Lovas: stanovništvo i statistika
Lovas: stanovništvo 876 (2025), površina 24,0 km², gustoća naseljenosti 36,5 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 516. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −21,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 876
- 24,0 km²
- 36 stanovnika/km²
Lovas u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Lovas je na 30. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika: Lovas ima −35,4 ‰, u usporedbi s prosjekom od −0,5 ‰ (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 5,0 ‰.
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Lovas ima 2,5 %, u usporedbi s prosjekom od 8,3 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Lovas
Lovas: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.112, a 2025. godine 876.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 989 |
| 2021 | 974 |
| 2022 | 973 |
| 2023 | 950 |
| 2024 | 920 |
| 2025 | 876 |
Jeste li znali?
- „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 3.361.
- Gustoća naseljenosti 3,1 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Tompojevci, na udaljenosti od 5,2 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Tovarnik (1.925 st.), udaljena 7,5 km.
Svi pokazatelji: Lovas
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Lovas | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,3 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 155. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,7 % | 22,8 % | 22,9 % | 181. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 15,5 % | 14,1 % | 13,7 % | 87. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −19,6 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 522. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −35,4 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 546. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −1,1 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 440. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Lovas | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 675 | 76.271 | 2.390.500 | 512. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 689 | 532 | 604 | 208. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,1 % | 2,2 % | 7,9 % | 419. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 37,0 % | 26,4 % | 25,9 % | 86. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 94,1 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 385. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 105 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 4,3 | 5,2 | 7,2 | 385. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,5 % | 99,4 % | 99,0 % | 191. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Lovas | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 62,2 % | 50,6 % | 12,8 % | 82. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 37,8 % | 43,7 % | 31,3 % | 221. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Lovas | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 27,0 % | 11,4 % | 6,0 % | 36. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 8,8 % | 17,1 % | 19,5 % | 499. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 2,5 % | 8,3 % | 9,0 % | 539. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.326 € | 7.860 € | 7.821 € | 361. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.581 € | 11.311 € | 11.010 € | 342. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.982 € | 6.899 € | 6.391 € | 118. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 364 | 425 | 456 | 502. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 429 | 323 | 302 | 48. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Lovas | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,7 % | 9,7 % | 4,6 % | 181. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 38,5 % | 41,5 % | 45,2 % | 456. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 126 | 35.925 | 1.262.193 | 453. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 137 | 263 | 150 | 299. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 49,2 % | 37,4 % | 55,5 % | 341. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Lovas | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,3 % | 6,7 % | 6,5 % | 358. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Lovas | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,44 | 2,66 | 2,75 | 450. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Lovas | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 67 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 22 | 5.522 | 158.685 | 454. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 25 | 41 | 35 | 396. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 84 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 86 | 10.358 | 291.355 | 436. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 98 | 76 | 72 | 34. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,9 | 6,5 | 6,3 | 444. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 29 | 4.855 | 139.372 | 442. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 33 | 36 | 28 | 139. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 10,5 % | 15,3 % | 13,0 % | 355. mjesto od 545 |
Lovas: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−19,6 ‰ u 2024, u usporedbi s −15,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−35,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −18,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−1,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −1,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.326 € u 2025, u usporedbi s 4.522 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.581 € u 2025, u usporedbi s 7.403 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.982 € u 2025, u usporedbi s 4.539 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
126 u 2024, u usporedbi s 319 u 2011
Gdje je Lovas?
Susjedne lokalne jedinice
- Tompojevci5,2 km · 1.003
- Tovarnik7,5 km · 1.925
- Negoslavci14 km · 875
- Nijemci15 km · 3.231
- Ilok16 km · 4.817
- Vukovar18 km · 22.671
- Stari Jankovci20 km · 3.021
- Bogdanovci21 km · 1.427
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Lovas?
Lovas ima 876 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 516. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Lovas: kolika je površina?
Lovas ima površinu od 24,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 36 stanovnika/km².
Lovas: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Lovas) promijenio se s 1.112 na 876, odnosno za −21,2 %.
Lovas: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 45,233, geografska dužina 19,167.
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (Lovas): kolika je vrijednost?
Lovas: „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika” iznosi −35,4 ‰ (2025), što je 546. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 3,1 ‰.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Lovas): kolika je vrijednost?
Lovas: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 2,5 % (2021), što je 539. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Lovas: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Lovas): Tompojevci (5,2 km), Tovarnik (7,5 km), Negoslavci (14 km), Nijemci (15 km), Ilok (16 km).