Supetar: stanovništvo i statistika
Supetar: stanovništvo 4.708 (2025), površina 29,8 km², gustoća naseljenosti 158 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 147. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Stanovništvo raste: +9,4 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 4.708
- 29,8 km²
- 158 stanovnika/km²
Supetar u brojkama
Ključne informacije
Splitsko-dalmatinska županija: Supetar je na 16. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 55).
Učenika po učitelju u osnovnim školama: Supetar ima 12,3, u usporedbi s prosjekom od 8,6 (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 8,4.
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom: Supetar ima 84,8 %, u usporedbi s prosjekom od 77,3 % (Splitsko-dalmatinska županija) i državnim prosjekom od 52,8 %.
Kretanje broja stanovnika: Supetar
Supetar: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.303, a 2025. godine 4.708.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 4.347 |
| 2021 | 4.342 |
| 2022 | 4.405 |
| 2023 | 4.487 |
| 2024 | 4.665 |
| 2025 | 4.708 |
Jeste li znali?
- „Učenika po učitelju u osnovnim školama”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.174.
- Najbliža lokalna jedinica je Sutivan, na udaljenosti od 5,8 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Podstrana (12.249 st.), udaljena 11 km.
Svi pokazatelji: Supetar
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,9 god. | 43,6 god. | 44,8 god. | 127. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 27,8 % | 21,7 % | 22,9 % | 100. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,5 % | 14,8 % | 13,7 % | 299. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −3,2 ‰ | −2,5 ‰ | −6,8 ‰ | 114. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 14,9 ‰ | 6,9 ‰ | 3,1 ‰ | 116. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 18,5 ‰ | 7,2 ‰ | 3,7 ‰ | 47. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 4.757 | 283.603 | 2.390.500 | 97. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.100 | 676 | 604 | 79. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 27,1 % | 7,0 % | 7,9 % | 82. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 26,1 % | 25,6 % | 25,9 % | 265. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 82,3 m² | 82,7 m² | 100,4 m² | 508. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 2.196 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 11,8 | 22,4 | 7,2 | 181. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 100,0 % | 99,8 % | 99,0 % | 1. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,5 % | 4,7 % | 12,8 % | 430. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 84,8 % | 77,3 % | 31,3 % | 12. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,1 % | 1,9 % | 6,0 % | 408. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 13,4 % | 11,6 % | 19,5 % | 398. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,4 % | 7,9 % | 9,0 % | 477. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.419 € | 8.791 € | 7.821 € | 197. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.337 € | 11.451 € | 11.010 € | 496. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 7.031 € | 7.235 € | 6.391 € | 105. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 541 | 488 | 456 | 65. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 302 | 278 | 302 | 271. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 2,6 % | 6,6 % | 4,6 % | 452. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 48,8 % | 47,6 % | 45,2 % | 172. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 1.312 | 121.960 | 1.262.193 | 121. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 281 | 282 | 150 | 93. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 22,1 % | 36,2 % | 55,5 % | 497. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 546.129 | – | 9.381 | 57. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 126,1 | 44,1 | 1,6 | 61. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 20,4 % | 12,6 % | 6,5 % | 56. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 538.309 | – | 303.422 | 57. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 82.588 | – | 45.455 | 59. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 114,3 | 48,9 | 87,2 | 60. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 6,5 | 4,7 | 6,3 | 58. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 89,6 % | 91,9 % | 92,2 % | 94. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 6.727 | – | 4.527 | 62. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 1.429 | 713 | 1.506 | 76. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 21,8 % | 13,6 % | 6,6 % | 16. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 6,9 % | 5,1 % | 7,1 % | 74. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,42 | 2,78 | 2,75 | 465. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Supetar | Splitsko-dalmatinska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 252 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 170 | 17.635 | 158.685 | 157. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 36 | 41 | 35 | 246. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 188 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 358 | 32.863 | 291.355 | 147. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 76 | 76 | 72 | 203. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 12,3 | 8,6 | 6,3 | 10. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 134 | 17.671 | 139.372 | 146. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 28 | 41 | 28 | 253. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 23,9 % | 25,7 % | 13,0 % | 57. mjesto od 545 |
Supetar: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−3,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −7,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
14,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 10,5 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
18,5 ‰ u 2025, u usporedbi s −0,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 9 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.419 € u 2025, u usporedbi s 5.755 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.337 € u 2025, u usporedbi s 6.545 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
7.031 € u 2025, u usporedbi s 4.699 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
1.312 u 2024, u usporedbi s 1.055 u 2011
Noćenja turista u godini
422.563 u 2021, u usporedbi s 471.297 u 2013
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
538.309 u 2025, u usporedbi s 579.761 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
82.588 u 2025, u usporedbi s 84.580 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
6.727 u 2025, u usporedbi s 7.973 u 2018
Gdje je Supetar?
Susjedne lokalne jedinice
- Sutivan5,8 km · 1.070
- Postira6,1 km · 1.565
- Nerežišća6,3 km · 927
- Dugi Rat9,6 km · 6.876
- Milna11 km · 1.053
- Podstrana11 km · 12.249
- Pučišća15 km · 1.845
- Bol16 km · 1.769
Splitsko-dalmatinska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Supetar?
Supetar ima 4.708 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 147. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Supetar: kolika je površina?
Supetar ima površinu od 29,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 158 stanovnika/km².
Supetar: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Supetar) promijenio se s 4.303 na 4.708, odnosno za +9,4 %.
Supetar: gdje se nalazi?
Županija: Splitsko-dalmatinska županija. Geografska širina 43,384, geografska dužina 16,555.
Učenika po učitelju u osnovnim školama (Supetar): kolika je vrijednost?
Supetar: „Učenika po učitelju u osnovnim školama” iznosi 12,3 (2025/2026), što je 10. mjesto među lokalnim jedinicama (od 534); državni medijan iznosi 6,3.
Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (Supetar): kolika je vrijednost?
Supetar: „Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom” iznosi 84,8 % (2021), što je 12. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 31,3 %.
Supetar: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Supetar): Sutivan (5,8 km), Postira (6,1 km), Nerežišća (6,3 km), Dugi Rat (9,6 km), Milna (11 km).