Klakar: stanovništvo i statistika
Klakar: stanovništvo 1.946 (2025), površina 53,5 km², gustoća naseljenosti 36,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 346. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −12,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.946
- 53,5 km²
- 36 stanovnika/km²
Klakar u brojkama
Ključne informacije
Brodsko-posavska županija: Klakar je na 20. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika: Klakar ima 122, u usporedbi s prosjekom od 77 (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 75.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Klakar ima 0,1 %, u usporedbi s prosjekom od 2,3 % (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Klakar
Klakar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.214, a 2025. godine 1.946.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.031 |
| 2021 | 2.005 |
| 2022 | 2.004 |
| 2023 | 1.982 |
| 2024 | 1.972 |
| 2025 | 1.946 |
Jeste li znali?
- Brodsko-posavska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”.
- Brodsko-posavska županija: prvo mjesto za „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”.
- „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starih 65 i više godina”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 7.493.
- Gustoća naseljenosti 3,1 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Klakar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Klakar | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 41,6 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 509. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 17,2 % | 22,6 % | 22,9 % | 520. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,9 % | 14,3 % | 13,7 % | 60. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −6,6 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 259. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −11,8 ‰ | −1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 500. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,5 ‰ | 2,5 ‰ | 3,7 ‰ | 364. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Klakar | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 827 | 65.430 | 2.390.500 | 468. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 409 | 501 | 604 | 513. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,1 % | 2,3 % | 7,9 % | 531. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,1 % | 24,7 % | 25,9 % | 341. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 115,4 m² | 101,3 m² | 100,4 m² | 62. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 5 | 306 | 16.654 | 239. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 20,8 | 7,7 | 7,2 | 117. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 96,5 % | 98,2 % | 99,0 % | 437. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Klakar | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 55,9 % | 41,0 % | 12,8 % | 109. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 37,0 % | 37,6 % | 31,3 % | 225. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Klakar | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 9,7 % | 5,9 % | 6,0 % | 188. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 33,8 % | 25,5 % | 19,5 % | 75. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,8 % | 10,0 % | 9,0 % | 283. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.470 € | 7.726 € | 7.821 € | 338. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.046 € | 10.987 € | 11.010 € | 265. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.803 € | 6.743 € | 6.391 € | 159. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 464 | 448 | 456 | 248. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 251 | 304 | 302 | 488. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Klakar | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 4,2 % | 8,6 % | 4,6 % | 293. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,6 % | 41,5 % | 45,2 % | 95. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 212 | 31.738 | 1.262.193 | 377. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 108 | 253 | 150 | 363. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 68,6 % | 37,3 % | 55,5 % | 123. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Klakar | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,5 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,0 % | 5,6 % | 6,5 % | 458. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Klakar | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,18 | 2,76 | 2,75 | 64. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Klakar | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 60 | 4.047 | 158.685 | 346. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 31 | 33 | 35 | 332. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 104 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 237 | 9.606 | 291.355 | 223. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 122 | 77 | 72 | 8. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,5 | 7,7 | 6,3 | 107. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 53 | 3.853 | 139.372 | 329. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 31 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,0 % | 15,0 % | 13,0 % | 296. mjesto od 545 |
Klakar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−6,6 ‰ u 2024, u usporedbi s 0,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−11,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,9 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
5 u 2024, u usporedbi s 13 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.470 € u 2025, u usporedbi s 4.664 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.046 € u 2025, u usporedbi s 7.480 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.803 € u 2025, u usporedbi s 4.381 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
212 u 2024, u usporedbi s 116 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Klakar?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Klakar?
Klakar ima 1.946 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 346. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Klakar: kolika je površina?
Klakar ima površinu od 53,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 36 stanovnika/km².
Klakar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Klakar) promijenio se s 2.214 na 1.946, odnosno za −12,1 %.
Klakar: gdje se nalazi?
Županija: Brodsko-posavska županija. Geografska širina 45,100, geografska dužina 18,133.
Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (Klakar): kolika je vrijednost?
Klakar: „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika” iznosi 122 (2025/2026), što je 8. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 72.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Klakar): kolika je vrijednost?
Klakar: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 0,1 % (2021), što je 531. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Klakar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Klakar): Gornja Vrba (7,6 km), Oprisavci (9,6 km), Garčin (10,0 km), Slavonski Brod (11 km), Bukovlje (11 km).