Vidovec: stanovništvo i statistika
Vidovec: stanovništvo 4.770 (2025), površina 32,1 km², gustoća naseljenosti 149 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 145. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −8,9 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.770
- 32,1 km²
- 149 stanovnika/km²
Vidovec u brojkama
Ključne informacije
Varaždinska županija: Vidovec je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 28).
Stanova na 1000 stanovnika: Vidovec ima 318, u usporedbi s prosjekom od 510 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 622.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu: Vidovec ima 3,69, u usporedbi s prosjekom od 3,04 (Varaždinska županija) i državnim prosjekom od 2,70.
Kretanje broja stanovnika: Vidovec
Vidovec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 5.238, a 2025. godine 4.770.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.923 |
| 2021 | 4.899 |
| 2022 | 4.836 |
| 2023 | 4.809 |
| 2024 | 4.823 |
| 2025 | 4.770 |
Jeste li znali?
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”.
- Varaždinska županija: prvo mjesto za „Prosječna površina nastanjenog stana”.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.496.
- Najbliža lokalna jedinica je Maruševec, na udaljenosti od 4,5 km.
Svi pokazatelji: Vidovec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vidovec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,1 god. | 43,9 god. | 44,8 god. | 439. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 18,8 % | 20,8 % | 22,9 % | 491. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 14,1 % | 13,9 % | 13,7 % | 218. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | 0,4 ‰ | −6,0 ‰ | −6,8 ‰ | 35. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −5,5 ‰ | 0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 425. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −0,2 ‰ | 0,6 ‰ | 3,7 ‰ | 420. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vidovec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.562 | 81.323 | 2.390.500 | 314. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 318 | 510 | 604 | 544. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,7 % | 14,0 % | 7,9 % | 332. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 9,9 % | 18,3 % | 25,9 % | 538. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 125,7 m² | 106,7 m² | 100,4 m² | 8. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 394 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 7,7 | 9,1 | 7,2 | 260. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,5 % | 98,4 % | 99,0 % | 317. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vidovec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 72,1 % | 64,5 % | 12,8 % | 36. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 25,4 % | 30,5 % | 31,3 % | 337. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vidovec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 15,6 % | 4,5 % | 6,0 % | 101. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 28,5 % | 32,4 % | 19,5 % | 130. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 6,7 % | 10,3 % | 9,0 % | 415. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.131 € | 8.974 € | 7.821 € | 238. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.463 € | 12.264 € | 11.010 € | 208. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.707 € | 6.475 € | 6.391 € | 406. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 503 | 507 | 456 | 141. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 275 | 283 | 302 | 404. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vidovec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 1,9 % | 3,2 % | 4,6 % | 507. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 57,0 % | 52,1 % | 45,2 % | 14. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 500 | 54.226 | 1.262.193 | 215. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 104 | 342 | 150 | 374. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 70,4 % | 52,1 % | 55,5 % | 106. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vidovec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,4 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,8 % | 3,8 % | 6,5 % | 477. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vidovec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,69 | 3,04 | 2,75 | 3. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vidovec | Varaždinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 61 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 200 | 6.538 | 158.685 | 133. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 42 | 41 | 35 | 142. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 71 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 393 | 11.648 | 291.355 | 133. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 82 | 74 | 72 | 124. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,0 | 8,2 | 6,3 | 287. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 128 | 5.169 | 139.372 | 153. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 27 | 33 | 28 | 282. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 12,2 % | 18,2 % | 13,0 % | 291. mjesto od 545 |
Vidovec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
0,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,7 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−5,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −5,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−0,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −2,1 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 5 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.131 € u 2025, u usporedbi s 5.289 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.463 € u 2025, u usporedbi s 8.180 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.707 € u 2025, u usporedbi s 3.765 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
500 u 2024, u usporedbi s 284 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2019, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Vidovec?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vidovec?
Vidovec ima 4.770 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 145. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vidovec: kolika je površina?
Vidovec ima površinu od 32,1 km², a gustoća naseljenosti iznosi 149 stanovnika/km².
Vidovec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vidovec) promijenio se s 5.238 na 4.770, odnosno za −8,9 %.
Vidovec: gdje se nalazi?
Županija: Varaždinska županija. Geografska širina 46,283, geografska dužina 16,241.
Stanova na 1000 stanovnika (Vidovec): kolika je vrijednost?
Vidovec: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 318 (2021), što je 544. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (Vidovec): kolika je vrijednost?
Vidovec: „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu” iznosi 3,69 (2021), što je 3. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 2,75.
Vidovec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vidovec): Maruševec (4,5 km), Beretinec (5,9 km), Sračinec (5,9 km), Petrijanec (7,4 km), Sveti Ilija (7,5 km).