Podturen: stanovništvo i statistika
Podturen: stanovništvo 3.340 (2025), površina 10,2 km², gustoća naseljenosti 328 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 211. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −12,3 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.340
- 10,2 km²
- 328 stanovnika/km²
Podturen u brojkama
Ključne informacije
Međimurska županija: Podturen je na 8. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 25).
Udio zaposlenih u građevinarstvu: Podturen ima 24,0 %, u usporedbi s prosjekom od 11,7 % (Međimurska županija) i državnim prosjekom od 7,7 %.
Stanova na 1000 stanovnika: Podturen ima 425, u usporedbi s prosjekom od 429 (Međimurska županija) i državnim prosjekom od 622.
Kretanje broja stanovnika: Podturen
Podturen: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 3.807, a 2025. godine 3.340.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.559 |
| 2021 | 3.500 |
| 2022 | 3.391 |
| 2023 | 3.396 |
| 2024 | 3.373 |
| 2025 | 3.340 |
Jeste li znali?
- Međimurska županija: prvo mjesto za „Udio zaposlenih u građevinarstvu”.
- „Udio zaposlenih u građevinarstvu”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Stanova na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 93 % lokalnih jedinica.
- „Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu)”: vrijednost je niža nego kod 91 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 1.429.
- Gustoća naseljenosti 2,9 puta je veća od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Dekanovec, na udaljenosti od 3,1 km.
Svi pokazatelji: Podturen
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Podturen | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 43,2 god. | 42,9 god. | 44,8 god. | 430. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,0 % | 20,6 % | 22,9 % | 399. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 16,0 % | 16,1 % | 13,7 % | 50. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −2,1 ‰ | −2,7 ‰ | −6,8 ‰ | 78. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −4,8 ‰ | 0,6 ‰ | 3,1 ‰ | 418. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,8 ‰ | 1,6 ‰ | 3,7 ‰ | 352. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Podturen | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.494 | 45.217 | 2.390.500 | 330. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 425 | 429 | 604 | 505. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,6 % | 3,7 % | 7,9 % | 449. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 23,0 % | 18,9 % | 25,9 % | 345. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 111,9 m² | 114,3 m² | 100,4 m² | 97. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 4 | 280 | 16.654 | 255. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,6 | 16,3 | 7,2 | 328. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,3 % | 98,4 % | 99,0 % | 329. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Podturen | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 66,3 % | 75,1 % | 12,8 % | 65. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 20,9 % | 31,1 % | 31,3 % | 386. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Podturen | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 4,9 % | 4,4 % | 6,0 % | 318. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 35,2 % | 36,3 % | 19,5 % | 57. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 24,0 % | 11,7 % | 9,0 % | 4. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 5.835 € | 8.032 € | 7.821 € | 521. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.012 € | 11.948 € | 11.010 € | 273. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 4.030 € | 5.740 € | 6.391 € | 535. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 399 | 469 | 456 | 429. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 222 | 257 | 302 | 526. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Podturen | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 6,4 % | 3,9 % | 4,6 % | 185. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 46,9 % | 50,7 % | 45,2 % | 218. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 311 | 33.572 | 1.262.193 | 298. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 92 | 320 | 150 | 409. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 68,6 % | 54,9 % | 55,5 % | 123. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Podturen | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 2,0 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 3,8 % | 3,9 % | 6,5 % | 477. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Podturen | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 3,07 | 3,07 | 2,75 | 109. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Podturen | Međimurska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 62 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 34 | 5.324 | 158.685 | 421. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 10 | 51 | 35 | 473. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 4 | 59 | 1.925 | 117. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 296 | 9.009 | 291.355 | 174. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 89 | 86 | 72 | 75. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 7,2 | 8,2 | 6,3 | 198. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 48 | 2.926 | 139.372 | 353. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 14 | 28 | 28 | 490. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,3 % | 16,1 % | 13,0 % | 488. mjesto od 545 |
Podturen: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−2,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −6,5 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−4,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −13,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
4 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
5.835 € u 2025, u usporedbi s 3.810 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.012 € u 2025, u usporedbi s 7.436 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
4.030 € u 2025, u usporedbi s 2.593 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
311 u 2024, u usporedbi s 190 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Podturen?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Podturen?
Podturen ima 3.340 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 211. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Podturen: kolika je površina?
Podturen ima površinu od 10,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 328 stanovnika/km².
Podturen: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Podturen) promijenio se s 3.807 na 3.340, odnosno za −12,3 %.
Podturen: gdje se nalazi?
Županija: Međimurska županija. Geografska širina 46,465, geografska dužina 16,546.
Udio zaposlenih u građevinarstvu (Podturen): kolika je vrijednost?
Podturen: „Udio zaposlenih u građevinarstvu” iznosi 24,0 % (2021), što je 4. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 9,0 %.
Stanova na 1000 stanovnika (Podturen): kolika je vrijednost?
Podturen: „Stanova na 1000 stanovnika” iznosi 425 (2021), što je 505. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 604.
Podturen: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Podturen): Dekanovec (3,1 km), Domašinec (5,4 km), Vratišinec (6,8 km), Belica (6,9 km), Pribislavec (9,4 km).