Kistanje: stanovništvo i statistika
Kistanje: stanovništvo 2.509 (2025), površina 243,0 km², gustoća naseljenosti 10,3 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 286. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −13,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 2.509
- 243,0 km²
- 10 stanovnika/km²
Kistanje u brojkama
Ključne informacije
Šibensko-kninska županija: Kistanje je na 9. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 20).
Stopa nezaposlenosti: Kistanje ima 39,3 %, u usporedbi s prosjekom od 6,5 % (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 5,3 %.
Neto dohodak po stanovniku (godišnje): Kistanje ima 3.463 €, u usporedbi s prosjekom od 8.587 € (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 9.698 €.
Kretanje broja stanovnika: Kistanje
Kistanje: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 2.899, a 2025. godine 2.509.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 2.693 |
| 2021 | 2.640 |
| 2022 | 2.571 |
| 2023 | 2.538 |
| 2024 | 2.518 |
| 2025 | 2.509 |
Jeste li znali?
- Šibensko-kninska županija: prvo mjesto za „Stopa nezaposlenosti”.
- „Stopa nezaposlenosti”: vrijednost je veća nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 98 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 34.034.
- Gustoća naseljenosti 10,9 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Promina, na udaljenosti od 10,5 km.
Svi pokazatelji: Kistanje
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Kistanje | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 48,6 god. | 46,9 god. | 44,8 god. | 68. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 32,3 % | 27,4 % | 22,9 % | 32. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 12,7 % | 12,8 % | 13,7 % | 380. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −9,1 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 360. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 6,8 ‰ | 13,0 ‰ | 3,1 ‰ | 212. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 8,4 ‰ | 11,6 ‰ | 3,7 ‰ | 142. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Kistanje | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 2.666 | 106.718 | 2.390.500 | 194. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 1.006 | 1.133 | 604 | 93. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 6,8 % | 13,7 % | 7,9 % | 294. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 52,3 % | 35,1 % | 25,9 % | 18. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 83,9 m² | 82,2 m² | 100,4 m² | 497. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 228 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 0,8 | 24,5 | 7,2 | 534. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,1 % | 99,6 % | 99,0 % | 409. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Kistanje | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 1,8 % | 4,5 % | 12,8 % | 505. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 20,6 % | 63,3 % | 31,3 % | 390. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Kistanje | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 5,9 % | 2,8 % | 6,0 % | 277. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 17,3 % | 14,2 % | 19,5 % | 314. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 5,1 % | 6,4 % | 9,0 % | 488. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 3.463 € | 8.587 € | 7.821 € | 546. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 7.141 € | 11.135 € | 11.010 € | 544. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 3.640 € | 6.873 € | 6.391 € | 543. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 226 | 464 | 456 | 545. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 375 | 356 | 302 | 92. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Kistanje | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 39,3 % | 6,5 % | 4,6 % | 1. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 21,3 % | 43,3 % | 45,2 % | 545. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 127 | 25.449 | 1.262.193 | 450. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 50 | 265 | 150 | 514. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 46,3 % | 27,0 % | 55,5 % | 358. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Kistanje | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 959 | – | 9.381 | 294. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,4 | 61,0 | 1,6 | 271. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,7 % | 13,9 % | 6,5 % | 327. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Kistanje | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,48 | 2,48 | 2,75 | 429. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Kistanje | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 50 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 35 | 3.566 | 158.685 | 419. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 14 | 37 | 35 | 462. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 1 | 45 | 1.925 | 351. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 175 | 6.561 | 291.355 | 284. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 70 | 68 | 72 | 295. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 5,5 | 7,4 | 6,3 | 328. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 26 | 3.452 | 139.372 | 459. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 10 | 36 | 28 | 524. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,9 % | 20,8 % | 13,0 % | 428. mjesto od 545 |
Kistanje: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−9,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −19,8 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
6,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −7,9 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
8,4 ‰ u 2025, u usporedbi s −3,4 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 9 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
3.463 € u 2025, u usporedbi s 2.089 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
7.141 € u 2025, u usporedbi s 4.431 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
3.640 € u 2025, u usporedbi s 2.577 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
127 u 2024, u usporedbi s 87 u 2011
Noćenja turista u godini
2.122 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Gdje je Kistanje?
Susjedne lokalne jedinice
- Promina11 km · 910
- Ervenik13 km · 679
- Lišane Ostrovičke16 km · 548
- Knin19 km · 10.588
- Skradin19 km · 2.983
- Biskupija22 km · 1.081
- Stankovci22 km · 1.769
- Drniš24 km · 6.126
Šibensko-kninska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Kistanje?
Kistanje ima 2.509 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 286. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Kistanje: kolika je površina?
Kistanje ima površinu od 243,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 10 stanovnika/km².
Kistanje: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Kistanje) promijenio se s 2.899 na 2.509, odnosno za −13,5 %.
Kistanje: gdje se nalazi?
Županija: Šibensko-kninska županija. Geografska širina 43,987, geografska dužina 15,961.
Stopa nezaposlenosti (Kistanje): kolika je vrijednost?
Kistanje: „Stopa nezaposlenosti” iznosi 39,3 % (2021), što je 1. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 4,6 %.
Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (Kistanje): kolika je vrijednost?
Kistanje: „Neto dohodak po stanovniku (godišnje)” iznosi 3.463 € (2025), što je 546. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7.821 €.
Kistanje: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Kistanje): Promina (11 km), Ervenik (13 km), Lišane Ostrovičke (16 km), Knin (19 km), Skradin (19 km).