Jasenovac: stanovništvo i statistika
Jasenovac: stanovništvo 1.490 (2025), površina 58,2 km², gustoća naseljenosti 25,6 stanovnika/km². Po broju stanovnika zauzima 426. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556). Broj stanovnika se smanjuje: −21,2 % između 2015. i 2025.
- Stanovništvo: 1.490
- 58,2 km²
- 26 stanovnika/km²
Jasenovac u brojkama
Ključne informacije
Sisačko-moslavačka županija: Jasenovac je na 16. mjestu po broju stanovnika među lokalnim jedinicama županije (njih 19).
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu: Jasenovac ima 2,28, u usporedbi s prosjekom od 2,60 (Sisačko-moslavačka županija) i državnim prosjekom od 2,70.
Kretanje broja stanovnika: Jasenovac
Jasenovac: 2015. godine broj stanovnika iznosio je 1.891, a 2025. godine 1.490.
| Godina | Stanovništvo |
|---|---|
| 2020 | 1.579 |
| 2021 | 1.552 |
| 2022 | 1.538 |
| 2023 | 1.504 |
| 2024 | 1.491 |
| 2025 | 1.490 |
Jeste li znali?
- Sisačko-moslavačka županija: prvo mjesto za „Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika”.
- „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja”: vrijednost je niža nego kod 95 % lokalnih jedinica.
- „Udio djece do 14 godina”: vrijednost je niža nego kod 94 % lokalnih jedinica.
- Površina odgovara otprilike sljedećem broju nogometnih igrališta: 8.151.
- Gustoća naseljenosti 4,4 puta je manja od državnog prosjeka.
- Najbliža naseljenija lokalna jedinica: Novska (10.447 st.), udaljena 9,1 km.
Svi pokazatelji: Jasenovac
Vrijednost za lokalnu jedinicu, zatim prosjek županije i državni medijan (za brojeve: ukupni zbrojevi za županiju i za Hrvatsku). Mjerač prikazuje položaj lokalne jedinice između najniže i najviše vrijednosti u državi.
Stanovništvo
| Pokazatelj | Jasenovac | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječna starost stanovništva (2021) | 49,0 god. | 45,9 god. | 44,8 god. | 52. mjesto od 545 | |
| Udio stanovnika starih 65 i više godina (2021) | 29,3 % | 24,6 % | 22,9 % | 74. mjesto od 545 | |
| Udio djece do 14 godina (2021) | 10,3 % | 13,1 % | 13,7 % | 507. mjesto od 545 | |
| Prirodni prirast na 1000 stanovnika (2024) | −14,1 ‰ | −9,4 ‰ | −6,8 ‰ | 477. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika (2025) | 15,4 ‰ | −4,2 ‰ | 3,1 ‰ | 106. mjesto od 546 | |
| Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika (2025) | 4,7 ‰ | −1,9 ‰ | 3,7 ‰ | 239. mjesto od 546 |
Stanovanje
| Pokazatelj | Jasenovac | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Broj stambenih jedinica (stanova) (2021) | 1.477 | 87.222 | 2.390.500 | 335. mjesto od 545 | |
| Stanova na 1000 stanovnika (2021) | 947 | 621 | 604 | 112. mjesto od 545 | |
| Udio stanova za odmor i sezonsko korištenje (2021) | 6,8 % | 6,6 % | 7,9 % | 294. mjesto od 545 | |
| Udio nenastanjenih (praznih) stanova za stalno stanovanje (2021) | 46,0 % | 29,2 % | 25,9 % | 33. mjesto od 545 | |
| Prosječna površina nastanjenog stana (2021) | 88,2 m² | 98,0 m² | 100,4 m² | 470. mjesto od 545 | |
| Dovršeni stanovi u godini (2024) | 0 | 265 | 16.654 | 445. mjesto od 546 | |
| Dovršeni stanovi 2020.–2024. na 1000 stanovnika (2024) | 5,4 | 6,8 | 7,2 | 337. mjesto od 546 | |
| Udio nastanjenih stanova priključenih na kanalizaciju (2021) | 97,8 % | 98,7 % | 99,0 % | 368. mjesto od 545 |
Energija
| Pokazatelj | Jasenovac | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio nastanjenih stanova s plinskom instalacijom (2021) | 7,1 % | 27,7 % | 12,8 % | 339. mjesto od 545 | |
| Udio nastanjenih stanova s klimatizacijom (2021) | 20,0 % | 32,1 % | 31,3 % | 404. mjesto od 545 |
Gospodarstvo
| Pokazatelj | Jasenovac | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u poljoprivredi, šumarstvu i ribarstvu (2021) | 11,9 % | 5,7 % | 6,0 % | 153. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u rudarstvu, prerađivačkoj industriji i opskrbi energijom i vodom (2021) | 18,1 % | 23,4 % | 19,5 % | 302. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih u građevinarstvu (2021) | 13,0 % | 8,5 % | 9,0 % | 95. mjesto od 545 | |
| Neto dohodak po stanovniku (godišnje) (2025) | 7.826 € | 8.681 € | 7.821 € | 273. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku (2025) | 11.451 € | 12.100 € | 11.010 € | 209. mjesto od 546 | |
| Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku (2025) | 6.672 € | 6.760 € | 6.391 € | 197. mjesto od 546 | |
| Zaposlenici s plaćom na 1000 stanovnika (2025) | 411 | 460 | 456 | 406. mjesto od 546 | |
| Umirovljenici na 1000 stanovnika (2025) | 393 | 378 | 302 | 72. mjesto od 546 |
Zapošljavanje
| Pokazatelj | Jasenovac | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Stopa nezaposlenosti (2021) | 12,7 % | 6,8 % | 4,6 % | 35. mjesto od 545 | |
| Udio zaposlenih među stanovnicima starijim od 15 godina (2021) | 37,8 % | 43,4 % | 45,2 % | 467. mjesto od 545 | |
| Zaposleni u pravnim osobama (2024) | 231 | 31.859 | 1.262.193 | 360. mjesto od 546 | |
| Zaposleni u pravnim osobama na 1000 stanovnika (2024) | 155 | 238 | 150 | 264. mjesto od 546 | |
| Udio zaposlenih koji rade izvan svoje općine ili grada (2021) | 47,8 % | 38,9 % | 55,5 % | 350. mjesto od 545 |
Turizam
| Pokazatelj | Jasenovac | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Udio zaposlenih u djelatnostima smještaja te pripreme i usluživanja hrane (2021) | 5,7 % | 5,2 % | 6,5 % | 327. mjesto od 545 |
Društvo
| Pokazatelj | Jasenovac | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (2021) | 2,28 | 2,60 | 2,75 | 517. mjesto od 545 |
Obrazovanje
| Pokazatelj | Jasenovac | Sisačko-moslavačka županija | Državno | Položaj? | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (2025/2026) | 0 | 40 | 1.794 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima (2025/2026) | 0 | 4.515 | 158.685 | 494. mjesto od 546 | |
| Djeca u dječjim vrtićima na 1000 stanovnika (2025/2026) | 0 | 34 | 35 | 494. mjesto od 546 | |
| Osnovne škole (2025/2026) | 2 | 79 | 1.925 | 242. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola (2025/2026) | 79 | 9.475 | 291.355 | 452. mjesto od 546 | |
| Učenici osnovnih škola na 1000 stanovnika (2025/2026) | 53 | 72 | 72 | 449. mjesto od 546 | |
| Učenika po učitelju u osnovnim školama (2025/2026) | 2,8 | 7,1 | 6,3 | 494. mjesto od 534 | |
| Studenti prema mjestu stalnog prebivališta (2025/2026) | 24 | 4.094 | 139.372 | 471. mjesto od 546 | |
| Studenti na 1000 stanovnika (prema prebivalištu) (2025/2026) | 16 | 31 | 28 | 470. mjesto od 546 | |
| Udio stanovnika starijih od 15 godina s visokim obrazovanjem (2021) | 8,3 % | 15,9 % | 13,0 % | 449. mjesto od 545 |
Jasenovac: pokazatelji kroz vrijeme
Pokazatelji dostupni za više godina. Prijeđite mišem preko grafikona ili ga dodirnite da pročitate vrijednost za svaku godinu.
Prirodni prirast na 1000 stanovnika
−14,1 ‰ u 2024, u usporedbi s −10,4 ‰ u 2022
Saldo doseljenih i odseljenih na 1000 stanovnika
15,4 ‰ u 2025, u usporedbi s 0,0 ‰ u 2015
Saldo doseljenih iz inozemstva i odseljenih u inozemstvo na 1000 stanovnika
4,7 ‰ u 2025, u usporedbi s −4,8 ‰ u 2015
Dovršeni stanovi u godini
0 u 2024, u usporedbi s 8 u 2011
Neto dohodak po stanovniku (godišnje)
7.826 € u 2025, u usporedbi s 4.786 € u 2022
Prosječna godišnja neto plaća po zaposleniku
11.451 € u 2025, u usporedbi s 7.140 € u 2022
Prosječna godišnja neto mirovina po umirovljeniku
6.672 € u 2025, u usporedbi s 4.546 € u 2022
Zaposleni u pravnim osobama
231 u 2024, u usporedbi s 182 u 2011
Gdje je Jasenovac?
Česta pitanja
Koliko stanovnika ima Jasenovac?
Jasenovac ima 1.490 stanovnika (2025). Po broju stanovnika zauzima 426. mjesto među lokalnim jedinicama (od 556).
Jasenovac: kolika je površina?
Jasenovac ima površinu od 58,2 km², a gustoća naseljenosti iznosi 26 stanovnika/km².
Jasenovac: raste li broj stanovnika?
Između 2015. i 2025. broj stanovnika (Jasenovac) promijenio se s 1.891 na 1.490, odnosno za −21,2 %.
Jasenovac: gdje se nalazi?
Županija: Sisačko-moslavačka županija. Geografska širina 45,267, geografska dužina 16,917.
Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu (Jasenovac): kolika je vrijednost?
Jasenovac: „Prosječan broj članova kućanstva u nastanjenom stanu” iznosi 2,28 (2021), što je 517. mjesto među lokalnim jedinicama (od 545); državni medijan iznosi 2,75.
Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja (Jasenovac): kolika je vrijednost?
Jasenovac: „Dječji vrtići i druge ustanove predškolskog odgoja” iznosi 0 (2025/2026), što je 494. mjesto među lokalnim jedinicama (od 546); državni medijan iznosi 1.
Jasenovac: koje lokalne jedinice su susjedne?
Najbliže lokalne jedinice (Jasenovac): Novska (9,1 km), Hrvatska Dubica (13 km), Lipovljani (15 km), Okučani (22 km), Gornji Bogićevci (25 km).