Drenovci: stanovništvo i statistika
Drenovci: stanovništvo 3.324 (2025), površina 74,9 km², gustoća naseljenosti 44,4 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 213. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −29,1 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 3.324
- 74,9 km²
- 44 stanovnika/km²
Drenovci u brojkama
Ključne informacije
Vukovarsko-srijemska županija: Drenovci je na 11. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 31).
Stopa nezaposlenosti: Drenovci ima 19,1 %, u usporedbi s prosjekom od 9,7 % (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika: Drenovci ima 308, u usporedbi s prosjekom od 425 (Vukovarsko-srijemska županija) i državnim prosjekom od 500.
Kretanje broja stanovnika: Drenovci
Drenovci: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 4.685, a 2025. godine 3.324.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 3.732 |
| 2021 | 3.613 |
| 2022 | 3.522 |
| 2023 | 3.433 |
| 2024 | 3.366 |
| 2025 | 3.324 |
Jeste li znali?
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 10.490.
- Gustoća naseljenosti 2,5 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Gunja, na udaljenosti od 2,6 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Županja (8.585 st.), udaljena 20 km.
Svi pokazatelji: Drenovci
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Drenovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,8 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 131. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 25,1 % | 22,8 % | 22,9 % | 172. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,9 % | 14,1 % | 13,7 % | 362. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −13,4 ‰ | −7,6 ‰ | −6,8 ‰ | 466. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 1,2 ‰ | −0,5 ‰ | 3,1 ‰ | 306. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,2 ‰ | 2,9 ‰ | 3,7 ‰ | 171. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Drenovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.303 | 76.271 | 2.390.500 | 221. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 629 | 532 | 604 | 254. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,1 % | 2,2 % | 7,9 % | 419. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 32,7 % | 26,4 % | 25,9 % | 150. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 101,2 m² | 98,7 m² | 100,4 m² | 261. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 105 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 6,2 | 5,2 | 7,2 | 304. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,2 % | 99,4 % | 99,0 % | 407. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Drenovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 18,4 % | 50,6 % | 12,8 % | 237. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 31,0 % | 43,7 % | 31,3 % | 275. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Drenovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 33,1 % | 11,4 % | 6,0 % | 12. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 9,3 % | 17,1 % | 19,5 % | 487. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,3 % | 8,3 % | 9,0 % | 318. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 6.090 € | 7.860 € | 7.821 € | 508. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.179 € | 11.311 € | 11.010 € | 420. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.804 € | 6.899 € | 6.391 € | 387. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 308 | 425 | 456 | 540. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 304 | 323 | 302 | 263. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Drenovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 19,1 % | 9,7 % | 4,6 % | 6. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 32,2 % | 41,5 % | 45,2 % | 526. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 346 | 35.925 | 1.262.193 | 284. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 103 | 263 | 150 | 377. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 36,3 % | 37,4 % | 55,5 % | 424. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Drenovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 1,3 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 7,4 % | 6,7 % | 6,5 % | 230. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Drenovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,45 | 2,66 | 2,75 | 446. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Drenovci | Vukovarsko-srijemska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 6 | 67 | 1.794 | 39. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 136 | 5.522 | 158.685 | 193. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 41 | 41 | 35 | 159. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 84 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 222 | 10.358 | 291.355 | 237. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 67 | 76 | 72 | 331. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 3,0 | 6,5 | 6,3 | 489. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 74 | 4.855 | 139.372 | 247. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 22 | 36 | 28 | 382. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 7,2 % | 15,3 % | 13,0 % | 491. mjesto od 545 |
Drenovci: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−13,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −12,2 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
1,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −15,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,0 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 6 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
6.090 € u 2025, u usporedbi s 3.695 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.179 € u 2025, u usporedbi s 6.850 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.804 € u 2025, u usporedbi s 3.847 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
346 u 2024, u usporedbi s 299 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Drenovci?
Susjedne lokalne jedinice
- Gunja2,6 km · 2.256
- Vrbanja9,1 km · 2.656
- Bošnjaci16 km · 2.565
- Županja20 km · 8.585
- Otok25 km · 4.573
- Štitar26 km · 1.412
- Nijemci28 km · 3.231
- Gradište28 km · 2.043
Vukovarsko-srijemska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Drenovci?
Drenovci ima 3.324 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 213. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Drenovci: kolika je površina?
Drenovci ima površinu od 74,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 44 stanovnika/km².
Drenovci: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Drenovci) promijenio se s 4.685 na 3.324, odnosno za −29,1 %.
Drenovci: gdje se nalazi?
Županija: Vukovarsko-srijemska županija. Geografska širina 44,920, geografska dužina 18,850.
Stopa nezaposlenosti (Drenovci): kolika je vrijednost?
Drenovci: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 19,1 % (2021), što je 6. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (Drenovci): kolika je vrijednost?
Drenovci: „Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika” iznosi 308 (2025), što je 540. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 456.
Drenovci: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Drenovci): Gunja (2,6 km), Vrbanja (9,1 km), Bošnjaci (16 km), Županja (20 km), Otok (25 km).