Vratišinec: stanovništvo i statistika
Vratišinec: stanovništvo 1.558 (2025), površina 16,3 km², gustoća naseljenosti 95,6 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 416. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −18,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.558
- 16,3 km²
- 96 stanovnika/km²
Vratišinec u brojkama
Ključne informacije
Međimurska županija: Vratišinec je na 23. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Prosječna površina nastanjenog stana: Vratišinec ima 123,5 m², u usporedbi s prosjekom od 114,3 m² (Međimurska županija) i državnim prosjekom od 92,6 m².
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom: Vratišinec ima 42,8 %, u usporedbi s prosjekom od 36,3 % (Međimurska županija) i državnim prosjekom od 17,4 %.
Kretanje broja stanovnika: Vratišinec
Vratišinec: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.907, a 2025. godine 1.558.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.691 |
| 2021 | 1.657 |
| 2022 | 1.657 |
| 2023 | 1.626 |
| 2024 | 1.587 |
| 2025 | 1.558 |
Jeste li znali?
- „Prosječna površina nastanjenog stana”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom”: vrijednost je veća nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 2.283.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Mursko Središće (5.606 st.), udaljena 3,0 km.
Svi pokazatelji: Vratišinec
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Vratišinec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,7 god. | 42,9 god. | 44,8 god. | 281. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 20,7 % | 20,6 % | 22,9 % | 414. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,4 % | 16,1 % | 13,7 % | 409. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,8 ‰ | −2,7 ‰ | −6,8 ‰ | 349. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −7,7 ‰ | 0,6 ‰ | 3,1 ‰ | 462. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −6,4 ‰ | 1,6 ‰ | 3,7 ‰ | 525. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Vratišinec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 656 | 45.217 | 2.390.500 | 516. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 392 | 429 | 604 | 526. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 0,5 % | 3,7 % | 7,9 % | 514. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 18,3 % | 18,9 % | 25,9 % | 455. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 123,5 m² | 114,3 m² | 100,4 m² | 10. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 280 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,8 | 16,3 | 7,2 | 232. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,9 % | 98,4 % | 99,0 % | 287. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Vratišinec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 77,0 % | 75,1 % | 12,8 % | 17. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 28,1 % | 31,1 % | 31,3 % | 307. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Vratišinec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 1,8 % | 4,4 % | 6,0 % | 470. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 42,8 % | 36,3 % | 19,5 % | 16. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 16,7 % | 11,7 % | 9,0 % | 38. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.836 € | 8.032 € | 7.821 € | 434. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.140 € | 11.948 € | 11.010 € | 248. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.922 € | 5.740 € | 6.391 € | 501. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 455 | 469 | 456 | 276. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 291 | 257 | 302 | 323. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Vratišinec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 5,2 % | 3,9 % | 4,6 % | 245. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,5 % | 50,7 % | 45,2 % | 153. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 168 | 33.572 | 1.262.193 | 417. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 106 | 320 | 150 | 367. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 72,0 % | 54,9 % | 55,5 % | 80. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Vratišinec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 2,0 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,8 % | 3,9 % | 6,5 % | 399. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Vratišinec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,15 | 3,07 | 2,75 | 70. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Vratišinec | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 62 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 75 | 5.324 | 158.685 | 303. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 48 | 51 | 35 | 60. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 59 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 101 | 9.009 | 291.355 | 419. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 65 | 86 | 72 | 353. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,0 | 8,2 | 6,3 | 371. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 49 | 2.926 | 139.372 | 348. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 31 | 28 | 28 | 183. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 9,7 % | 16,1 % | 13,0 % | 390. mjesto od 545 |
Vratišinec: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,8 ‰ u 2024, u usporedbi s 1,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−7,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −8,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−6,4 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.836 € u 2025, u usporedbi s 4.350 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.140 € u 2025, u usporedbi s 7.573 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.922 € u 2025, u usporedbi s 3.257 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
168 u 2024, u usporedbi s 139 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Vratišinec?
Susjedne lokalne jedinice
- Mursko Središće3,0 km · 5.606
- Selnica4,7 km · 2.530
- Podturen6,8 km · 3.340
- Sveti Juraj na Bregu7,9 km · 4.795
- Sveti Martin na Muri8,3 km · 2.344
- Šenkovec8,4 km · 2.627
- Belica9,3 km · 2.751
- Gornji Mihaljevec9,5 km · 1.662
Međimurska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Vratišinec?
Vratišinec ima 1.558 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 416. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Vratišinec: kolika je površina?
Vratišinec ima površinu od 16,3 km², a gustoća naseljenosti iznosi 96 stanovnika/km².
Vratišinec: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Vratišinec) promijenio se s 1.907 na 1.558, odnosno za −18,3 %.
Vratišinec: gdje se nalazi?
Županija: Međimurska županija. Geografska širina 46,480, geografska dužina 16,460.
Prosječna površina nastanjenog stana (Vratišinec): kolika je vrijednost?
Vratišinec: „Prosječna površina nastanjenog stana” iznosi 123,5 m² (2021), što je 10. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 100,4 m².
Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (Vratišinec): kolika je vrijednost?
Vratišinec: „Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom” iznosi 42,8 % (2021), što je 16. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 19,5 %.
Vratišinec: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Vratišinec): Mursko Središće (3,0 km), Selnica (4,7 km), Podturen (6,8 km), Sveti Juraj na Bregu (7,9 km), Sveti Martin na Muri (8,3 km).