Krapinske Toplice: stanovništvo i statistika
Krapinske Toplice: stanovništvo 4.776 (2025), površina 4,2 km², gustoća naseljenosti 1.137 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 144. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −6,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.776
- 4,2 km²
- 1.137 stanovnika/km²
Krapinske Toplice u brojkama
Ključne informacije
Krapinsko-zagorska županija: Krapinske Toplice je na 10. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 32).
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku: Krapinske Toplice ima 13.546 €, u usporedbi s prosjekom od 12.929 € (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 12.677 €.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika: Krapinske Toplice ima 378, u usporedbi s prosjekom od 251 (Krapinsko-zagorska županija) i državnim prosjekom od 326.
Kretanje broja stanovnika: Krapinske Toplice
Krapinske Toplice: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.095, a 2025. godine 4.776.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.835 |
| 2021 | 4.816 |
| 2022 | 4.780 |
| 2023 | 4.777 |
| 2024 | 4.781 |
| 2025 | 4.776 |
Jeste li znali?
- „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 588.
- Gustoća naseljenosti 10,1 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Sveti Križ Začretje, na udaljenosti od 5,6 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Krapina (11.485 st.), udaljena 7,9 km.
Svi pokazatelji: Krapinske Toplice
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Krapinske Toplice | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,3 god. | 44,1 god. | 44,8 god. | 224. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,6 % | 20,8 % | 22,9 % | 290. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,3 % | 13,7 % | 13,7 % | 416. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,2 ‰ | −6,5 ‰ | −6,8 ‰ | 332. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 5,9 ‰ | 0,9 ‰ | 3,1 ‰ | 224. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 3,8 ‰ | 0,1 ‰ | 3,7 ‰ | 267. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Krapinske Toplice | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.325 | 63.592 | 2.390.500 | 153. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 689 | 528 | 604 | 208. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 27,0 % | 15,8 % | 7,9 % | 84. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 21,0 % | 21,4 % | 25,9 % | 397. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 107,9 m² | 109,1 m² | 100,4 m² | 158. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 5 | 243 | 16.654 | 239. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 10,2 | 7,7 | 7,2 | 200. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,2 % | 98,4 % | 99,0 % | 341. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Krapinske Toplice | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 64,9 % | 64,5 % | 12,8 % | 70. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 23,4 % | 23,3 % | 31,3 % | 359. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Krapinske Toplice | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,4 % | 1,8 % | 6,0 % | 491. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 21,7 % | 29,7 % | 19,5 % | 219. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 9,7 % | 11,4 % | 9,0 % | 233. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 9.987 € | 9.106 € | 7.821 € | 56. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 13.546 € | 12.929 € | 11.010 € | 16. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.694 € | 6.237 € | 6.391 € | 191. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 523 | 499 | 456 | 96. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 307 | 292 | 302 | 249. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Krapinske Toplice | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,5 % | 3,2 % | 4,6 % | 460. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 51,7 % | 50,9 % | 45,2 % | 92. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.807 | 29.951 | 1.262.193 | 93. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 378 | 251 | 150 | 50. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 52,1 % | 63,5 % | 55,5 % | 310. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Krapinske Toplice | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 52.933 | – | 9.381 | 144. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 10,9 | 5,1 | 1,6 | 148. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,8 % | 4,8 % | 6,5 % | 319. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Krapinske Toplice | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,85 | 3,08 | 2,75 | 211. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Krapinske Toplice | Krapinsko-zagorska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 40 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 191 | 4.297 | 158.685 | 140. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 40 | 36 | 35 | 177. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 79 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 311 | 8.594 | 291.355 | 165. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 72 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,6 | 8,1 | 6,3 | 101. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 154 | 3.661 | 139.372 | 125. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 32 | 31 | 28 | 157. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 19,0 % | 15,7 % | 13,0 % | 131. mjesto od 545 |
Krapinske Toplice: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
5,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
3,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,3 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
5 u 2024, u usporedbi s 8 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
9.987 € u 2025, u usporedbi s 7.195 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
13.546 € u 2025, u usporedbi s 9.093 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.694 € u 2025, u usporedbi s 4.318 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.807 u 2024, u usporedbi s 1.344 u 2011
Noćenja turista u godini
26.642 u 2021, u usporedbi s 37.428 u 2012
Gdje je Krapinske Toplice?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Krapinske Toplice?
Krapinske Toplice ima 4.776 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 144. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Krapinske Toplice: kolika je površina?
Krapinske Toplice ima površinu od 4,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 1.137 stanovnika/km².
Krapinske Toplice: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Krapinske Toplice) promijenio se s 5.095 na 4.776, odnosno za −6,3 %.
Krapinske Toplice: gdje se nalazi?
Županija: Krapinsko-zagorska županija. Geografska širina 46,092, geografska dužina 15,839.
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (Krapinske Toplice): kolika je vrijednost?
Krapinske Toplice: „Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku” iznosi 13.546 € (2025), što je 16. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 11.010 €.
Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (Krapinske Toplice): kolika je vrijednost?
Krapinske Toplice: „Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika” iznosi 378 (2024), što je 50. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 150.
Krapinske Toplice: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Krapinske Toplice): Sveti Križ Začretje (5,6 km), Tuhelj (7,3 km), Petrovsko (7,6 km), Krapina (7,9 km), Klanjec (8,7 km).