Knin: stanovništvo i statistika
Knin: stanovništvo 10.588 (2025), površina 355,0 km², gustoća naseljenosti 29,8 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 57. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −20,8 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 10.588
- 355,0 km²
- 30 stanovnika/km²
Knin u brojkama
Ključne informacije
Šibensko-kninska županija: Knin je na 2. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 20).
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika: Knin ima 1,1, u usporedbi s prosjekom od 24,5 (Šibensko-kninska županija) i državnim prosjekom od 19,1.
Kretanje broja stanovnika: Knin
Knin: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 13.367, a 2025. godine 10.588.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 11.865 |
| 2021 | 11.521 |
| 2022 | 11.195 |
| 2023 | 10.909 |
| 2024 | 10.674 |
| 2025 | 10.588 |
Jeste li znali?
- Šibensko-kninska županija: prvo mjesto za „Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika”.
- „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika”: vrijednost je niža nego kod 97 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je veća nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- „Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada”: vrijednost je niža nego kod 92 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 49.720.
- Gustoća naseljenosti 3,8 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Biskupija, na udaljenosti od 5,5 km.
Svi pokazatelji: Knin
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Knin | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,6 god. | 46,9 god. | 44,8 god. | 298. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 21,7 % | 27,4 % | 22,9 % | 353. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,2 % | 12,8 % | 13,7 % | 330. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −5,7 ‰ | −7,0 ‰ | −6,8 ‰ | 216. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | −3,1 ‰ | 13,0 ‰ | 3,1 ‰ | 384. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 7,0 ‰ | 11,6 ‰ | 3,7 ‰ | 175. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Knin | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 7.747 | 106.718 | 2.390.500 | 52. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 666 | 1.133 | 604 | 225. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 2,7 % | 13,7 % | 7,9 % | 392. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 39,7 % | 35,1 % | 25,9 % | 59. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 80,4 m² | 82,2 m² | 100,4 m² | 524. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 2 | 228 | 16.654 | 314. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 1,1 | 24,5 | 7,2 | 526. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 99,5 % | 99,6 % | 99,0 % | 191. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Knin | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 3,2 % | 4,5 % | 12,8 % | 445. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 39,3 % | 63,3 % | 31,3 % | 211. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Knin | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 2,3 % | 2,8 % | 6,0 % | 452. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 20,1 % | 14,2 % | 19,5 % | 258. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 7,3 % | 6,4 % | 9,0 % | 373. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.694 € | 8.587 € | 7.821 € | 298. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.229 € | 11.135 € | 11.010 € | 237. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 5.364 € | 6.873 € | 6.391 € | 459. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 457 | 464 | 456 | 272. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 392 | 356 | 302 | 73. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Knin | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 10,3 % | 6,5 % | 4,6 % | 68. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 42,7 % | 43,3 % | 45,2 % | 360. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 3.453 | 25.449 | 1.262.193 | 54. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 323 | 265 | 150 | 69. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 21,4 % | 27,0 % | 55,5 % | 502. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Knin | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 4.063 | – | 9.381 | 239. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 0,3 | 61,0 | 1,6 | 281. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 9,2 % | 13,9 % | 6,5 % | 173. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Knin | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,60 | 2,48 | 2,75 | 371. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Knin | Šibensko-kninska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 6 | 50 | 1.794 | 39. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 317 | 3.566 | 158.685 | 85. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 30 | 37 | 35 | 342. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 3 | 45 | 1.925 | 176. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 837 | 6.561 | 291.355 | 55. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 79 | 68 | 72 | 160. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 8,5 | 7,4 | 6,3 | 107. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 430 | 3.452 | 139.372 | 46. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 41 | 36 | 28 | 39. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 15,7 % | 20,8 % | 13,0 % | 204. mjesto od 545 |
Knin: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−5,7 ‰ u 2024, u usporedbi s −5,6 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
−3,1 ‰ u 2025, u usporedbi s −27,7 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
7,0 ‰ u 2025, u usporedbi s −11,2 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
2 u 2024, u usporedbi s 1 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.694 € u 2025, u usporedbi s 4.710 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.229 € u 2025, u usporedbi s 7.147 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
5.364 € u 2025, u usporedbi s 3.977 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
3.453 u 2024, u usporedbi s 3.389 u 2011
Noćenja turista u godini
3.770 u 2021, u usporedbi s 10.351 u 2012
Gdje je Knin?
Susjedne lokalne jedinice
- Biskupija5,5 km · 1.081
- Promina12 km · 910
- Kijevo15 km · 256
- Kistanje19 km · 2.509
- Civljane20 km · 144
- Ervenik21 km · 679
- Vrlika22 km · 1.628
- Drniš22 km · 6.126
Šibensko-kninska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Knin?
Knin ima 10.588 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 57. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Knin: kolika je površina?
Knin ima površinu od 355,0 km², a gustoća naseljenosti iznosi 30 stanovnika/km².
Knin: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Knin) promijenio se s 13.367 na 10.588, odnosno za −20,8 %.
Knin: gdje se nalazi?
Županija: Šibensko-kninska županija. Geografska širina 44,033, geografska dužina 16,183.
Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (Knin): kolika je vrijednost?
Knin: „Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika” iznosi 1,1 (2024), što je 526. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 7,2.
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (Knin): kolika je vrijednost?
Knin: „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja” iznosi 6 (2025/2026), što je 39. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 1.
Knin: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Knin): Biskupija (5,5 km), Promina (12 km), Kijevo (15 km), Kistanje (19 km), Civljane (20 km).