Ravna Gora: stanovništvo i statistika
Ravna Gora: stanovništvo 2.001 (2025), površina 83,6 km², gustoća naseljenosti 23,9 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 343. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −11,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.001
- 83,6 km²
- 24 stanovnika/km²
Ravna Gora u brojkama
Ključne informacije
Primorsko-goranska županija: Ravna Gora je na 25. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 36).
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom: Ravna Gora ima 2,9 %, u usporedbi s prosjekom od 64,6 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 52,8 %.
Udio djece do 14 godina: Ravna Gora ima 10,3 %, u usporedbi s prosjekom od 12,5 % (Primorsko-goranska županija) i državnim prosjekom od 14,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Ravna Gora
Ravna Gora: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.267, a 2025. godine 2.001.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.054 |
| 2021 | 2.029 |
| 2022 | 2.008 |
| 2023 | 1.991 |
| 2024 | 2.011 |
| 2025 | 2.001 |
Jeste li znali?
- Primorsko-goranska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”.
- „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio djece do 14 godina”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- „Umirovljenici na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 11.709.
- Gustoća naseljenosti 4,7 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Skrad, na udaljenosti od 6,9 km.
Svi pokazatelji: Ravna Gora
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ravna Gora | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 49,6 god. | 46,6 god. | 44,8 god. | 42. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 30,2 % | 25,8 % | 22,9 % | 57. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,3 % | 12,5 % | 13,7 % | 507. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,9 ‰ | −7,7 ‰ | −6,8 ‰ | 391. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 11,0 ‰ | 9,1 ‰ | 3,1 ‰ | 160. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,5 ‰ | 8,7 ‰ | 3,7 ‰ | 211. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ravna Gora | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.398 | 208.353 | 2.390.500 | 345. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 689 | 793 | 604 | 208. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 16,7 % | 11,0 % | 7,9 % | 175. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,1 % | 21,1 % | 25,9 % | 341. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 90,9 m² | 84,1 m² | 100,4 m² | 439. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 8 | 932 | 16.654 | 190. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,0 | 17,9 | 7,2 | 278. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,6 % | 99,9 % | 99,0 % | 174. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ravna Gora | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,3 % | 23,2 % | 12,8 % | 481. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 2,9 % | 64,6 % | 31,3 % | 538. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ravna Gora | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 8,1 % | 2,0 % | 6,0 % | 220. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 35,5 % | 14,0 % | 19,5 % | 53. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,5 % | 7,2 % | 9,0 % | 300. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.013 € | 10.457 € | 7.821 € | 134. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.757 € | 12.574 € | 11.010 € | 167. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.857 € | 7.408 € | 6.391 € | 142. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 463 | 526 | 456 | 251. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 434 | 333 | 302 | 45. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ravna Gora | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,2 % | 4,0 % | 4,6 % | 484. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 45,7 % | 50,8 % | 45,2 % | 255. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 507 | 93.107 | 1.262.193 | 212. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 252 | 350 | 150 | 128. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 36,2 % | 38,8 % | 55,5 % | 427. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ravna Gora | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 14.497 | – | 9.381 | 193. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 7,1 | 59,1 | 1,6 | 157. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,4 % | 11,3 % | 6,5 % | 353. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Ravna Gora | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,44 | 2,42 | 2,75 | 450. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ravna Gora | Primorsko-goranska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 135 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 69 | 9.312 | 158.685 | 318. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 34 | 35 | 35 | 294. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 99 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 119 | 18.300 | 291.355 | 381. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 59 | 69 | 72 | 419. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,6 | 8,2 | 6,3 | 243. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 42 | 8.642 | 139.372 | 379. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 21 | 33 | 28 | 395. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 13,6 % | 28,0 % | 13,0 % | 255. mjesto od 545 |
Ravna Gora: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −13,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
11,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
8 u 2024, u usporedbi s 13 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.013 € u 2025, u usporedbi s 5.884 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.757 € u 2025, u usporedbi s 8.031 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.857 € u 2025, u usporedbi s 4.537 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
507 u 2024, u usporedbi s 570 u 2011
Noćenja turista u godini
14.316 u 2021, u usporedbi s 9.550 u 2012
Gdje je Ravna Gora?
Susjedne lokalne jedinice
- Skrad6,9 km · 774
- Mrkopalj9,1 km · 882
- Brod Moravice10 km · 634
- Delnice11 km · 5.046
- Vrbovsko11 km · 3.627
- Lokve15 km · 835
- Fužine19 km · 1.420
- Ogulin26 km · 11.993
Primorsko-goranska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ravna Gora?
Ravna Gora ima 2.001 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 343. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ravna Gora: kolika je površina?
Ravna Gora ima površinu od 83,6 km², a gustoća naseljenosti iznosi 24 stanovnika/km².
Ravna Gora: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ravna Gora) promijenio se s 2.267 na 2.001, odnosno za −11,7 %.
Ravna Gora: gdje se nalazi?
Županija: Primorsko-goranska županija. Geografska širina 45,373, geografska dužina 14,935.
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (Ravna Gora): kolika je vrijednost?
Ravna Gora: „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom” iznosi 2,9 % (2021), što je 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 31,3 %.
Udio djece do 14 godina (Ravna Gora): kolika je vrijednost?
Ravna Gora: „Udio djece do 14 godina” iznosi 10,3 % (2021), što je 507. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,7 %.
Ravna Gora: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ravna Gora): Skrad (6,9 km), Mrkopalj (9,1 km), Brod Moravice (10 km), Delnice (11 km), Vrbovsko (11 km).