Podravska Moslavina: stanovništvo i statistika
Podravska Moslavina: stanovništvo 847 (2025), površina 17,5 km², gustoća naseljenosti 48,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 519. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −24,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 847
- 17,5 km²
- 48 stanovnika/km²
Podravska Moslavina u brojkama
Ključne informacije
Osječko-baranjska županija: Podravska Moslavina je na 41. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 42).
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem: Podravska Moslavina ima 4,8 %, u usporedbi s prosjekom od 19,7 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 24,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Podravska Moslavina
Podravska Moslavina: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.127, a 2025. godine 847.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 982 |
| 2021 | 942 |
| 2022 | 916 |
| 2023 | 900 |
| 2024 | 866 |
| 2025 | 847 |
Jeste li znali?
- „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Broj stambenih jedinica (stanova)”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.451.
- Gustoća naseljenosti 2,3 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Viljevo (1.560 st.), udaljena 7,7 km.
Svi pokazatelji: Podravska Moslavina
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 45,1 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 245. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 22,3 % | 22,0 % | 22,9 % | 308. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,0 % | 13,7 % | 13,7 % | 350. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −16,2 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 502. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −5,9 ‰ | 1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 436. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 2,4 ‰ | 2,7 ‰ | 3,7 ‰ | 320. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 540 | 138.748 | 2.390.500 | 533. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 566 | 537 | 604 | 313. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 3,3 % | 3,1 % | 7,9 % | 363. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 35,2 % | 23,3 % | 25,9 % | 108. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 97,3 m² | 96,5 m² | 100,4 m² | 324. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 567 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,8 | 11,1 | 7,2 | 320. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 93,7 % | 98,7 % | 99,0 % | 499. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 21,1 % | 58,0 % | 12,8 % | 228. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 18,7 % | 47,3 % | 31,3 % | 420. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 26,0 % | 9,1 % | 6,0 % | 41. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 20,6 % | 17,5 % | 19,5 % | 248. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,2 % | 8,1 % | 9,0 % | 382. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 5.938 € | 8.658 € | 7.821 € | 517. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.539 € | 12.254 € | 11.010 € | 358. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.327 € | 6.878 € | 6.391 € | 466. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 358 | 451 | 456 | 510. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 289 | 319 | 302 | 337. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 11,8 % | 8,8 % | 4,6 % | 47. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 40,4 % | 45,3 % | 45,2 % | 425. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 65 | 74.139 | 1.262.193 | 515. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 75 | 297 | 150 | 458. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 55,8 % | 34,0 % | 55,5 % | 270. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,9 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,8 % | 5,9 % | 6,5 % | 217. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,81 | 2,60 | 2,75 | 237. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Podravska Moslavina | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 104 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 40 | 8.848 | 158.685 | 410. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 47 | 36 | 35 | 68. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 176 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 27 | 18.551 | 291.355 | 526. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 32 | 75 | 72 | 512. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 6,8 | 8,0 | 6,3 | 229. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 13 | 8.301 | 139.372 | 519. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 15 | 34 | 28 | 477. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 4,8 % | 19,7 % | 13,0 % | 539. mjesto od 545 |
Podravska Moslavina: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−16,2 ‰ u 2024, u usporedbi s −13,1 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−5,9 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
2,4 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
5.938 € u 2025, u usporedbi s 3.856 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.539 € u 2025, u usporedbi s 6.411 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.327 € u 2025, u usporedbi s 3.343 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
65 u 2024, u usporedbi s 24 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Podravska Moslavina?
Susjedne lokalne jedinice
- Viljevo7,7 km · 1.560
- Crnac11 km · 997
- Čađavica11 km · 1.437
- Donji Miholjac14 km · 7.590
- Sopje19 km · 1.846
- Magadenovac21 km · 1.499
- Nova Bukovica22 km · 1.180
- Zdenci22 km · 1.355
Osječko-baranjska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Podravska Moslavina?
Podravska Moslavina ima 847 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 519. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Podravska Moslavina: kolika je površina?
Podravska Moslavina ima površinu od 17,5 km², a gustoća naseljenosti iznosi 48 stanovnika/km².
Podravska Moslavina: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Podravska Moslavina) promijenio se s 1.127 na 847, odnosno za −24,8 %.
Podravska Moslavina: gdje se nalazi?
Županija: Osječko-baranjska županija. Geografska širina 45,785, geografska dužina 17,982.
Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (Podravska Moslavina): kolika je vrijednost?
Podravska Moslavina: „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem” iznosi 4,8 % (2021), što je 539. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,0 %.
Broj stambenih jedinica (stanova) (Podravska Moslavina): kolika je vrijednost?
Podravska Moslavina: „Broj stambenih jedinica (stanova)” iznosi 540 (2021), što je 533. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 1.867.
Podravska Moslavina: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Podravska Moslavina): Viljevo (7,7 km), Crnac (11 km), Čađavica (11 km), Donji Miholjac (14 km), Sopje (19 km).