Grožnjan - Grisignana: stanovništvo i statistika
Grožnjan - Grisignana: stanovništvo 657 (2025), površina 67,8 km², gustoća naseljenosti 9,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −4,6 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 657
- 67,8 km²
- 10 stanovnika/km²
Grožnjan - Grisignana u brojkama
Ključne informacije
Istarska županija: Grožnjan - Grisignana je na 40. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 41).
Kretanje broja stanovnika: Grožnjan - Grisignana
Grožnjan - Grisignana: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 689, a 2025. godine 657.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 663 |
| 2021 | 648 |
| 2022 | 652 |
| 2023 | 644 |
| 2024 | 648 |
| 2025 | 657 |
Jeste li znali?
- „Osnovne škole”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Zaposleni u pravnim osobama”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Prirodni prirast na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 9.496.
- Gustoća naseljenosti 11,6 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Buje - Buie (4.513 st.), udaljena 5,5 km.
Svi pokazatelji: Grožnjan - Grisignana
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Grožnjan - Grisignana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 46,5 god. | 45,8 god. | 44,8 god. | 147. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,8 % | 24,2 % | 22,9 % | 343. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,3 % | 13,3 % | 13,7 % | 416. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −20,1 ‰ | −5,4 ‰ | −6,8 ‰ | 528. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 21,3 ‰ | 15,8 ‰ | 3,1 ‰ | 59. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 9,1 ‰ | 13,6 ‰ | 3,7 ‰ | 130. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Grožnjan - Grisignana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 646 | 154.469 | 2.390.500 | 521. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 985 | 807 | 604 | 98. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 18,9 % | 15,1 % | 7,9 % | 148. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 32,0 % | 23,6 % | 25,9 % | 162. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 103,5 m² | 89,7 m² | 100,4 m² | 225. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 6 | 2.004 | 16.654 | 219. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 26,2 | 45,3 | 7,2 | 102. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,4 % | 99,9 % | 99,0 % | 325. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Grožnjan - Grisignana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 6,8 % | 20,9 % | 12,8 % | 344. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 46,4 % | 71,1 % | 31,3 % | 178. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Grožnjan - Grisignana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 11,9 % | 3,1 % | 6,0 % | 153. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 23,5 % | 14,8 % | 19,5 % | 190. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,7 % | 8,7 % | 9,0 % | 355. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 8.412 € | 10.182 € | 7.821 € | 198. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.818 € | 11.120 € | 11.010 € | 159. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.503 € | 7.219 € | 6.391 € | 441. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 434 | 588 | 456 | 340. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 275 | 295 | 302 | 404. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Grožnjan - Grisignana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,4 % | 3,2 % | 4,6 % | 370. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 49,6 % | 53,3 % | 45,2 % | 149. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 22 | 65.026 | 1.262.193 | 543. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 34 | 317 | 150 | 534. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 65,3 % | 36,7 % | 55,5 % | 162. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Grožnjan - Grisignana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 20.837 | – | 9.381 | 180. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 31,1 | 141,5 | 1,6 | 122. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 10,5 % | 17,0 % | 6,5 % | 158. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Grožnjan - Grisignana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,62 | 2,57 | 2,75 | 359. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Grožnjan - Grisignana | Istarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 146 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 7.947 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 39 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 0 | 98 | 1.925 | 539. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 0 | 14.707 | 291.355 | 539. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 71 | 72 | 539. mjesto od 546 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 7 | 5.483 | 139.372 | 532. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 11 | 26 | 28 | 520. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 17,7 % | 23,9 % | 13,0 % | 166. mjesto od 545 |
Grožnjan - Grisignana: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−20,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −12,3 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
21,3 ‰ u 2025, u usporedbi s −17,4 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
9,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −14,5 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
6 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
8.412 € u 2025, u usporedbi s 5.405 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.818 € u 2025, u usporedbi s 8.273 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.503 € u 2025, u usporedbi s 3.570 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
22 u 2024, u usporedbi s 29 u 2011
Noćenja turista u godini
22.491 u 2021, u usporedbi s 14.165 u 2014
Gdje je Grožnjan - Grisignana?
Susjedne lokalne jedinice
- Buje - Buie5,5 km · 4.513
- Brtonigla - Verteneglio6,5 km · 1.564
- Vižinada - Visinada6,8 km · 1.206
- Oprtalj - Portole8,4 km · 768
- Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica9,1 km · 1.704
- Motovun - Montona10 km · 945
- Tar-Vabriga - Torre-Abrega12 km · 2.536
- Višnjan - Visignano12 km · 2.225
Istarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Grožnjan - Grisignana?
Grožnjan - Grisignana ima 657 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 538. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Grožnjan - Grisignana: kolika je površina?
Grožnjan - Grisignana ima površinu od 67,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 10 stanovnika/km².
Grožnjan - Grisignana: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Grožnjan - Grisignana) promijenio se s 689 na 657, odnosno za −4,6 %.
Grožnjan - Grisignana: gdje se nalazi?
Županija: Istarska županija. Geografska širina 45,383, geografska dužina 13,717.
Osnovne škole (Grožnjan - Grisignana): kolika je vrijednost?
Grožnjan - Grisignana: „Osnovne škole” iznosi 0 (2025/2026), što je 539. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 2.
Zaposleni u pravnim osobama (Grožnjan - Grisignana): kolika je vrijednost?
Grožnjan - Grisignana: „Zaposleni u pravnim osobama” iznosi 22 (2024), što je 543. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 364.
Grožnjan - Grisignana: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Grožnjan - Grisignana): Buje - Buie (5,5 km), Brtonigla - Verteneglio (6,5 km), Vižinada - Visinada (6,8 km), Oprtalj - Portole (8,4 km), Kaštelir - Labinci - Castelliere-S. Domenica (9,1 km).