Markušica: stanovništvo i statistika
Markušica: stanovništvo 1.543 (2025), površina 73,8 km², gustoća naseljenosti 20,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 419. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −30,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.543
- 73,8 km²
- 21 stanovnika/km²
Markušica u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Markušica je na 25. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Prirodni prirast na 1000 stanovnika: Markušica ima −19,6 ‰, u usporedbi s prosjekom od −7,6 ‰ (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od −4,9 ‰.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku: Markušica ima 4.359 €, u usporedbi s prosjekom od 6.899 € (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 7.010 €.
Kretanje broja stanovnika: Markušica
Markušica: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.224, a 2025. godine 1.543.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.838 |
| 2021 | 1.740 |
| 2022 | 1.686 |
| 2023 | 1.619 |
| 2024 | 1.582 |
| 2025 | 1.543 |
Jeste li znali?
- „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.336.
- Gustoća naseljenosti 5,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Jarmina, na udaljenosti od 6,7 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Ivankovo (6.306 st.), udaljena 10 km.
Svi pokazatelji: Markušica
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Markušica | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,9 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 55. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 29,4 % | 22,8 % | 22,9 % | 71. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,2 % | 14,1 % | 13,7 % | 471. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −19,6 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 522. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −12,3 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 505. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −5,8 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 520. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Markušica | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.150 | 76.271 | 2.390.500 | 395. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 649 | 532 | 604 | 242. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,5 % | 2,2 % | 7,9 % | 456. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 36,6 % | 26,4 % | 25,9 % | 91. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 91,8 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 417. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 105 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,0 | 5,2 | 7,2 | 278. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,3 % | 99,4 % | 99,0 % | 444. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Markušica | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 36,5 % | 50,6 % | 12,8 % | 189. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 29,0 % | 43,7 % | 31,3 % | 298. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Markušica | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 27,6 % | 11,4 % | 6,0 % | 31. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 15,2 % | 17,1 % | 19,5 % | 349. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,9 % | 8,3 % | 9,0 % | 401. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 5.988 € | 7.860 € | 7.821 € | 515. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.868 € | 11.311 € | 11.010 € | 460. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.359 € | 6.899 € | 6.391 € | 524. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 353 | 425 | 456 | 518. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 396 | 323 | 302 | 70. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Markušica | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,3 % | 9,7 % | 4,6 % | 117. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 35,0 % | 41,5 % | 45,2 % | 504. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 127 | 35.925 | 1.262.193 | 450. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 80 | 263 | 150 | 444. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 56,3 % | 37,4 % | 55,5 % | 263. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Markušica | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,3 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,7 % | 6,7 % | 6,5 % | 411. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Markušica | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,49 | 2,66 | 2,75 | 423. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Markušica | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 67 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 25 | 5.522 | 158.685 | 445. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 16 | 41 | 35 | 454. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 84 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 94 | 10.358 | 291.355 | 427. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 61 | 76 | 72 | 398. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,6 | 6,5 | 6,3 | 464. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 26 | 4.855 | 139.372 | 459. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 17 | 36 | 28 | 457. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,8 % | 15,3 % | 13,0 % | 432. mjesto od 545 |
Markušica: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−19,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −19,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−12,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −26,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−5,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −19,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
5.988 € u 2025, u usporedbi s 3.660 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.868 € u 2025, u usporedbi s 6.414 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.359 € u 2025, u usporedbi s 2.893 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
127 u 2024, u usporedbi s 91 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Markušica?
Susjedne lokalne jedinice
- Jarmina6,7 km · 1.928
- Šodolovci7,3 km · 1.146
- Tordinci7,4 km · 1.557
- Ernestinovo9,2 km · 1.959
- Ivankovo10 km · 6.306
- Nuštar11 km · 4.683
- Semeljci12 km · 3.330
- Vinkovci12 km · 30.163
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Markušica?
Markušica ima 1.543 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 419. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Markušica: kolika je površina?
Markušica ima površinu od 73,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 21 stanovnika/km².
Markušica: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Markušica) promijenio se s 2.224 na 1.543, odnosno za −30,6 %.
Markušica: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,374, geografska dužina 18,706.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika (Markušica): kolika je vrijednost?
Markušica: „Prirodni prirast na 1000 stanovnika” iznosi −19,6 ‰ (2024), što je 522. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi −6,8 ‰.
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (Markušica): kolika je vrijednost?
Markušica: „Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku” iznosi 4.359 € (2025), što je 524. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 6.391 €.
Markušica: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Markušica): Jarmina (6,7 km), Šodolovci (7,3 km), Tordinci (7,4 km), Ernestinovo (9,2 km), Ivankovo (10 km).