Podgorač: stanovništvo i statistika
Podgorač: stanovništvo 2.428 (2025), površina 29,9 km², gustoća naseljenosti 81,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 291. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −11,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.428
- 29,9 km²
- 81 stanovnika/km²
Podgorač u brojkama
Ključne informacije
Osječko-baranjska županija: Podgorač je na 18. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 42).
Stopa nezaposlenosti: Podgorač ima 16,2 %, u usporedbi s prosjekom od 8,8 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Udio djece do 14 godina: Podgorač ima 17,2 %, u usporedbi s prosjekom od 13,7 % (Osječko-baranjska županija) i državnim prosjekom od 14,3 %.
Kretanje broja stanovnika: Podgorač
Podgorač: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.754, a 2025. godine 2.428.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.464 |
| 2021 | 2.435 |
| 2022 | 2.455 |
| 2023 | 2.432 |
| 2024 | 2.435 |
| 2025 | 2.428 |
Jeste li znali?
- Osječko-baranjska županija: prvo mjesto za „Udio djece do 14 godina”.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- „Udio djece do 14 godina”: vrijednost je veća nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- „Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem”: vrijednost je niža nego kod 96 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 4.188.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Našice (13.561 st.), udaljena 9,3 km.
Svi pokazatelji: Podgorač
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Podgorač | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 42,3 god. | 44,4 god. | 44,8 god. | 491. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 19,9 % | 22,0 % | 22,9 % | 444. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 17,2 % | 13,7 % | 13,7 % | 20. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −4,9 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 182. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 1,2 ‰ | 1,6 ‰ | 3,1 ‰ | 306. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 1,6 ‰ | 2,7 ‰ | 3,7 ‰ | 360. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Podgorač | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.533 | 138.748 | 2.390.500 | 321. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 624 | 537 | 604 | 257. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 8,1 % | 3,1 % | 7,9 % | 269. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 33,1 % | 23,3 % | 25,9 % | 144. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 89,0 m² | 96,5 m² | 100,4 m² | 464. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 567 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 3,7 | 11,1 | 7,2 | 410. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 91,4 % | 98,7 % | 99,0 % | 523. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Podgorač | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 6,3 % | 58,0 % | 12,8 % | 351. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 14,9 % | 47,3 % | 31,3 % | 471. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Podgorač | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 19,1 % | 9,1 % | 6,0 % | 74. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 16,6 % | 17,5 % | 19,5 % | 327. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 14,3 % | 8,1 % | 9,0 % | 72. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 5.748 € | 8.658 € | 7.821 € | 526. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.294 € | 12.254 € | 11.010 € | 400. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.375 € | 6.878 € | 6.391 € | 456. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 372 | 451 | 456 | 490. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 243 | 319 | 302 | 503. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Podgorač | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 16,2 % | 8,8 % | 4,6 % | 12. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,9 % | 45,3 % | 45,2 % | 465. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 138 | 74.139 | 1.262.193 | 446. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 57 | 297 | 150 | 505. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 58,5 % | 34,0 % | 55,5 % | 239. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Podgorač | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 0,9 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 4,5 % | 5,9 % | 6,5 % | 425. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Podgorač | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,73 | 2,60 | 2,75 | 277. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Podgorač | Osječko-baranjska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 104 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 15 | 8.848 | 158.685 | 470. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 6 | 36 | 35 | 482. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 5 | 176 | 1.925 | 81. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 189 | 18.551 | 291.355 | 269. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 78 | 75 | 72 | 172. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,7 | 8,0 | 6,3 | 398. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 42 | 8.301 | 139.372 | 379. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 17 | 34 | 28 | 457. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 6,0 % | 19,7 % | 13,0 % | 523. mjesto od 545 |
Podgorač: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−4,9 ‰ u 2024, u usporedbi s −9,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
1,2 ‰ u 2025, u usporedbi s −17,1 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
1,6 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 2 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
5.748 € u 2025, u usporedbi s 3.698 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.294 € u 2025, u usporedbi s 6.566 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.375 € u 2025, u usporedbi s 3.460 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
138 u 2024, u usporedbi s 185 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Podgorač?
Susjedne lokalne jedinice
- Našice9,3 km · 13.561
- Koška11 km · 3.006
- Drenje11 km · 1.915
- Gorjani14 km · 1.083
- Đurđenovac15 km · 4.932
- Punitovci16 km · 1.518
- Donja Motičina16 km · 1.247
- Levanjska Varoš17 km · 672
Osječko-baranjska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Podgorač?
Podgorač ima 2.428 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 291. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Podgorač: kolika je površina?
Podgorač ima površinu od 29,9 km², a gustoća naseljenosti iznosi 81 stanovnika/km².
Podgorač: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Podgorač) promijenio se s 2.754 na 2.428, odnosno za −11,8 %.
Podgorač: gdje se nalazi?
Županija: Osječko-baranjska županija. Geografska širina 45,467, geografska dužina 18,217.
Stopa nezaposlenosti (Podgorač): kolika je vrijednost?
Podgorač: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 16,2 % (2021), što je 12. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Udio djece do 14 godina (Podgorač): kolika je vrijednost?
Podgorač: „Udio djece do 14 godina” iznosi 17,2 % (2021), što je 20. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 13,7 %.
Podgorač: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Podgorač): Našice (9,3 km), Koška (11 km), Drenje (11 km), Gorjani (14 km), Đurđenovac (15 km).