Gornja Vrba: stanovništvo i statistika
Gornja Vrba: stanovništvo 2.383 (2025), površina 7,3 km², gustoća naseljenosti 326 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 296. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +1,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.383
- 7,3 km²
- 326 stanovnika/km²
Gornja Vrba u brojkama
Ključne informacije
Brodsko-posavska županija: Gornja Vrba je na 14. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje: Gornja Vrba ima 0,0 %, u usporedbi s prosjekom od 2,3 % (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 7,3 %.
Umirovljenici na 1000 stanovnika: Gornja Vrba ima 207, u usporedbi s prosjekom od 304 (Brodsko-posavska županija) i državnim prosjekom od 304.
Kretanje broja stanovnika: Gornja Vrba
Gornja Vrba: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.354, a 2025. godine 2.383.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.171 |
| 2021 | 2.163 |
| 2022 | 2.235 |
| 2023 | 2.406 |
| 2024 | 2.420 |
| 2025 | 2.383 |
Jeste li znali?
- Brodsko-posavska županija: prvo mjesto za „Promjena broja stanovnika tijekom 10 godina”.
- Brodsko-posavska županija: prvo mjesto za „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”.
- „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Umirovljenici na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.022.
- Gustoća naseljenosti 2,9 puta je veća od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Gornja Vrba
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 41,4 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 518. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 17,1 % | 22,6 % | 22,9 % | 521. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,3 % | 14,3 % | 13,7 % | 97. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −1,7 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 65. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −14,3 ‰ | −1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 520. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −10,1 ‰ | 2,5 ‰ | 3,7 ‰ | 537. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 897 | 65.430 | 2.390.500 | 448. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 414 | 501 | 604 | 510. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,0 % | 2,3 % | 7,9 % | 538. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 22,9 % | 24,7 % | 25,9 % | 352. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,8 m² | 101,3 m² | 100,4 m² | 98. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 4 | 306 | 16.654 | 255. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,1 | 7,7 | 7,2 | 391. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,6 % | 98,2 % | 99,0 % | 174. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 61,7 % | 41,0 % | 12,8 % | 85. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 41,3 % | 37,6 % | 31,3 % | 204. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,4 % | 5,9 % | 6,0 % | 387. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 29,2 % | 25,5 % | 19,5 % | 126. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 15,3 % | 10,0 % | 9,0 % | 55. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.574 € | 7.726 € | 7.821 € | 318. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.598 € | 10.987 € | 11.010 € | 480. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.673 € | 6.743 € | 6.391 € | 196. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 562 | 448 | 456 | 46. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 207 | 304 | 302 | 538. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 11,9 % | 8,6 % | 4,6 % | 46. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,8 % | 41,5 % | 45,2 % | 323. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 551 | 31.738 | 1.262.193 | 197. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 228 | 253 | 150 | 155. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 67,5 % | 37,3 % | 55,5 % | 138. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,5 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,6 % | 5,6 % | 6,5 % | 416. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,14 | 2,76 | 2,75 | 80. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Gornja Vrba | Brodsko-posavska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 40 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 10 | 4.047 | 158.685 | 480. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 4 | 33 | 35 | 488. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 104 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 64 | 9.606 | 291.355 | 475. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 27 | 77 | 72 | 524. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 9,1 | 7,7 | 6,3 | 77. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 65 | 3.853 | 139.372 | 281. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 31 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,8 % | 15,0 % | 13,0 % | 339. mjesto od 545 |
Gornja Vrba: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−1,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−14,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −31,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−10,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −18,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
4 u 2024, u usporedbi s 11 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.574 € u 2025, u usporedbi s 4.837 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.598 € u 2025, u usporedbi s 6.229 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.673 € u 2025, u usporedbi s 4.390 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
551 u 2024, u usporedbi s 663 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Gornja Vrba?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Gornja Vrba?
Gornja Vrba ima 2.383 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 296. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Gornja Vrba: kolika je površina?
Gornja Vrba ima površinu od 7,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 326 stanovnika/km².
Gornja Vrba: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Gornja Vrba) promijenio se s 2.354 na 2.383, odnosno za +1,2 %.
Gornja Vrba: gdje se nalazi?
Županija: Brodsko-posavska županija. Geografska širina 45,150, geografska dužina 18,067.
Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (Gornja Vrba): kolika je vrijednost?
Gornja Vrba: „Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje” iznosi 0,0 % (2021), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 7,9 %.
Umirovljenici na 1000 stanovnika (Gornja Vrba): kolika je vrijednost?
Gornja Vrba: „Umirovljenici na 1000 stanovnika” iznosi 207 (2025), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 302.
Gornja Vrba: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Gornja Vrba): Slavonski Brod (4,1 km), Bukovlje (4,5 km), Klakar (7,6 km), Podcrkavlje (8,4 km), Garčin (10,0 km).