Stankovci: stanovništvo i statistika
Stankovci: stanovništvo 1.769 (2025), površina 68,7 km², gustoća naseljenosti 25,7 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 379. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −9,5 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.769
- 68,7 km²
- 26 stanovnika/km²
Stankovci u brojkama
Ključne informacije
Zadarska županija: Stankovci je na 23. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 34).
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje: Stankovci ima 39,2 %, u usporedbi s prosjekom od 27,9 % (Zadarska županija) i državnim prosjekom od 23,7 %.
Kretanje broja stanovnika: Stankovci
Stankovci: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.954, a 2025. godine 1.769.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.855 |
| 2021 | 1.826 |
| 2022 | 1.817 |
| 2023 | 1.792 |
| 2024 | 1.780 |
| 2025 | 1.769 |
Jeste li znali?
- „Noćenja turista u komercijalnom smještaju”: vrijednost je niža nego kod 99 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 9.622.
- Gustoća naseljenosti 4,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža lokalna jedinica je Lišane Ostrovičke, na udaljenosti od 7,7 km.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Tisno (3.119 st.), udaljena 13 km.
Svi pokazatelji: Stankovci
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Stankovci | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 44,8 god. | 44,6 god. | 44,8 god. | 270. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 24,2 % | 24,0 % | 22,9 % | 201. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 13,5 % | 14,6 % | 13,7 % | 299. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −8,4 ‰ | −3,7 ‰ | −6,8 ‰ | 338. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 2,8 ‰ | 14,0 ‰ | 3,1 ‰ | 279. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 5,7 ‰ | 11,7 ‰ | 3,7 ‰ | 207. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Stankovci | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.099 | 156.903 | 2.390.500 | 401. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 600 | 1.001 | 604 | 278. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 4,5 % | 16,9 % | 7,9 % | 337. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 39,2 % | 27,9 % | 25,9 % | 62. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 107,2 m² | 94,6 m² | 100,4 m² | 168. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 1 | 2.578 | 16.654 | 372. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 8,4 | 73,7 | 7,2 | 240. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 98,9 % | 99,8 % | 99,0 % | 287. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Stankovci | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 2,5 % | 5,0 % | 12,8 % | 472. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 52,4 % | 71,4 % | 31,3 % | 155. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Stankovci | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 3,7 % | 5,7 % | 6,0 % | 372. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 22,3 % | 10,8 % | 19,5 % | 207. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 15,1 % | 7,3 % | 9,0 % | 58. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.475 € | 8.574 € | 7.821 € | 337. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 10.464 € | 11.201 € | 11.010 € | 375. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.821 € | 6.929 € | 6.391 € | 153. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 429 | 489 | 456 | 358. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 327 | 309 | 302 | 190. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Stankovci | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 3,5 % | 4,6 % | 4,6 % | 364. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 43,0 % | 46,3 % | 45,2 % | 350. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 447 | 45.382 | 1.262.193 | 238. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 251 | 274 | 150 | 129. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 63,6 % | 34,2 % | 55,5 % | 183. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Stankovci | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Noćenja turista u godini (2019) | 2.898 | – | 9.381 | 260. mjesto od 422 | |
| Noćenja turista po stanovniku u godini (2019) | 1,5 | 64,1 | 1,6 | 215. mjesto od 422 | |
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 10,9 % | 12,9 % | 6,5 % | 150. mjesto od 545 | |
| Noćenja turista u komercijalnom smještaju (2025) | 7.481 | – | 303.422 | 143. mjesto od 143 | |
| Dolasci turista u komercijalnom smještaju (2025) | 905 | – | 45.455 | 143. mjesto od 143 | |
| Noćenja turista po stanovniku (2025) | 4,2 | 64,6 | 87,2 | 137. mjesto od 143 | |
| Prosječan broj noćenja po dolasku (2025) | 8,3 | 5,4 | 6,3 | 6. mjesto od 143 | |
| Udio noćenja stranih turista (2025) | 97,4 % | 87,2 % | 92,2 % | 17. mjesto od 143 | |
| Broj postelja u komercijalnom smještaju (2025) | 208 | – | 4.527 | 144. mjesto od 146 | |
| Postelje na 1000 stanovnika (2025) | 118 | 1.008 | 1.506 | 136. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u hotelima i sličnom smještaju (2025) | 0,0 % | 7,5 % | 6,6 % | 117. mjesto od 146 | |
| Udio postelja u kampovima (2025) | 0,0 % | 22,5 % | 7,1 % | 112. mjesto od 146 |
Društvo
| Pokazatelj | Stankovci | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,99 | 2,66 | 2,75 | 143. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Stankovci | Zadarska županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 1 | 95 | 1.794 | 189. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 84 | 6.478 | 158.685 | 275. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 47 | 39 | 35 | 68. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 112 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 139 | 13.110 | 291.355 | 343. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 79 | 78 | 72 | 160. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 4,0 | 8,8 | 6,3 | 439. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 65 | 6.213 | 139.372 | 281. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 37 | 37 | 28 | 75. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,7 % | 22,3 % | 13,0 % | 437. mjesto od 545 |
Stankovci: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−8,4 ‰ u 2024, u usporedbi s −3,9 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
2,8 ‰ u 2025, u usporedbi s −9,2 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
5,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −6,7 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
1 u 2024, u usporedbi s 4 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.475 € u 2025, u usporedbi s 4.481 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
10.464 € u 2025, u usporedbi s 6.841 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.821 € u 2025, u usporedbi s 4.603 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
447 u 2024, u usporedbi s 357 u 2011
Noćenja turista u godini
3.732 u 2021, u usporedbi s 0 u 2012
Noćenja turista u komercijalnom smještaju
7.481 u 2025, u usporedbi s 2.364 u 2018
Dolasci turista u komercijalnom smještaju
905 u 2025, u usporedbi s 275 u 2018
Broj postelja u komercijalnom smještaju
208 u 2025, u usporedbi s 76 u 2018
Gdje je Stankovci?
Susjedne lokalne jedinice
- Lišane Ostrovičke7,7 km · 548
- Pirovac11 km · 1.768
- Tisno13 km · 3.119
- Murter-Kornati14 km · 2.025
- Benkovac15 km · 8.995
- Pakoštane15 km · 4.339
- Tribunj18 km · 1.678
- Polača18 km · 1.390
Zadarska županija: sve lokalne jedinice
Lokalne jedinice slične veličine
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Stankovci?
Stankovci ima 1.769 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 379. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Stankovci: kolika je površina?
Stankovci ima površinu od 68,7 km², a gustoća naseljenosti iznosi 26 stanovnika/km².
Stankovci: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Stankovci) promijenio se s 1.954 na 1.769, odnosno za −9,5 %.
Stankovci: gdje se nalazi?
Županija: Zadarska županija. Geografska širina 43,917, geografska dužina 15,700.
Noćenja turista u komercijalnom smještaju (Stankovci): kolika je vrijednost?
Stankovci: „Noćenja turista u komercijalnom smještaju” iznosi 7.481 (2025), što je 143. mjesto među lokalnim jedinicama (od 143); državni medijan iznosi 303.422.
Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (Stankovci): kolika je vrijednost?
Stankovci: „Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje” iznosi 39,2 % (2021), što je 62. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 25,9 %.
Stankovci: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Stankovci): Lišane Ostrovičke (7,7 km), Pirovac (11 km), Tisno (13 km), Murter-Kornati (14 km), Benkovac (15 km).