Vrhovine: stanovništvo i statistika
Vrhovine: stanovništvo 865 (2025), površina 29,8 km², gustoća naseljenosti 29,0 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 518. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −13,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 865
- 29,8 km²
- 29 stanovnika/km²
Vrhovine u brojkama
Ključne informacije
Ličko-senjska županija: Vrhovine je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 12).
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika: Vrhovine ima 42,8 ‰, u usporedbi s prosjekom od 16,2 ‰ (Ličko-senjska županija) i državnim prosjekom od 4,9 ‰.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Vrhovine ima 27,4 %, u usporedbi s prosjekom od 43,8 % (Ličko-senjska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Vrhovine
Vrhovine: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.000, a 2025. godine 865.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 648 |
| 2021 | 643 |
| 2022 | 680 |
| 2023 | 776 |
| 2024 | 846 |
| 2025 | 865 |
Jeste li znali?
- Ličko-senjska županija: prvo mjesto za „Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika”.
- Ličko-senjska županija: prvo mjesto za „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”.
- „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.174.
- Gustoća naseljenosti 3,9 puta je manja od državnog prosjeka.
Svi pokazatelji: Vrhovine
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vrhovine | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 53,3 god. | 46,7 god. | 44,8 god. | 12. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 38,7 % | 26,2 % | 22,9 % | 12. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,0 % | 12,6 % | 13,7 % | 516. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −13,0 ‰ | −10,1 ‰ | −6,8 ‰ | 461. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 31,2 ‰ | 17,8 ‰ | 3,1 ‰ | 25. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 42,8 ‰ | 16,2 ‰ | 3,7 ‰ | 3. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vrhovine | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 843 | 51.907 | 2.390.500 | 463. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.291 | 1.254 | 604 | 64. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,0 % | 13,5 % | 7,9 % | 424. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 59,4 % | 38,7 % | 25,9 % | 8. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 90,3 m² | 89,0 m² | 100,4 m² | 447. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 265 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,7 | 23,0 | 7,2 | 365. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,1 % | 98,6 % | 99,0 % | 346. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vrhovine | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 17,9 % | 4,7 % | 12,8 % | 241. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 4,5 % | 21,0 % | 31,3 % | 530. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vrhovine | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 20,5 % | 10,5 % | 6,0 % | 64. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,3 % | 12,5 % | 19,5 % | 487. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,7 % | 7,8 % | 9,0 % | 287. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 4.886 € | 8.472 € | 7.821 € | 541. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 8.993 € | 11.318 € | 11.010 € | 513. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.036 € | 6.226 € | 6.391 € | 534. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 268 | 489 | 456 | 543. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 471 | 371 | 302 | 31. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vrhovine | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 9,6 % | 4,8 % | 4,6 % | 82. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 27,4 % | 43,8 % | 45,2 % | 541. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 75 | 11.997 | 1.262.193 | 505. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 89 | 278 | 150 | 418. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 35,4 % | 21,5 % | 55,5 % | 432. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vrhovine | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 16.454 | – | 9.381 | 187. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 23,6 | 74,2 | 1,6 | 132. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 10,6 % | 11,5 % | 6,5 % | 154. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vrhovine | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,08 | 2,43 | 2,75 | 540. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vrhovine | Ličko-senjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 16 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 66 | 1.502 | 158.685 | 324. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 76 | 34 | 35 | 7. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 42 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 40 | 3.010 | 291.355 | 510. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 46 | 69 | 72 | 478. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,1 | 5,6 | 6,3 | 519. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 9 | 1.249 | 139.372 | 529. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 10 | 29 | 28 | 524. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,4 % | 17,5 % | 13,0 % | 405. mjesto od 545 |
Vrhovine: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−13,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −26,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
31,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −20,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
42,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −17,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 5 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
4.886 € u 2025, u usporedbi s 3.568 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
8.993 € u 2025, u usporedbi s 5.856 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.036 € u 2025, u usporedbi s 2.791 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
75 u 2024, u usporedbi s 117 u 2011
Noćenja turista u godini
9.048 u 2021, u usporedbi s 266 u 2013
Gdje je Vrhovine?
Susjedne lokalne jedinice
- Otočac14 km · 8.026
- Saborsko15 km · 410
- Plitvička Jezera16 km · 4.236
- Rakovica26 km · 2.426
- Plaški26 km · 1.542
- Brinje28 km · 2.303
- Perušić31 km · 1.929
- Slunj32 km · 4.029
Ličko-senjska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vrhovine?
Vrhovine ima 865 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 518. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vrhovine: kolika je površina?
Vrhovine ima površinu od 29,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 29 stanovnika/km².
Vrhovine: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vrhovine) promijenio se s 1.000 na 865, odnosno za −13,5 %.
Vrhovine: gdje se nalazi?
Županija: Ličko-senjska županija. Geografska širina 44,852, geografska dužina 15,419.
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (Vrhovine): kolika je vrijednost?
Vrhovine: „Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika” iznosi 42,8 ‰ (2025), što je 3. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,7 ‰.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Vrhovine): kolika je vrijednost?
Vrhovine: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 27,4 % (2021), što je 541. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Vrhovine: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vrhovine): Otočac (14 km), Saborsko (15 km), Plitvička Jezera (16 km), Rakovica (26 km), Plaški (26 km).