinci | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 40 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 4.047 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 33 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 104 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 137 | 9.606 | 291.355 | 345. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 89 | 77 | 72 | 75. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,1 | 7,7 | 6,3 | 131. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 57 | 3.853 | 139.372 | 312. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 31 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,4 % | 15,0 % | 13,0 % | 486. mjesto od 545 |
Gundinci: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,8 ‰ u 2024, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−5,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −17,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,6 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.121 € u 2025, u usporedbi s 3.658 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.741 € u 2025, u usporedbi s 6.399 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.768 € u 2025, u usporedbi s 3.853 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
106 u 2024, u usporedbi s 122 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2017, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Gundinci?
Susjedne lokalne jedinice
- Sikirevci3,9 km · 1.874
- Babina Greda5,4 km · 2.618
- Velika Kopanica6,5 km · 2.359
- Vrpolje9,1 km · 2.616
- Slavonski Šamac9,3 km · 1.376
- Strizivojna10 km · 1.855
- Štitar13 km · 1.412
- Donji Andrijevci15 km · 2.841
Brodsko-posavska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Gundinci?
Gundinci ima 1.531 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 422. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Gundinci: kolika je površina?
Gundinci ima površinu od 58,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 26 stanovnika/km².
Gundinci: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Gundinci) promijenio se s 1.876 na 1.531, odnosno za −18,4 %.
Gundinci: gdje se nalazi?
Županija: Brodsko-posavska županija. Geografska širina 45,150, geografska dužina 18,483.
Udio stanovnika starih 65 i više godina (Gundinci): kolika je vrijednost?
Gundinci: „Udio stanovnika starih 65 i više godina” iznosi 15,3 % (2021), što je 539. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 22,9 %.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Gundinci): kolika je vrijednost?
Gundinci: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 0,0 % (2021), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Gundinci: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Gundinci): Sikirevci (3,9 km), Babina Greda (5,4 km), Velika Kopanica (6,5 km), Vrpolje (9,1 km), Slavonski Šamac (9,3 km).