Ilok: stanovništvo i statistika
Ilok: stanovništvo 4.817 (2025), površina 129,0 km², gustoća naseljenosti 37,3 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 142. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −22,7 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.817
- 129,0 km²
- 37 stanovnika/km²
Ilok u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Ilok je na 5. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada: Ilok ima 19,8 %, u usporedbi s prosjekom od 37,4 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 33,9 %.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju: Ilok ima 100,0 %, u usporedbi s prosjekom od 99,4 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 99,2 %.
Kretanje broja stanovnika: Ilok
Ilok: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 6.235, a 2025. godine 4.817.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 5.164 |
| 2021 | 5.013 |
| 2022 | 4.955 |
| 2023 | 4.917 |
| 2024 | 4.897 |
| 2025 | 4.817 |
Jeste li znali?
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju”: vrijednost je veća nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu”: vrijednost je veća nego kod 90 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 18.067.
- Gustoća naseljenosti 3,0 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Lovas, na udaljenosti od 16,2 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Vukovar (22.671 st.), udaljena 32 km.
Svi pokazatelji: Ilok
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ilok | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 47,7 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 95. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 27,6 % | 22,8 % | 22,9 % | 102. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 11,6 % | 14,1 % | 13,7 % | 458. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −10,8 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 412. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,3 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 452. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,5 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 316. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ilok | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 3.118 | 76.271 | 2.390.500 | 171. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 618 | 532 | 604 | 261. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,9 % | 2,2 % | 7,9 % | 384. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 32,2 % | 26,4 % | 25,9 % | 158. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 97,7 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 315. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 3 | 105 | 16.654 | 278. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,3 | 5,2 | 7,2 | 428. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,4 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ilok | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 37,4 % | 50,6 % | 12,8 % | 183. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 36,0 % | 43,7 % | 31,3 % | 231. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ilok | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 22,6 % | 11,4 % | 6,0 % | 54. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 15,0 % | 17,1 % | 19,5 % | 357. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,6 % | 8,3 % | 9,0 % | 470. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.444 € | 7.860 € | 7.821 € | 344. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.797 € | 11.311 € | 11.010 € | 467. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.046 € | 6.899 € | 6.391 € | 348. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 427 | 425 | 456 | 364. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 383 | 323 | 302 | 83. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ilok | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 8,7 % | 9,7 % | 4,6 % | 105. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 39,2 % | 41,5 % | 45,2 % | 447. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.229 | 35.925 | 1.262.193 | 128. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 251 | 263 | 150 | 129. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 19,8 % | 37,4 % | 55,5 % | 508. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ilok | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 8.923 | – | 9.381 | 215. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,7 | 1,3 | 1,6 | 208. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,5 % | 6,7 % | 6,5 % | 188. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Ilok | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,44 | 2,66 | 2,75 | 450. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ilok | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 2 | 67 | 1.794 | 111. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 181 | 5.522 | 158.685 | 148. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 38 | 41 | 35 | 203. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 84 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 272 | 10.358 | 291.355 | 192. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 56 | 76 | 72 | 437. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,8 | 6,5 | 6,3 | 388. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 161 | 4.855 | 139.372 | 121. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 33 | 36 | 28 | 139. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 13,0 % | 15,3 % | 13,0 % | 272. mjesto od 545 |
Ilok: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−10,8 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −16,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
3 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.444 € u 2025, u usporedbi s 4.816 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.797 € u 2025, u usporedbi s 6.569 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.046 € u 2025, u usporedbi s 4.103 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.229 u 2024, u usporedbi s 1.230 u 2011
Noćenja turista u godini
6.566 u 2021, u usporedbi s 4.201 u 2012
Gdje je Ilok?
Susjedne lokalne jedinice
- Lovas16 km · 876
- Tovarnik19 km · 1.925
- Tompojevci21 km · 1.003
- Nijemci28 km · 3.231
- Negoslavci30 km · 875
- Vukovar32 km · 22.671
- Stari Jankovci36 km · 3.021
- Borovo36 km · 3.356
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ilok?
Ilok ima 4.817 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 142. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ilok: kolika je površina?
Ilok ima površinu od 129,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 37 stanovnika/km².
Ilok: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ilok) promijenio se s 6.235 na 4.817, odnosno za −22,7 %.
Ilok: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,222, geografska dužina 19,373.
Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (Ilok): kolika je vrijednost?
Ilok: „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada” iznosi 19,8 % (2021), što je 508. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 55,5 %.
Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (Ilok): kolika je vrijednost?
Ilok: „Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju” iznosi 100,0 % (2021), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 99,0 %.
Ilok: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ilok): Lovas (16 km), Tovarnik (19 km), Tompojevci (21 km), Nijemci (28 km), Negoslavci (30 km).