Štitar: stanovništvo i statistika
Štitar: stanovništvo 1.412 (2025), površina 40,4 km², gustoća naseljenosti 35,0 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 438. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −29,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.412
- 40,4 km²
- 35 stanovnika/km²
Štitar u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Štitar je na 28. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Štitar ima −22,0 ‰, u usporedbi s prosjekom od −0,5 ‰ (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Štitar ima 0,1 %, u usporedbi s prosjekom od 2,2 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Štitar
Štitar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.005, a 2025. godine 1.412.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.566 |
| 2021 | 1.542 |
| 2022 | 1.481 |
| 2023 | 1.461 |
| 2024 | 1.452 |
| 2025 | 1.412 |
Jeste li znali?
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 5.658.
- Gustoća naseljenosti 3,2 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Županja (8.585 st.), udaljena 6,0 km.
Svi pokazatelji: Štitar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Štitar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,0 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 363. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,5 % | 22,8 % | 22,9 % | 470. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,4 % | 14,1 % | 13,7 % | 175. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,3 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 337. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −22,0 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 540. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −3,5 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 492. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Štitar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 777 | 76.271 | 2.390.500 | 485. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 501 | 532 | 604 | 409. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,1 % | 2,2 % | 7,9 % | 531. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,0 % | 26,4 % | 25,9 % | 267. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 103,9 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 215. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 105 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 9,6 | 5,2 | 7,2 | 213. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,4 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Štitar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 25,4 % | 50,6 % | 12,8 % | 216. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 31,4 % | 43,7 % | 31,3 % | 270. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Štitar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 12,4 % | 11,4 % | 6,0 % | 145. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 30,9 % | 17,1 % | 19,5 % | 103. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 11,2 % | 8,3 % | 9,0 % | 157. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.239 € | 7.860 € | 7.821 € | 492. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.003 € | 11.311 € | 11.010 € | 447. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.359 € | 6.899 € | 6.391 € | 460. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 417 | 425 | 456 | 393. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 283 | 323 | 302 | 372. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Štitar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 14,6 % | 9,7 % | 4,6 % | 19. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 39,5 % | 41,5 % | 45,2 % | 439. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 269 | 35.925 | 1.262.193 | 330. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 185 | 263 | 150 | 211. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 54,9 % | 37,4 % | 55,5 % | 282. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Štitar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,3 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,2 % | 6,7 % | 6,5 % | 445. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Štitar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,72 | 2,66 | 2,75 | 282. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Štitar | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 67 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 61 | 5.522 | 158.685 | 340. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 43 | 41 | 35 | 129. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 84 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 105 | 10.358 | 291.355 | 408. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 74 | 76 | 72 | 231. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,8 | 6,5 | 6,3 | 307. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 39 | 4.855 | 139.372 | 391. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 36 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,9 % | 15,3 % | 13,0 % | 428. mjesto od 545 |
Štitar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,3 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−22,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −24,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−3,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −19,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.239 € u 2025, u usporedbi s 3.762 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.003 € u 2025, u usporedbi s 6.746 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.359 € u 2025, u usporedbi s 3.437 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
269 u 2024, u usporedbi s 126 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Štitar?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Štitar?
Štitar ima 1.412 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 438. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Štitar: kolika je površina?
Štitar ima površinu od 40,4 km², a gustoća naseljenosti iznosi 35 stanovnika/km².
Štitar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Štitar) promijenio se s 2.005 na 1.412, odnosno za −29,6 %.
Štitar: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,100, geografska dužina 18,640.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Štitar): kolika je vrijednost?
Štitar: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −22,0 ‰ (2025), što je 540. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Štitar): kolika je vrijednost?
Štitar: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 0,1 % (2021), što je 531. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Štitar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Štitar): Županja (6,0 km), Gradište (7,8 km), Babina Greda (8,6 km), Cerna (11 km), Bošnjaci (11 km).