Ervenik: stanovništvo i statistika
Ervenik: stanovništvo 679 (2025), površina 212,8 km², gustoća naseljenosti 3,2 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 535. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −18,0 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 679
- 212,8 km²
- 3 stanovnika/km²
Ervenik u brojkama
Ključne informacije
Šibensko-kninska županija: Ervenik je na 18. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 20).
Prosječna starost stanovništva: Ervenik ima 58,0 god., u usporedbi s prosjekom od 46,9 god. (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 44,3 god.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina: Ervenik ima 23,3 %, u usporedbi s prosjekom od 43,3 % (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 49,1 %.
Kretanje broja stanovnika: Ervenik
Ervenik: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 828, a 2025. godine 679.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 810 |
| 2021 | 782 |
| 2022 | 743 |
| 2023 | 734 |
| 2024 | 704 |
| 2025 | 679 |
Jeste li znali?
- „Prosječna starost stanovništva”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 29.804.
- Gustoća naseljenosti 35,2 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Kistanje (2.509 st.), udaljena 13 km.
Svi pokazatelji: Ervenik
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Ervenik | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 58,0 god. | 46,9 god. | 44,8 god. | 1. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 44,6 % | 27,4 % | 22,9 % | 2. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 5,8 % | 12,8 % | 13,7 % | 544. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −27,0 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 540. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −2,9 ‰ | 13,0 ‰ | 3,1 ‰ | 379. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | −4,4 ‰ | 11,6 ‰ | 3,7 ‰ | 506. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Ervenik | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.281 | 106.718 | 2.390.500 | 367. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.624 | 1.133 | 604 | 33. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 1,7 % | 13,7 % | 7,9 % | 440. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 68,9 % | 35,1 % | 25,9 % | 1. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 69,4 m² | 82,2 m² | 100,4 m² | 545. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 228 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 0,0 | 24,5 | 7,2 | 541. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 88,8 % | 99,6 % | 99,0 % | 536. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Ervenik | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 0,8 % | 4,5 % | 12,8 % | 536. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 9,9 % | 63,3 % | 31,3 % | 511. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Ervenik | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 13,3 % | 2,8 % | 6,0 % | 125. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 12,1 % | 14,2 % | 19,5 % | 431. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 8,1 % | 6,4 % | 9,0 % | 327. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 3.713 € | 8.587 € | 7.821 € | 545. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 9.056 € | 11.135 € | 11.010 € | 511. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 3.351 € | 6.873 € | 6.391 € | 546. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 163 | 464 | 456 | 546. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 585 | 356 | 302 | 8. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Ervenik | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 7,5 % | 6,5 % | 4,6 % | 146. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 23,3 % | 43,3 % | 45,2 % | 543. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 14 | 25.449 | 1.262.193 | 544. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 20 | 265 | 150 | 544. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 21,4 % | 27,0 % | 55,5 % | 502. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Ervenik | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 0 | – | 9.381 | 313. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,0 | 61,0 | 1,6 | 312. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 8,7 % | 13,9 % | 6,5 % | 183. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Ervenik | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,10 | 2,48 | 2,75 | 539. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Ervenik | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 50 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 3.566 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 37 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 0 | 45 | 1.925 | 539. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 0 | 6.561 | 291.355 | 539. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 68 | 72 | 539. mjesto od 546 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 3 | 3.452 | 139.372 | 538. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 4 | 36 | 28 | 535. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 13,3 % | 20,8 % | 13,0 % | 265. mjesto od 545 |
Ervenik: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−27,0 ‰ u 2024, u usporedbi s −26,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−2,9 ‰ u 2025, u usporedbi s −13,3 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
−4,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −15,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 0 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
3.713 € u 2025, u usporedbi s 2.165 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
9.056 € u 2025, u usporedbi s 4.544 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
3.351 € u 2025, u usporedbi s 2.543 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
14 u 2024, u usporedbi s 14 u 2011
Noćenja turista u godini
0 u 2020, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Ervenik?
Susjedne lokalne jedinice
- Kistanje13 km · 2.509
- Promina21 km · 910
- Lišane Ostrovičke21 km · 548
- Knin21 km · 10.588
- Gračac22 km · 2.814
- Obrovac23 km · 3.422
- Biskupija26 km · 1.081
- Benkovac27 km · 8.995
Šibensko-kninska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Ervenik?
Ervenik ima 679 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 535. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Ervenik: kolika je površina?
Ervenik ima površinu od 212,8 km², a gustoća naseljenosti iznosi 3 stanovnika/km².
Ervenik: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Ervenik) promijenio se s 828 na 679, odnosno za −18,0 %.
Ervenik: gdje se nalazi?
Županija: Šibensko-kninska županija. Geografska širina 44,108, geografska dužina 15,940.
Prosječna starost stanovništva (Ervenik): kolika je vrijednost?
Ervenik: „Prosječna starost stanovništva” iznosi 58,0 god. (2021), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 44,8 god.
Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (Ervenik): kolika je vrijednost?
Ervenik: „Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina” iznosi 23,3 % (2021), što je 543. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 45,2 %.
Ervenik: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Ervenik): Kistanje (13 km), Promina (21 km), Lišane Ostrovičke (21 km), Knin (21 km), Gračac (22 km).